Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Теми - IbT

Страници: 1 [2]
16
Програмиране / Помощ за С и 16F871
« -: Март 26, 2009, 07:34:34 pm »
Седнах най-накрая да се мъча с програмата за самонасочващата система. Обаче съм стигнал до конфигурацията на контролера само. Използвам SourceBoost IDE и с него си генерирах повечето стойности на регистрите. Обаче гледам в дата-та на тоя контролер, че за да използвам АЦП-то трябва да задам кой канал да чете. Та ... въпросът ми е само по един канал ли може да чете. Понеже ще използвам прекъсване от АЦП-то как мога да му задам да работи и по 4-те канала.

П.С. Абсолютно начинаещ съм в пиковете и програмирането за тях, затова моля за по-разбрани отговори :) ... Иначе с програмиране на С (но за ПС) се оправям. Това е първият от поредица въпроси, но всичко с времето си. Трябва да почна отнякъде :)

17
Здравейте,
Проекта, който ще опиша тук не е точно робот, но мисля, че може да е полезен на някой или поне интересен. Предварително искам да кажа, че не съм сигурен дали точно в този раздел му е мястото и ако модераторите смятат, че трябва да го престят - да го направят.
Това всъщност е една курсува работа, която трябваше да направя. Заданието е да се проектира система за самонасочване по светлинен източник в две равнина, като се използва принципа на равносигналната зона. Схемата не е сложна и може да се реализира и без микроконтролер, но понеже такъв ми е предмета и задължително трябва да имам. Минавам по същество.
Ето и блоковата схема на системата:


Блоковете са следните:
S1-S4 са сензори (фотодиоди).
A1-A4 са преобразуватели ток-напрежение. На практика използвам преобразуватели IR светлина-напрежение, които обединяват и двата блока.
VREF е опорното напрежение за АЦП-по на контролера. Реализирал съм го на базата на TL431 и стойността му е 3.5V.
LCD е дисплей, на който се извежда информация за посоката и ъгъла на завъртане на всеки от моторчетата.
Буфер е преобразувател на нива. В случая по задание връзката с компютъра ми трябва да се осъществява чрез RS485 и затова за буфер използвам MAX485.
M1 и M2 са двете сервомоторчета, които са свързани към драйвера както се вижда.
ПК са пулскодера (ротационни енкодери), които преобразуват въртенето на моторчетата в две поредици от импулси, които са дефазирани на 90 градуса:

18
Електроника / Пулскодер (ФРП)
« -: Март 16, 2009, 03:08:19 pm »
Някой може ли да ме ориентира към някой пулскодер, който да е по-евтин. Единствените, които намерих са с цени между 80 и 110лв. Ето какво намерих http://www.bpcommerce.com/frp.html. Трябва ми за да знам колко се е завъртяло моторчето и в каква посока е.

19
Практика / Симулация с Altium Designer
« -: Март 12, 2009, 08:32:48 pm »
Начертах си една схема на Altium Designer и пуснах симулация за работната точка. Всичко е точно, но ми изкарва токовете и напреженията в разни координатни системи и в текстов файл. Въпросът ми е как мога да го накарам да ми ги покаже на схемата, както прави pspice (ако е възможно де). И преди някой да попита защо не ползвам направо spice-a ще каже, че имам причини и не мога да го използвам.

20
Програмиране / PIC и L293D
« -: Март 12, 2009, 03:01:27 pm »
Здравейте,
Искам да попитам какво ще стане като свържа входовете на L293D към изходите на един PIC. Имам предвид в началния момент докато се установи контролера и да заработи програмата в какво състояние ще бъдат изходите. Как да сме сигурни, че до започване на програмата моторчетата ще бъдат неподвижни, т.е. на входовете на драйвера ще има само 0 или само 1?

21
Механика / Леснодостъпни материали
« -: Март 07, 2009, 10:11:39 am »
Имам идея за универсално шаси за моя робот, но не мога да реша какъв материал да използвам. Алуминият и плексигласът са скъпи, а и не навсякъде ги има. Видях в роботев, че продават синтра, но незнам точно какво представлява. Не съм се сблъсквал с нея. Засега съм се спрял на текстолит за платки, защото е евтин и лесно се намира. Моля споделете от вашия опит за евтини и сравнително достъпни материали за шаси. Разбира се и да са подходящи, защото и армамтура има навсякъде, ама ... :)

22
За всичко... / Звуков генератор (Квакащ)
« -: Март 05, 2009, 10:34:03 pm »
Не знам дали точно това е раздела, където да пусна темата. Не е свързана с роботи, но все пак е електроника. Ако модераторите преценят може да я преместят.
Да мина на въпроса. Търся си някаква схемичка (възможно най-проста), която да квака. В крайна сметка намерих една схемичка:
 

Елементите 20 и 22 са таймер 555. 54 и 56 са някаква двойка проводници, които да включват схемата при наличие на вода между тях, но това не ме интересува. Никъде обаче в описанието не пише какви трябва да са стойностите на резисторите и кондензатори, за да се получи квакащ ефект. Надявам се някой да може да помогне, защото вече 1 седмица търся подобна схема и не мога да намеря.

23
BEAM-роботи / Моят UglyBot
« -: Февруари 26, 2009, 09:28:56 pm »
Здравейте,
Най-накрая седнах да си направя моят първи бийм :) Името му идва от външния вид, както можете да видите. Схемата е на най-лесния робот. Имам още работа по шасито, но ми свършиха материалите и го пуснах, колкото да пробвам схемата. По принцип трябва да е Line Tracer и датчиците са RPR-220, но тъй като нямам "писта" да го пробвам го направих да следва лист хартия. Доста е късоглед, но това е заради датчика. Утре се прибирам към В. Търново и се надявам да си набавя необходимите материали и да го пооправя и разкрася :) Ето как се движи:
http://iturtev.hit.bg/SSL13867.AVI, а ето и снимки:
 

24
Механика / VAR-Micro Motor
« -: Февруари 11, 2009, 10:08:16 pm »
Някой има ли повече инфо за тези VAR-Micro Motor, които се продават във Футурел. Не мога да намеря нищо в google за тях.

25
Практика / Правене на платки с лазерен принтер
« -: Февруари 11, 2009, 09:18:43 pm »
Прочетох няколко теми за този метод, но едно нещо не ми стана ясно. Ако си разпечатам платката на гланцирана хартия мога ли след 1 ден да я нанеса на текстолита? Има ли ограничение във времето, през което ще стои на гланцираната хартия?

26
Практика / Части от видео
« -: Февруари 11, 2009, 07:17:46 pm »
Днес се прибрах за няколко дена в Търново и реших да свърша нещо полезно. Имам едно старо видео Supra (Не съм сигурен дали е на 15 или 20 години), което не работи отдавна и го бях забравил в един шкаф. Хванах се да го разглобявам и да видя какви части ще измъкна от него. Това което ми е познато и мога да ползвам е:
1. DC моторче
2. Много зъбни колелца и 3 ремъчета
3. Оптрона, който е за дистанционното
4. Светодиоди
5. Бутончета
6. Доста кабели
7. Трансформатор
8. Кутия за робот (ако е по-големичък. Може би Робот-Убиец :) )
9. Известно количество болчета

Това е общо взето. В момента качвам снимките и при първа възможност ще ги пусна тук, за да може ако някой види нещо полезно или познато да сподели какво е и за какво може да се използва. Приемам всякакви мнения, идеи и препоръки. Има и доста интеграли, но ще видя тези дни, когато имам време да ги опиша и да проверя какви са.

Когато се върна в София ще огледам и едно DVD за лаптоп. Аз малко го понатроших (кутията де :) ), докато се мъчих да стигна до лазера, но общо взето частите са добре. Когато съм готов и с него ще пусна снимки, най-вече заради лазера, защото не мога да му намеря дейташийт за него, а ми се иска да го използвам. Странното (поне за мен) при него е, че има 6 извода, но за него ще пиша като съм готов.

27
Практика / Датчиците на мишката
« -: Февруари 11, 2009, 12:07:20 am »
Здравейте,
Прочетох в друга тема, че могат да се ползват датчиците на мишката (за скрола и оптиката) за полезни работи в роботиката и там пишеше да погледнем в темата "Добиване на материали от мишка", но не я намерих във форума. Като напиша в търсачката "мишка" не ми показва никакви резултати. Молбата ми е, ако може някой да ми я покаже темата или ако я няма вече, някой да каже 2-3 думи по темата, че имам няколко бракувани мишки и не искам да ги изхвърлям :)

Поздрави!

Страници: 1 [2]