Ами...
Първо за тези които не са разбрали 'мозъка' не е в робота, а е закачен към компютър, който получава сигналите от сензорите на робота и 'храни' нервните клетки подавайки електрически импулси през електроди. Нервните клетки реагират генерирайки електрически импулси, които компютъра улавя и предава на робота. Затова роботчето има малка антена отгоре.
Второ не се използва миши мозък, а култивирани миши нервни клетки. Получава се нещо като обратна връзка: клетките получават стимул и първоначално реагират по случаен начин, който предизвиква реакция в робота, което предизвиква промяна в първоначалния стимул. С времето изглежда клетките успяват да нагодят връзката между стимул и резултатна реакция. Биологията е доста по-сложна от роботиката.
Ще си позволя да изкажа несъгласие с мнението на kristiman. ВСЕ ОЩЕ нямаме достатъчно сложна система, която да се разширява и подобрява сама. Иначе казано нямаме алгоритъм, който да може да генерира друг алгоритъм, който не е бил предвиден предварително. За момента всички програмите които съществуват са ограничени от възможностите на техния разработчик. Няма програма, която може да се справи с проблем, който не е бил решен от разработчика предварително. В най-добрия случай програмата разполага с множество коригиращи коефициенти, които могат да се коригират чрез обратна връзка.
Няма как да програмираш програма да се самоусъвършенства... Има опити да се правят компютърни вируси, които да въвеждат случайна мутация при разпространението си, по подобие на реалната еволюция... За сега без успех
.