Автор Тема: Слабо реагира TSOP1138  (Прочетена 13852 пъти)

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« -: Октомври 13, 2009, 04:35:57 pm »
Имам следният проблем!Вкючвам TSOP-а по схемата http://robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=810&start=15
тази по-горната ,при която мотора върти постоянно при отсъствие на сигнал от светодиода!Значи проблема е там ,че приемника засича инфрачервената светлина само от разтояние 1-2 сантиметра.И ако ги сложа tsop-а и диода един до друг ,така както е в робота на hunter ,който по този начин да улавя отразена светлина,датчика въобще не реагира и реагира само ако светодиода е точно пред него и то на разтояние 1-2 см.Когато са един до друг мотора върти постоянно и ако слойа предмет пред датчика ,тои трябва да спре..да ама не..
Другото което забелязах е че когато измервам честотата на диода,тя е към 38кхз,както и трябва да е,но когато поднеса тсоп-а тя пада...и самия тсоп реагира по добре и спира мотора напълно,когато честотата е към 42кхз и когато поднеса тсоп-чето тя да падне към 38кхз.Защо има такъв пад?Някакво поглъщане ли е това не разбирам и дали трябва да е така?
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #1 -: Октомври 13, 2009, 07:16:46 pm »
Честотата на диода не трябва да се променя и най-вероятно там ти е проблема. Мисля, че честотата не ти е вярна, с какво я измерваш? Прегледай си отново веригата на излъчвателя и си направи сметките отново ако трябва. С какво я генерираш - 555, контролер?
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #2 -: Октомври 13, 2009, 08:31:30 pm »
Не може да имаш такива падове нито поглъщане, да накараш ТСОП да работи според изискванията ти се иска да си поиграеш. Кажи какъв е ТСОП-А има значение за носещата честота примерно 1736 работи на носеща честото 36khz, 1738 работи на 38khz и тн. тоест според зависи какви са ти последните 2 цифри на ТСОП-А трябва и предавателя ти да излъчва такава. И ТСОП иска добра филтрация, а на моята схема за да работи както на мен ми е необходимо съм използвал и ценер.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #3 -: Октомври 13, 2009, 10:38:20 pm »
TSOP-a ми е 1138,аз съм написал.Честотата е 38khz и сега понеже бяха на общо захранване и сега са на отделно и датчика реагира по добре..от 10 см някаде лови сигнала.
hunter,ако ми четеш поста ще разбереш каква е честотата.И защо ще задавам такъв въпрос ако честотата не я знам?
Честотата я измервам с честомера на мултицета.Едната сонда е на маса,а другата е на диода.

генерирам я с 555 таймер.
От краче 3 сигнала минава през резистор 4.7к и от там на 2Т6551 транзистор,на базата му,после колектора му е към диода(където меря и честотата) а емитера е на маса.това е общо взето.
Когато датчика е пред диода,сега улавя добре светлината и е ок.Обаче така не ми върши работа и трябва да е до самия диод и да приема отразена светлина(демек предмет на пътя на робота)...но когато е така не се влияе от предмети ,няма значение цвета им,от нищо не се влияе.
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #4 -: Октомври 13, 2009, 11:42:49 pm »
Какъв резистор си сложил на светодиода? Обикновено се слагат много малки стойности(понякога и никакви), и по два светодиода!
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #5 -: Октомври 14, 2009, 06:12:17 pm »
резистора е 50 ома,а без него транзистора грее та се разкапват спойките
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #6 -: Октомври 14, 2009, 06:52:11 pm »
Значи аз съм ти прочел поста но там не конкретизираш какъв ти е ТСОП-а или аз съм кьорав, има линк и по нататък обяснения за някви 42, 38khz но както и да е. Не напразно ти писъх, че във моята схема съм използвал ценер. Аз имах същия проблем с честотата при мене беше следното настроя на 38 и при отразяване тя пада и ставаха неадикватни изгъзици, глупаво е да вкарваме второ захранване за да делиме излъчвател от приемник и на мен ми беше дошло като идея но карегорично отпадна. ТСОП ще ти реагира добре на напрежение от около 3,6 волта мисля така беше за целта аз съм сложил потенциометър с който да регулирам това му напрежение и заедно с това и ценера така му осигоревам едно непоклатимо ниво когато има по-голяма консумация при осветяване или изтощаване леко на батерията той да не се влиае от това и тогава схемата с ТСОП работи адекватно. Изпълни моята схема на проемника и пак си добави това 2Т6551 да ти командва мотор и ще успееш без да се мъчиш поне този ми приемник е тестван. Аз мисля, че 2Т-то няма да ти понесе товара на мотор зависи и от робота и дали ще е с редуктор но това ти ще си го решиш, само кадо допълнение да ти кажа, че трябва малко да промениш ъгъла на насочване имам предвит постави ТСОП и диода един до друг на разтояние около 3 см. и то няма да отразява но ако леко усучиш ТСОП и диода един към друг под много минемален ъгил ше забележиш доста по-различен резултат. И при мене беше така и аз леко съм ги наклонил едно към друго за сега това мога да те посъветвам успех.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #7 -: Октомври 14, 2009, 07:46:09 pm »
А мерси за отговора.Какъв е tsop-a съм писал в заглавието на темата,ама сега няма смисъл да се заяждаме.Много добре ми реагира самия приемник когато са едно срещу друго ,но когато са едно до друго ,на каквито и сантиметри да ги слагам е се тая-не реагира.Ще пробвам с ценера и дано стане.В смисъл достатъчно е да прибавя един ценер между плюс и маса нали?
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #8 -: Октомври 14, 2009, 08:02:03 pm »
То не е заяждане просто си коментираме защото може и аз да не съм разбрал хора сме бъркаме :) а за ценера трябва да е на 3,5-3,6v и пробвай да ги сложиш под лек ъгъл както ти казах трябва да стане тоест да са по насочени явно свето диода не разпръсква достатъчно. Ето ти схемата това е предавател и приемник сичко заедно там кадето е извода за изход на ТСОП си подвързваш транзистора 2Т и си готов
http://prikachi.com/files/680160i.jpg
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #9 -: Октомври 15, 2009, 12:57:20 am »
На моята си схема,само добавих едно тримерче от 1Ком и датчика заспа!
Сега трябва да са едно до друго почти залепени и на малък ъгъл хваща на около 1-2 см от него.Толкова само,защото сигурно диода слабо свети.
Сега да попитам защо така грее резистора към него?Ако сложа голямо съпротивление диода почти не излъчва,а ако е малко грее яко,а ако го няма,диода излъчва супер,обаче транзистора грее та си....!Явно тока е голям,слагам аз два транзистора ,от твоята схема го видях ,но пак грее..Защо грее така,сега на 50 ома резисторче грее малко,но за да го прави явно има проблем и искам да разбера какъв е този проблем..
С дуг светодиод пак грее,смених транзисторите и пак си грее,само ако сложа голям резистор не грее.А по схема е 1Ком ,което ми се вижда твърде много,то с 50 ома не излъчва,та с 1000 ома какво остава...
Иначе за сега работи перфектно...супер даже.Благодаря hunter за помоща.Само това греене да махна... :evil:  ;)

А ето забравих да постна схемата
http://img106.imageshack.us/i/555edx.jpg/
това е въпросната схема,само че работи на 36Khz ,смених резистора 1Ком с тример 10ком,от тия многооборотните,за да вдигна честотата да нее 36..Дали за това не грее.Ако някой може да я направи и да каже при 38Khz при него грее ли резистора на светодиода..? :?:  :roll:
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #10 -: Октомври 15, 2009, 03:51:53 am »
Закон на Джау Ленц и закон на Ом.... P = Q/t = Id*V = V^2/R При 1 ом(???), тока е 5A... Това са 25 вата докато тече ток през диода. Не знам как не ти е изпукал транзистора и диода при тези стойностти, въпреки ШИМ-а... Едно от решенията е да намалиш пулса(duty cycle) на 555цата(например 10%); на твоята конфигурация е прекаленно голям. Ето как може да направиш това... http://www.kpsec.freeuk.com/555timer.htm#dutycycle Прочети тази част и си го нагласи. И още нещо, дай 4то краче на 5V. Не бива да го оставяш да виси.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #11 -: Октомври 15, 2009, 02:46:16 pm »
Какъв 1 ом?Много схеми не са с такива изобретения по тях и не греят....защо моята грее,все пак на hunter схемата не виждам да има такива неща и той не се е оплакал..Някъде другаде е проблема мисля аз.А 4 краче съм го дал на +,забравил съм да спомена.. ;)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #12 -: Октомври 15, 2009, 07:26:02 pm »
Съвета ми е избачкай си моята схема не че много си я хваля но нито грее нито нищо освен това аз даже съм я натоварил не с един а с два диода за излъчване и за да неправя много генератори понеже имам много приемници от краче 3 на 555 съм дублирал резистора и двата транзистора които са свързани като усилвател по ток за по- силно излъчване и така получавам 4 излъчвателя с честота 38khz и то стъбилна и нищо не грее. За мен за да ти грее транзистор значи през него протича висок ток но по-добре си направи както ти казах и ще си спестиш главоблъсканици  ;)
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #13 -: Октомври 15, 2009, 11:06:28 pm »
Винаги се отделя топлина, право-пропорционална на големината на тока, демек колкото по-голям е тока, толкова повече ти грее, защото нямаш голямо съпротивление. Транзисторите които hunter използва не греят, защото издържат на тока, който е 0,223A(2х 45ома успоредно свързани) при включено положение(2N2222 има максимален ток 800mA, а 2Т6551 - 500mA), но тъй като сигнала е променлив правоъгълен сигнал, с ширина на импулса ~50%, тока можем да кажем, че е ~111mA. Има и друг момент, той е сложил 2 диода, което означава 2х повече светлина. Има и трети момент - TSOP-а е направен да улавя серия от кратки силни мигания на диода, и да ги интегрира в един общ импулс. За това се използва честота, за да се контролира светодиода да свети максимално силно, и да не изгаря. И да.. на схемата ти стойността на резистора към диода е "1", което го приемам за 1ОМ, а не 1Кило ом. Не се опитвам да се заяждам с тебе, просто се опитвам да ти помогна да решиш проблема, като подходиш по технически начин, това са неща които всеки който се занимава с електроника трябва да знае. Изчисляваш си всичко, гледаш описанията на диода, транзистора, и т.н. и накрая ще ти заработи. Правил съм тази схема, и съм опитвал доста неща с нея, така че знам за какво говоря  :)
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Слабо реагира TSOP1138
« Отговор #14 -: Октомври 16, 2009, 10:00:59 pm »
Сега е с 100ома резистор и не грее,ама излъчването е малко...а и го прехвърлих на платка :lol:
Мартин Костадинов
Skype - Optixam