Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - spp

Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 27
346
Не знам да рева ли,да се смея ли с тези юнаци.Ние си говорим те си пеят тяхното.Изобщо голяма комуникация пада :shock:  :lol:
Ето това е написано преди близо седмица
http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=113 :roll:  :shock:  :?:  :!:  :idea:  :evil:
Има и схеми и точни сметки и обяснение.А сега ми кажете как ще ги стигнем хамериканците :wink:

347
Общ форум / Monty
« -: Август 10, 2007, 09:29:33 am »
А ето му и ръководството .В него има доста раздели.Като.Роботика.Програмиране.Микро контролери.Електроника,Механика,Състезания.

Ето и ,част от разделите,за да видите,как изглежда.

И раздела за обясненията при сглобяване.

348
Общ форум / Monty
« -: Август 10, 2007, 09:24:06 am »
Бориславе,не съм го пускал от много време.Занимавах се с други неща.Някои възли по-него не съм ги довършил.Ще ми трябва малко време ,за да мога да го накарам да тръгне.Но можем да вземем много идеи от него.Аз за това го показвам.

349
Общ форум / Monty
« -: Август 10, 2007, 09:02:26 am »
По молба от     sv_shady показвам робота ,които имам.Това е и удобен момент за да се види как е направен един фирмен робот .
Робота се казва Monty.Предполагам,че е разработка на американска фирма.Аз съм го купувал от Италия.Казвам купувал,защото робота се продаваше в будките за вестници и списания във вид на списание.Всеки брои съдържаше и определено количество части и елементи на робота.Така в продължение на близо две години всяка седмица робота ми нарастваше с малко.В същото време ,се учех и да програмирам контролера му.Ето и снимка на робота.

Какво може Monty?За мен това е един много добър робот за състезания .По специално за следване на линия.Разбира се може и други неща.
Ето и малко снимки на основните му възли и платки.

Това е механичната му ръка.Може да носи и захваща малки обекти.Управлява се от малък процесор един от най-малките в света.Това не означава ,че е лош.
Ето и механиката на ръката.

И контролера и

350
Електроника / Мигащ светодиод
« -: Август 09, 2007, 12:36:12 pm »
Това е мултивибратор.

R1,R4=10kOm
R2,R3=150kOm
C1,C2=10mF
Транзисторите са маломощни.Каквито имаш изхода ,където трябва да свържеш диода с гасящ резистор е между колектора на един от транзисторите и маса.

351
Електроника / Мигащ светодиод
« -: Август 09, 2007, 12:06:18 pm »
Първо ти трябва генератор.Или можеш да направиш мултивибратор.Трябва да е на ниска честота,за да можеш да го виждаш ,как мига.

352
Отново имаме възможност и трябва да измерим напрежението върху непознатия ни елемент във веригата.Измерва ме го(вече знаен как) и разбираме,че имаме спад от приблизително 2волта.Тук обаче е малко по особено от съпротивленията .Колкото и да увеличаваме напрежението спада върху диода ще си остане един и същ.

353
Защо свети диода.Явно е,че през него протича ток.Да наистина е така.Напрежението и тока е от батерията на уреда.Производителя обаче на уреда е направил така,че да имаме фиксиран ток и напрежение на това деление.С него по този начин можем да откриваме крачетата на диода.
Сега от предишната ни тестова схема,трябва да отпоим едното съпротивление.Аз отпоих това,което беше свързано с положителния край на захранването ни.Този край го запояваме към крачето на останалото ни съпротивление.Диода го запояваме така.Дългото краче към крачето на резистора.Късото краче към минуса на захранващия ни източник.Всичко изглежда така.Схемата на свързване е това

Реално изглежда така.

Проверяваме още веднъж дали правилно сме свързали всичко и включваме захранването(батерията)Диодът ни трябва да свети.Ето така.

354
Сега да си спомним малката скала с нарисуван диод на нашия уред.
Става въпрос за тази.

Избираме я нея.Взимаме светодиода и го оглеждаме .Ще видим,че едното му краче е по-дълго от другото.По-дългото краче е плюса на диода ,а по-малкото минуса.Диода е полупроводников прибор ,които пропуска тока само в едната посока и то само когато е изпълнено условието което видяхме по-горе.В случая се казва ,че е включен в права посока.Тогава има малко съпротивление и през него може да протече максималният му ток ,които за нашия избран диод е 0,01А.
Добре ето как изглежда диода .Със сондата на уреда ми съм показал по-дългият му крак.

Вече разбрахме,за скалата на уреда.Избираме я.С червената сонда пипаме дългото краче,а с другата късото.Ако сме разбрали как се работи с уреда и сме монтирали правилно сондите ,при здрав диод,ще получим това.

Диодът ни ще светне.

355
Продължаваме нататък.До тук мерихме напрежение.Време е да видим какъв ток тече в нашата схема.
Аз до момента не ви давам формулите и изчисленията с цел вие да се потрудите и да си направите точните стойности,според вашите елементи .
Ако се съмнявате в резултата уредът ви е под ръка и веднага ще ви покаже къде бъркате.Правете първо какво теоритично може да очаквате,след това измерете и направете вече сметката по реалните стойности.Запишете си всичко и да продължаваме.
За да измери тока вече разбрахме ,че трябва да прекъснем веригата и да я съединим през уреда.Реално аз направих така.Изключих захранването на схемата ми.Разпоих синия проводник и го запоих през една писта. Едно отклонение в бъдеще на нашите схеми,ако ни се налага често да измерваме е хубаво да си сложим на това място един джъмпер.
Така,след това слагаме уреда ни да измерва постоянен ток.На най-високата възможна стойност.Включваме си захранването.Черната сонда поставяме на в точката ,където сме си запоили синия проводник.Червената на крачето на елемента ни.По този начин възстановяваме веригата.Отчитаме измерването.Ако уредът ни позволява слизаме на по-нисък обхват за да направим по-точно измерване.Как изглежда всичко ще видите тук.
Схемата ни на измерване е тази

А реални нещата изглеждат така.

При меn се отчита ток 2.17мА.

356
Сумираме двете напрежения.Според теорията трябва да са ни равни на захранващото.И наистина е така.U1=2.31 ,U2=2.18 .U1+U2=4.49V.Много сме близо.
Първи изводи.да видим какво разбрахме до тук.
Първо,че теорията ни е вярна.получихме стойности близки до очакваните. Второ нещо ,което установихме,че средната ни точка един път ни се яви положителна ,при второто измерване ни се яви отрицателна.Всичко зависеше от това кое съпротивление измерваме.МНОГО ВАЖЕН МОМЕНТ,за сега го запомнете.
Трети важен извод.Практиката ни показва ,че теорията ни е вярна,но при сглобяването реално на схемата,трябва да се съобразяваме с неточностите на реалните елементи.Това означава,че ако сме си изчислили,че ни трябва точна величина,трябва да я направим с подбора на елементи.Сменяме и поставяме ,докато не я получим.Разбира се има и други начини.Ще избързам за да кажа,че процеса на намиране на точните величини в една верига или по-точно да накараме да заработи една схема както е по чертежа ни ще трябва да се потрудим.Този процес се нарича оживяване на схемата и е неразделна част от електрониката.Защо е така вече разбрахте.

357
Сега да оставим черната сонда на уреда да си е на синия кабел а с червената да пипнем в средната точка.Би трябвало според формулите ни напрежението ни да е 2,25волта.Да видим реално дали е така.При това измерване повтаряме тази схема.

Измерваме спада на напрежение върху долният ни резистор.Забележете поляритета.Средната точка в случая ни е по-положителна от долната(там където е минуса)Какво измерваме?Аз измерих това.

Виждаме ,че има разлика.На какво се дължи?Тя се дължи на толеранса на съпротивленията ни.Сега да измерим горното съпротивление.По-точно да измерим спада върху него.За целта черната сонда я поставяме в средната точка,между двете съпротивления а червената е там където е захранващия ни червен кабел.Какво наблюдаваме.Сега средната ни точка стана отрицателна спрямо предишното ни измерване и ще отчетем следното.

358
Когато си тестваме различни схеми е хубаво да си вземем едно тефтерче,тетрадка и да си записваме в нея всичките ни измервания,схемата на свързване ,формулките с които работим и стойността на елементите.С течение на времето ,ще имаме един собствен съветник .Винаги ,когато ни потрябва можем да си прочетем какво сме правили и как.Това много ще ни улесни.И така време е да подадем напрежение към нашата тестова схема.Ако сме използвали син и червен кабел ,ще ги свържем така.Син към - ,червен към +.
Първото,което ще направим е да измерим общото напрежение върху двата резистора.Слагаме уреда на положение за измерване на постоянно
напрежение и със сондите пипаме двата края .Ето така .

Забележете как са разположени сондите.Червената е към червения проводник.Черната е към синия

359
Сега дойде време да запоим двата резистора по познатата ни схема.

Няма нужда да ги запояваме сериозно върху експерименталната платка.Даже можем да ги запоим от страна писти.Просто ще ни е много удобно и в бъдеще ,след като си свършим теста можем да си ги ползваме отново.Ето така е напълно достатъчно за теста.

При запояването е важно двете крачета в средата да са запоени едно към друго.После в двата края запояваме двата кабела ,червен и син.
Всичко трябва да ни изглежда така

Преди да правим нещо друго е хубаво да измерим общото съпротивление на двата резистора .За да го измерим ще ползваме отново уреда и ще го поставим на омметър.Ето така.

При мен стойността е 2,04кОм или (два кило ома и четиридесет ома)

360
Какво представляват буксите,можете да видите тук

Ако ще работите с букси трябва да си вземете и "крокодилчета"те са много удобни при работа изглеждат ето така

Преди да започнем тестовете на схемата ще проверим реалната стойност на съпротивленията.За целта ще включим уреда на позицията за измерване на съпротивление.

Ще вземем първото ни съпротивление и ще притиснем сондите добре към двата му края.

След това ще отчетем какво ни изписва уреда.В случая при мен е ето това.

Виждаме ,че има малка разлика в написаната върху съпротивлението стойност и реално отчетената от уреда.Това е така ,защото резисторите ни имат определен толеранс(точност)на изработка.Масово ползваните са с +,- 10%точност.Вижда се че моя резистор е в тези граници.

Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 27