Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - yasko

Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31
421
Практика / Правим лесна слънчева батерия
« -: Август 24, 2007, 12:00:05 am »
Момчета не си губете времето с фотодиоди, освен за експеримент не стават за нещо практическо, по-добре си вземете един градински фенер със слънчев елемент.

422
@zipopro пак се изказваш неподготвен, разбирам че имаш много ентусиазъм, но мисли малко преди да пишеш :)
Разбира се че фототранзисторите имат номера, като всички други прибори.
@Emaloumen (абе човек, как можа да си сложиш такъв ник), както писах по нагоре в темата, фототранзистори има в магазина на Комет (София). Ето и номерата:
L-932P3C - 3mm фототранзистор прозрачен корпус
L-932P3BT  3mm фототранзистор тъмен корпус (корпуса нарочно е направен тъмен за да филтрира видимата светлина)
L-53P3BT - 5mm фототранзистор тъмен корпус
Надявам се скоро dido_net,  да сподели впечатление за тяхи дали работят добре.

п.с. гледам че L293D може да се намери тук:
http://www.electroninvest.com/shop/search.php?s=L293&ot=0
@Аgop тази фирма има магазин в Пловдив така че може да провериш, фирма Комет също и магазин при вас

423
Общ форум / Какви са тези части?
« -: Август 21, 2007, 02:13:54 pm »
Една такава система, може да направиш в общи линии с учебна цел, въпреки че 2KB EPROM са малко, трябват ти поне 32-64KB. RAM може да се намери, продават се SRAM чипове по 512KB, но като цяло няма да е лесна задача, трябва печатна платка (може и на монтажна да стане, ама трябват бая жички), в общи линии трябва да се задълбае доста нещата. Според мен е по-добре  да се подкара някой микроконтролер, ще има по-голяма практическа полза.

424
Общ форум / Какви са тези части?
« -: Август 21, 2007, 10:49:16 am »
Пак антики от едно време :)
2716 - това енергонезависими памет от типа EPROM (писах за тоя тип памети във форума) обема e 2KB.
EF6800 - предполагам че става въпрос за известния процосер 6800 на Motorola, това е един от първите 8 битови микропроцесори.
В общи линнии ако си намериш и някой стар RAM, чип може да си направиш една 8 битова микропроцесорна система с музейна стойност :)

425
Чудесно ще мина някой път да разгледам. Забравих да спомена че гледах в каталога на Конрад за малки слъневи панели, имат подходящи, цените варират от 5-20 евро, но доставката става за около 1 месец

426
Аз намерих в Конрад от въпросните градински лампи със слънчев панел,  струва 11 лв. Взех си една и я разчоплих :) Вътре наистина има малък слънчев панел, съставен от 8 елемента. На празен ход дава около 4V,  а тока на късо е около 40-50ma, като цяло е слабичък, но може и да успее да завърти едно малко моторче. Ако има акумулаторна батерийка в роботчето може и да стане, най добре Li-on, защото са леки, въпреки че този панел няма да може да я зареди добре. Иначе в самата лампа иам 2 NiCd акумулатора, 1 бял светодиод и малко електроника.
Боби интересно ми е как ще направиш нещо за 12 ст, ще трябва да го направиш изцяло от рециклирана техника  :)

427
Както бях обещал ще се опитам да разкажа как да направим един елементарен проект с AVRStudio и WinAVR.  За целта трябва да имаме инсталирани въпросните 2 програми на комютъра. Линкове за изтегляне на AVRStudio има по-нагоре в темата, а последната версия на WinAVR може да бъде изтеглен от тук.
След като програмите са  инсталирани, стартираме AVRStdio и от менюто "Project" избираме "New Project", след което изскача един диалогов прозорец. Оттам трябва да изберем първо типа на проекта има 2 избора:
"ATMEL AVR Assembler" или "AVR GCC",
тъй като ще правим пример на C избираме "AVR GCC".  След това трябва да дадем име на проекта и да изберем дали да бъде създаден начален файл и директория. От позиция "Location" в диалогови прозорец може да изберем къде да се създаде проекта. Нека за име на проекта да изберем "led1" и да изберем да ни бъде създаден начален файл и директория. Натискаме "Finish" и проекта led1 есъздаден :) Програмата автоматично ни отворя началния файл с име "led1.c" в който може да почнем да пишем нашия код. Преди това обаче трябват да се направят някои други настройки по проекта.
От  меню "Project" избираме "Configuration Options" и се отваря диалогов прозорец за основни настройки по проекта. Повечето от нещата имат стойности по подразбиране, но някои от тях задължително трябва да настроим:
1. Избираме "Device" или типа ма микроконтролера с който ще работим, сегашния пример ще го направим с ATmega8, така че избираме този процесор от падащото меню.
2. Задаваме в полето "Frequency", работната честота, най често това е честота на външния кварц (за това по късно), слагаме 8 000 000 Hz (8MHz)
3.От полето "Optimisations" избираме нивото на оптимизация на компилатора -  за начало избираме ниво "Os" или оптимизация за големина на изпълнимия файл.
С това основните настройки са завършени и може да запчнем работата по писането на програмата.
В следващата тема ще опиша кратка програма, която да накара един светодиод да мига. (затова избрах име на проекта led1 :))

428
За всичко... / Кондензатор
« -: Август 17, 2007, 06:22:19 pm »
Правилно си свахнал стойността 220000pF или за по кратко 220nF. Максималното работно напрежение на този тип кондезатори май беше около 50V (или 63V).

429
За всичко... / Кондензатор
« -: Август 17, 2007, 04:50:17 pm »
Ще ти дам жокер първите 2 цифри са базата (мантиса), а третата е експонента (степента на числото 10) или:
C(pF) = мантиса*10^(експонента).
Сметката оставям за теб :)

430
Електроника / Помогнете ми за datasheet?
« -: Август 16, 2007, 11:25:51 pm »
Това  което си намерил е енергонезависима памет от типа EPROM, при нея изтриването на чипа става с UV светлина, затова е прозорчето. Този тип памети са предшественици на Flash паметите, където изтриването става с ел. нпарежение. Принципа на работа на  EPROM се базира на това че се натрупва заряд в гейта на еди MOS транзистор, тъй като изолацията е много добра, той може да остане с години там и по този начин информацията се запзва. Когато се пусне UV, лъчението предизвиква йонизация и заряда напуска гейта (информацията се изтрива). Конкретно този чип е с обем 32KB и освен музейна стойност едва ли би му намерил практическо приложение :)

431
Други роботи / IME10
« -: Август 15, 2007, 04:03:08 pm »
Чудесна работа момчета :) Успех!

432
Електроника / Модул USB to serial
« -: Август 13, 2007, 10:52:21 pm »
Ето едно модулче за по напраднали в електрониката, което правих наскоро:
http://www.robotics-bg.com/upload/files/USB_RS.pdf
Създава COM порт от USB порт, ползва специализиран чип (FT232R) така че от гледна точка на PC програмирането, изглежда като нормален COM порт. Тъй като повечето от съвременните микроконтролери имат сериен порт може да се върже директно към тях и да се направи комуникация PC-MCU. Нивата са 3.3/5V така че позволява директно свръзване с MCU, друго предимство че от USB порта може да се вземе захранване и за собствени нужди.

433
Електроника / Модул захранване
« -: Август 13, 2007, 10:34:47 pm »
Няма проблеми имам свободни платки.

434
Електроника / Аналози на транзисторите?
« -: Август 13, 2007, 10:33:54 pm »
Имам един стар справочник за руски полупроводникови прибори и техните аналози, така че кажи за кои транзистори става въпрос и ще погледна.

435
@Dido_net в общи линии имаш основни избора дали да бъде 3 или 5 мм диаметъра на фототранзистора. Естествено 3 мм размер са по компактни. Мисля че L-932P3BT  е добър, за бройките не се притеснявай ще ти взема колкото ти трябват. Има и подходящи инфрачервени светодиоди, ако нямаш. За подробностите по изпращането, най добре да се чуем на ICQ или по мейл.

Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31