Автор Тема: Цифров Часовник  (Прочетена 44047 пъти)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #15 -: Ноември 03, 2009, 04:12:38 pm »
Ами аз тръгнах да му я права схемата човека на протеус и направо да я симулирам, че нали и той това ползва, а пък аз имах малко време за губене, обаче се оказа, че симулатора не се справя с кристалния осцилатор, просто защото в началото входния сигнал на инвертора е неопределен, съответно симулатора изкарва и изходния сигнал неопределен и неиска да запали  Затова най-добре на бредборд...то че ще стане нещо такова -



ще стане, ама ще забавно, а и полезно
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #16 -: Ноември 03, 2009, 07:35:19 pm »
Е не е нужно да симулираш и осцилатора.. можеш просто да си добавиш генератор на 32,768 kHz, то че осцилатора работи, работи си :)

Иначе.. гледам много хора тука ползват Протеус, но на мен ми предлагат да ползвам Мултисим в университета. И освен това ми дават програмката в пълна версия. Мисля да я разуча, но иначе някой работил ли е с нея? Ако да да ми каже дали е по-добра от протеуса, защото не ми се губи времето да разучавам 3-ти симулатор...
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #17 -: Ноември 03, 2009, 08:51:00 pm »
и аз на скоро си сложих протеуса и трябва да я разуча,а относно схемата ще я начертая на лист и ще отида да я покажа на преподавателя  да видим какво ще каже, мерси момчета пак ще питам ако имам ядове с нещо, а съм сигурен ,че ще имам :)  :clap:
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #18 -: Ноември 04, 2009, 12:11:38 pm »
Първо да благодаря на vexoerian ,че си е направил труда да направи схемата :) много мерси .. Обаче като реших да я реализирам в протеуса изникнаха някой въпроси като това ,че не мога да си намеря нужните ТТL като например тази която ти си използвал HC161N aз не мога да го намеря както и някой други елементи...Някакви библиотеки мисля ,че трябва да си дръпна но не знам от къде .. ако може да споделите от къде мога да си ги дръпна би било много добре . :-D
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #19 -: Ноември 04, 2009, 12:51:45 pm »
Ми на мултисим съм работил малко, тя е от рода на електроникуорк бенч, ами добра е ама незнам дали има контролери и други елементи. В протеус може да симулираш RS232, SPI, I2C, USB в реално време. Може и да правиш симулации в нереално време така да се каже и още много екстри за, които не се сещам, аз основно него ползвам. Ако не може да се намерят някой ттл може да им намериш аналог в цмос или да подбереш нещо друго.

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #20 -: Ноември 04, 2009, 12:54:48 pm »
А между другото онова горе микропроцесорна система ли е, гледам има рам , АЛУ, дешифратор на инструкции портове ала бала, не ми прилича на часовника който смяташ да правиш хехе.

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #21 -: Ноември 04, 2009, 02:21:32 pm »
ами аз ще взимам от неговата схема и ще видя да добавя нещо друго или както викаш ти да намеря аналог на тези ТТЛ . :zubi:
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #22 -: Ноември 04, 2009, 02:40:21 pm »
Чиповете трябва да са точно 161 и 160... Не случайно съм ги избрал.. Единия е шестнадесетичен (0-15), а другия е десетичен (0-9). Освен това, те са синхронични, и превключват на момента! Сигурен ли си, че не можеш да ги намериш? Аз си ги намерих... или ти сигурно си добавил това "N" хаха това е част от фирмовия код на TI, означава, че корпуса ще е DIP. Я сега кой не е прочел 2-ра част цифрова електроника  :lol: Значи пишеш 74HC160, 161, 00, 14, 164, LS47 без кода пред 74 и зад 160.. или каквото е там.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #23 -: Ноември 04, 2009, 02:52:40 pm »
извинявам се за тъпият въпрос :) ,но на мен ми излиза този Брояч,
.
Като този който ти ли си е ,че като го погледна под-лупа  :shock:  :shock:  нещо не съвпада  :-D  :-D  :-D  :oops:  :oops:  :oops:
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #24 -: Ноември 04, 2009, 03:16:49 pm »
Този е, да :) Аз използвах Altium да начертая схемата, и там чиповете са с пълен код. Другите са 74HC00, 74HC160, 74HC164, 74HC14 и примерно вместо 74LS47 можеш да пробваш 4511, видях, че го има в Комет.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #25 -: Ноември 04, 2009, 03:23:49 pm »
мерси ще действам да видя какво мога да измисля :)
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #26 -: Ноември 04, 2009, 08:02:23 pm »
Значи днес седнах и направих една схемичка всичко си му е по мястото работи схемата ама има следният проблем на минута изостава с около 16 сек. като го засяках :) да не би проблема да идва от броячите за секундите ? Като това ми е пробната схема искам просто да синхронизирам схемата както трябва да е и тогава ще махна 7 сег.дисплеи и Декодерите и да сложа колкото ми трябват битови регистри за диодите който ще показват секундите ... Ама само да ми помогнете за това от къде мога да си синхронизирам схемата като подадената честота на входя ми е 1Hz
A eто и схемата :
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #27 -: Ноември 04, 2009, 09:57:51 pm »
74HC393 не става за тази цел! Този брояч изостава, защото е ripple counter, т.е. не получаваш сигнала веднага като повдигнеш clock-а. Така цялата ти логика изостава. Аз не случайно използвах 160 и 161. Първо, че и двата брояча са синхронични, което означава, че си сменят логическите нива, веднага като мине CLK от ниско към високо ниво и второ, 160 е BCD(0-9) брояч, което означава, че си спестяваш множеството И-та. Освен това.. броячите имат вградена логика за пре-инициализиране и нямаш нужда от ИЛИ-тата :)
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #28 -: Ноември 04, 2009, 10:40:14 pm »
окау утре се захващам с реализацията на твоята схема ако има трудности ще споделям тука за майсторите да кажат  :-D  :-D
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Цифров Часовник
« Отговор #29 -: Ноември 05, 2009, 07:41:00 pm »
Днес правих схемата като тази която Vexorian ми направи и изникнаха некой прости въпроси на който не мога да си отговоря ..
Аз съм приложил снимка по-долу,за да видите за какво искам да ви питам :) Ето затрудненията който изпитвам :) .Схемата е изрязана за да може от по близко за се види ,така .
1 -вия ми въпрос е требват ли ми тези броячи в тази схема :) защото ако са на червената линия (1) времето за превкл. на 8 битовите регистри е по-малко от това на  черната линия (1),а ако свържа регистрите веднага след 2 рия тригер на шмит и ако подам честота на  генератора 1 Hz регистрите ми отчитат правилно но пък има леко закъснение при превкл. от единия на другия регистър и следователно пак ми закъснява часовника :)И по конкретния ми въпрос къде да свържа точно тези регистри за да ми показва точно през една секунда смяната на диодите .
Ето и снимката :

П.П. Тези логики найстина са за логическо мислене ,нещото което не е моята сила  :-D  :-D  :-D
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол