Автор Тема: Цифров Часовник  (Прочетена 44048 пъти)

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« -: Ноември 02, 2009, 02:38:14 pm »
Здравейте,
Искам да ви попитам дали някой от вас някога е правил Цифров часовник и има някъде скатани схемички :) да сподели . Няма значение дали TTL или Cmos.
Идеята,е че Това ми е курсовата по цифрова схемотехника .. Принципа ми е ясен Брояч за секунди ,за минути, за часове , декодери за седемсегметните дисплеи..Делителите на честота и прочие :),Проблема ми е само това че искам да постигна този ефект .

От вътре ще са ми седемсегментните индикатори а от страни секундите ....Проблема е че тези секунди с какво да ги реализирам така да ми се въртят в кръг .Дали със 64 битов филтър ли незнам и аз :?:  :?: Ако може само да ме насочите на някаде много добре ще е или поне какво да гледам,Или някой готов часовников чип който си има делителите на честота и всичко останало .
Мерси предварително...
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #1 -: Ноември 02, 2009, 07:01:29 pm »
Най-лесния начин е с микроконтролер  :P Но иначе с логика също е възможно... само ти трябва точен осцилатор... 32,768 kHz http://users.otenet.gr/~athsam/samgordon_clock_eng.htm Първата схема която мернах.

Ще се опитам да измисля нещо...
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

judje79

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Относно курсовият ти проект
« Отговор #2 -: Ноември 02, 2009, 07:19:41 pm »
само с логически елементи ли трябва да е изпълнено? ако е с логически елементи секундите ги прави6 с преместващ регистър като за такт ползваш 1Hz другото е разни логики и броячи най лесно е с микроконтролер става с малко елементи

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #3 -: Ноември 02, 2009, 07:32:13 pm »
ами аз го обмислях ако е с логика ми трябва 1Hz от мрежата зимам 50 Hz  сигнала от синуса минава през тригер на шмит и го правя правогъгален после делител на 5  и после делител на 10 с  десетичен брояч и става на изхода 1 Hz обаче проблема от къде идва по задание имам зададено  точност по-добра от 1 сек. на 24h. ,а тази честота в мрежата не е винаги 50 hz и си мислех да свържа един кварцов резонатор ? прав ли съм с логиката си ? или пак се бъркам  :-D  :-D  :-D
Проблема ми сега е повече идва до захранването на схемата :) а относно секундите който ще обикалят : намерих това :)
https://homepages.westminster.org.uk/electronics/4017.htm
и с 6 такива интеграли ще имам 60 диода обикалящи за секунди :)
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

judje79

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #4 -: Ноември 02, 2009, 07:54:06 pm »
да точно за това ти говоря преместващ регистър на пърчия вход подаваш 1 и после от такта 1Херц задълйително го направи с кварц мрежовата честота е кофти.Има една руска схема 176ИЕ12 слагаш 32768 кварц и ти вади няколко 4естоти и последната е 1 Херц .Най-тъпото решение е броячи на 6 и 10 и дешифратори за цифрите след тях . Сега се сетих и за една стара румънска схема готов 4асовник с динамична индикация , трябва да видя как се казваше. А има едни Цмоски брояч с де6ифратор 7 сегментен код, 6теразгледам справо4ниците и ще ти дам мако номерца

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #5 -: Ноември 02, 2009, 08:05:45 pm »
За това решение на честотата какво ще кажете :)
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #6 -: Ноември 02, 2009, 08:51:10 pm »
Неточно е.... RC веригите винаги са били неточни.. Слагаш кристален резонатор 32,768 kHz ако искаш да ти е точен часовника :) Така, правиш си часовника с кристален резонатор... http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/an_pk/2154 Ако искаш да делиш честотата, използваш броячи.
За диодите можеш да използваш следната схема - http://www.fairchildsemi.com/ds/74/74VHC164.pdf Ще ти трябват 8 от тях. Изходите слагаш на диодите, A и B ги даваш на VCC, MR ги даваш на 5тия изход от 8мата схема през инвертор, за да рестартира броенето, CP го даваш на честотата. А за дисплея използваш схемата която ти дадох.. с малко обработка. Ако искаш ще ти начертая цялата схема.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #7 -: Ноември 02, 2009, 08:53:41 pm »
много ще съм ти благодарен :) аз съм си инсталирал Протеуса ама още не съм го разучил . Мерси пак за отделеното време
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

judje79

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #8 -: Ноември 02, 2009, 09:05:34 pm »
Ако ползваш 4017 ще светва и ще гасне светодиода а ако искаш да остава да свети с преместващия регистър става идеално ако са ТТЛ ти трябва 74164 74595 при Цмоса вийдам 4015 ма трябва да правиш вход след изход. Мойе да потърсиш някоя друга ,всъщност ти трябва преместващ регистър последователен вход паралелен изход

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #9 -: Ноември 02, 2009, 09:50:14 pm »
Както казват по - горе, най -добре с кварц 32,768 kHz те не случайно са ти дали точност по задание кварца има точност около 10^-6 . После може да ползваш  делител на 15 и от 32,768 kHz получаваш 1Hz  със схема 74HC/HCT4060 или най - добре с друг делител, който може да дели на 15. Нищо ново не казвам ама да знаеш,кварца трябва да го ползваш. За индикацията малко трудно може да стане динамичната направо за всяка цифра по един брояч и след него дешифратор. Само дано не се изнервиш с толкова логики, но ако е само на хартия и симулация на ПЦ давай смело.

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #10 -: Ноември 02, 2009, 11:10:55 pm »
да да разбирам ,Аз мисля да го правя на платка и да го реализирам да видим какво ще стане. :-D  :-D
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #11 -: Ноември 03, 2009, 01:30:22 am »
http://docs.google.com/fileview?id=0B5q08ENFYvfqNzMxYWM5ZGMtOGM3ZS00MzIyLThjYzUtMzM1ODViNDc4MzMw&hl=en

Така, това е схемата. Сега две подробности:
Първо към схемите U6-U12 не съм показал диодите как са свързани... това оставям на теб.. това всъщност са светодиодите, които показват секундите. Към всяко QA-QH(без QE-QH на U12), даваш анодите на диодите и после през резистор към маса.. нищо ново.
Второ, на дисплейте входовете, освен в серия с резисторите към драйверите, ги даваш и към VCC в серия с още по един резистор към всеки вход. Това е нужно, защото изходите на 74ls47 са отворен колектор.

Нямаше място къде да ги сложа, и не ми се пренареждаше цялата схема, за това си го спестих  :-D Ако има нередности или въпроси казвайте.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #12 -: Ноември 03, 2009, 10:43:57 am »
Да земе по- добре някой друг дешифратор, че тоя с отворения колектор мани бегай немой ги събра тия резистори, на вече натрупана от ттл-ки платка  :D .Ех  тия ттл корави машини ама мн място земат.

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #13 -: Ноември 03, 2009, 02:00:30 pm »
Хаха, как ли са справяли конструкторите на TTL компютрите. Тежко им е било. Най-добре си я симулирай схемата, и после разпечтай платка, иначе ще ти е много зор с толкова много чипове. То няма да са жици, цокли, резистори, дисплеи, направо мешеница ще стане. Иначе 4511 може да се използва за драйвер.... ама не знам дали ще работи стабилно на 5V...

EDIT: Мисля да мръдна темата в електроника, тъй като това ... си е електроника  :-D

А между другото, има малка промяна в схемата с дисплеите, 2 "НЕ-И"-та и един инвертор по-малко. Преди броячите щяха да се рестартират когато числото е 35 :D... сега ще се рестартират като е 24.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #14 -: Ноември 03, 2009, 04:08:40 pm »
хаха ами из техническия съм виждал едни големи рафтове с платки само с ттл, какво да правят хората ами преди това пък тригерите и логиките са ги правили на ръка от досто големи по размер транзисторчета.