Автор Тема: Автоматизация на жилище (умен дом)  (Прочетена 8973 пъти)

mishoboss

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Автоматизация на жилище (умен дом)
« -: Ноември 11, 2009, 12:34:42 pm »
Здравейте, не знам дали тази тема е за този раздел или дори за този форум, но ще се радвам на коментари и съвети.

Имах "късмета" да взема жилище, което е в много суров вид - още няма преградни стени, не е измазвано, дори няма подова замазка. С други думи могат да се правят чудеса в него.

Желанието ми е да вкарам малко автоматизация. Най-общо казано контрол на осветлението и защита (алармена инсталация). Би било много хубаво ако има и контрол над отоплението (ТЕЦ) с електро винтили, както и пожарна сигнализация.

Идеята е всичко това да стане с минимум средства. Консултирах се с някои БГ фирми, които работят жично управление (с полагане на солидно количество окабеляване в стените) на дома и ми дадоха оферти около 8-12 хиляди лв. За мен това е абсолютно неприемливо. По груби сметки една системи базирана на безжичния стандарт X.10 би ми струвала около 1500 лв, а аз си търся дори още по-евтино решение.

Дайте идеи какво може да се направи. На паза съществуват много и различни програмируеми контролери, но въпросът е след това лесно да могат да се управляват чрез удобен уеб-базиран интерфейс от всякакво устройство снабдено с браузер. Предвиждам мултимедиен център (HTPC), което би могло да играе ролята и на сървър за управление на умния дом.

Отворен съм за всякакви идеи  

С уважение,
Михаил Панайотов

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Re: Автоматизация на жилище (умен дом)
« Отговор #1 -: Ноември 11, 2009, 12:40:25 pm »
Да ти кажа аз имах един приятел който правеше такива неща за по 1000 лева и аз научих малко по край него као искаш мога да ти дам skype да се разберете тои е от Бургас но ако държиш сам да си го правиш по схема няма проблем да ти прати частите + схема (ама мисля че ще ти е трудно).Като говорим за лампите за намаляне на светлина и овеличаване и там още нещо можеше.
Това е от мен ако имаш интерес пиши едно ЛС.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Автоматизация на жилище (умен дом)
« Отговор #2 -: Ноември 11, 2009, 06:42:55 pm »
Колеги според мен не си заслужава тази работа. Ако искаш да ти се намаля и усилва светлината сложиси един димер и си реши проблема, ако искаш да си го направиш да се светват при пляскане направи си акустично реле, ако искаш напраси си ги с дистанционо управление продават се за 20 кинти аз съм с такова командва моето до 3 кръга, аз съм с луни на 12в и PL-ки 2х12w. Сложи си видео камера на вратата като ти звъне някой да видиш примерно на телевизора но с контактите не се базикай мене ако питаш даже на тях си напляскай дефектнотокови защити на хладилник, печка (готварска) бойлер ако имаш също и климатик. Контакти за общо ползване на една защита от там през предлазители. Аз си бях направил преди пердетата да са ми с фото клетка стане светло вън се отварят стане тъмно се затварят. Но пожарна няма смисъл а даже и отопление ли искаше не се сещам направи нещо скромно но ефектно защото със тока шега не бива аз се занимавам с това и предпочитам да е обикновена инсталация но да е надежна отколкото да има гъдели и да береш дертове това е моето мнение.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Xenion

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Автоматизация на жилище (умен дом)
« Отговор #3 -: Ноември 11, 2009, 08:22:01 pm »
Хубаво е да ти показва колко ток консумираш и да те предупреждава,детектор на движение,спиране на тока в детската  и тн имам още идеи ама те са малко фантастични
Никой въпрос неможе да устой на постоянното мислене!

mishoboss

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Автоматизация на жилище (умен дом)
« Отговор #4 -: Ноември 12, 2009, 10:28:47 am »
Благодаря за съветите.

Hunter, запознат ли си със системите X.10, Z-Wave и Insteon? Това са безжични системи на модулен принцип, които са за масовия пазар и са сравнително евтини решения.

Виж примерни цени на една от фирмите в БГ, които ряботят с X.10 - http://www.homemax.bg/index.php?id=1