Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - sv_shady

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 38
46
Обикновено, кондензаторни трансдюсери (какъвто е и твоя) се използват чрез фазово модулиране. Общо взето генерираш една синусоида с някаква честота, пускаш я през кондензатора и следиш фазовото отменстване със синусоидата преди кондензатора. За тази цел се ползват най-често http://en.wikipedia.org/wiki/Lock-in_amplifier. Естествено, трябва да знаеш характеристиките на кондензатора, за да се прецени каква трябва да е амплитудата на входящия сигнал. На мен темата ми е достат интересна, тъй като тъкмо ми мина изпита за измервателни уреди, а това си е един вид измерване на натиск, така че ако дадеш повече подробности може да съставим една схема :)

47
Браво, страхотна инициатива! Ще бъде интересно, ако проектите се представят на някакво изложение и се даде възможност и на публиката да гласува :)

@viko:
Не смятам, че наличието единствено на Ардуино, е подходящо да се обсъжда в тази тема. Ако имаш желание пусни лично запитване към Симеон Янчев или, дори, цяла тема във форума.

48
За всичко... / 1000 потребителя !
« -: Май 19, 2011, 10:06:16 am »
Нямаше да обърна внимание. Само мога да се радвам, че има толкова хора заинтересувани от роботиката, защото чалгата е голям конкурент. Когато пуснахме форума дори и не съм мислил, че ще стигнем 4-цифрен брой потребители. Страхотно, нека продължаваме в същия дух. :)

49
Ето това е по лесно, но си е играчка:

http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?t=103&start=0

Схемата съм я правил вече преди 4 години, но си спомням,че работеше доста, доста добре на разстояние до 3м. Естествено доста хляб съм изял от тогава и виждам разни начини да се подобри. Може да ползваш програмируем усилвател (Майкрочип имат такива), за да контролираш обхвата, както и можеш да управляваш излъчвателя с Н-мост, така, че да се повиши размаха на напрежение двойно, което ще доведе до увеличен максимален обхват.

51
Ами ако прочетеш темата или ползваш търсачката ще разбереш.

52
Други роботи / Хексапод Тори
« -: Май 06, 2011, 06:29:53 pm »
Доста добре се държи :) Иначе най-добре ще е да сложиш една литиево полимерна батерия, а не обикновен оловен акумулатор.

53
Ами, ако ти е за хоби цел, купи си рейки от комет на 2мм. Краката, които се ползват се оставят, другите ги вадиш, и точно пасва рейката на обикновенна експериментална платка 2.54мм. Лепиш един стабилизатор, 3 диода, 3 резистора, един конектор и си готов :)

54
Какво имаш предвид под шийлд, аз имах една серия от около 30на платки с ХВее-та и един малък PIC12.

55
Ами зависи от нивата, които ползваш за серийната връзка. XBee-тата работят на 3.3в, така че първо ти трябва стабилизатор на 3.3в за да го захраниш. Когато си купиш две XBee-та те идват така настроени, че се държат като "прозрачна връзка", просто трябва да вържеш RX, TX и GND на предавателя и приемника по съответния начин. Ако ползваш логика, която е на 5в, тогава ще трябва да направиш една малка хватка. При високото логическо ниво 3.3в от XBee-то, контролерът би трябвало да го засече, така че тук няма проблем. Въпросът е, че ако пуснеш 5в по ТХ до XBee-то, най-вероятно ще изгори нещо. За това слагаш един резистор изгтегляш на 3.3в на крака на ХВее-то, след това един диод (малък и бърз, да няма много голям пад - шотки диод ще е добре) анода към пина на XBee-то, а катода към крака на контролера. Така когато имаш 0в на изхода на контролера, на пина на ХВее-то ще имаш около 0.3-0.7в(зависи какъв диод си сложил), което е приемливо за ниско логическо ниво. Ако пък имаш 5в на пина на контролера, то тогава през диода няма да протича ток и напрежението на пина на ХВее-то ще е 3.3в. Надявам се информацията да е била полезна ;)

56
Ардуино (Arduino) / Xbee въпрос
« -: Април 26, 2011, 12:01:03 am »
По-евтиният вариант е да си купиш една мега, едно ХВее отделно и да си налепиш платката, максимум ще ти излезе около 50 лв.

57
Ардуино (Arduino) / Xbee въпрос
« -: Април 24, 2011, 08:57:08 pm »
XBee можеш през серийния порт и да ползваш софтуера на Maxstream да си го настроиш. Можеш и обикновена терминална програма да ползваш и да си го настроиш чрез AT команди. Може и с микро контролер да го настроиш.

58
Мисля, че ги има качени в сайта на Роботев.

59
За всичко... / Glass Touch Screen ?
« -: Април 13, 2011, 09:05:22 am »
2007 година работих по такъв проект в България. Мултитъч дисплеят работеше на принципа на нарушаването на пълното вътрешно отражение. Идеята е, че в стъклото се вкарва инфрачервена светлина успоредна на повърхността. Когато човек докосне стъклото инфрачевената светлина се пречупва под голям ъгъл и камера отзад следи за петната, които се получават и съотвено се интерпретират. Ето видео на проекта, по който работих заедно със spookyboy от форума:
http://www.youtube.com/watch?v=LXp2YT3GX0Q

60
Електроника / Обръщане на поляритета ?!
« -: Март 17, 2011, 10:30:46 am »
Ами зависи какъв ток ще управляваш. Има доста интегрални изпълнения на H-мостовое, включително и L293D, но не я определено не я препоръчвам. Предполагам, че най-лесния и елегантен начин ще бъде с 4 мосфет транзистора да си направиш сам H-мост.

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 38