Автор Тема: проблем с една верига  (Прочетена 8519 пъти)

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
проблем с една верига
« -: Август 15, 2009, 06:21:45 pm »
Здравейте, благодаря ня всички преждевременно....
Имам следният проблем правя една механика която искам да я автоматизирам . Какво представлява тя ето и снимката на paint :

и по конкретно това представлява 2 капака които се плъзгат на зад и напред по 2 те оси отстрани ... проблема ми къде идва тези ключове които съм сложел искам да ги използвам като спирачка когато капака натисне едната да спре веригата да не върти постоянно двигателя ... Това го направих обаче като обърна поляритета на двигателя капака не ми се връща понеже  веригата е вече прекъсната ,а ключа които използвам за спирачка е с 2 позиции нормално затворен и нормално отворен. Искам да ви попитам как мога да свържа 4 рте спирачки към 2 та мотора които ще са свързани успоредно. Като на всеки двигател се падат по 2 спирачки една та да прекъсне веригата когато се доближи с другиа капак а другата спирачка (тази долната) да прекъсне веригата когато двигателя е с обърнат поляритет и капака слиза на долу...
Ето още снимка на за по голяма яснота :това е цялата структура

а това е едната спирачка която да прекъсва веригата в най-горно положение.

Ако някой може да ми каже как мога да свържа всички спирачки така че да не правя късо винаги както аз правя ще съм му много признателен както и на всички които дадат някакв идея за това .благодаря ви предварително момчета
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
проблем с една верига
« Отговор #1 -: Август 16, 2009, 02:02:01 am »
Най-лесно е да свържеш по един диод паралелно на ключетата.
Идеята е на двете жици на моторчето имаш по едно нормално затрорено ключе и паралелно на него един диод в посока, така че при отваряне, като се натисне крайното ключе да не протича ток през диода. Тоест да е свързан обратно. След като обърнеш напрежението. През диода веригата се затваря въпреки, че ключето е отворено и моторчето се задвижва и след това се затваря и ключето и в другото крайно положение на вратичката се отваря другото ключе на което пак има паралелно свързан диод. В обратна посока и моторчето спира докато не обърнеш отново напрежението. Това съм го мислил преди 15-тина години за примитивна серво-машинка за управление на руля на една лодка (спиране в крайно положение). Успех ако ме разбра за какво си говоря значи ако моторчетата ти хабят до 1А може да ползваш диоди 1N4007 или 1N5408 ако е до 3А консумацията му при тръгване тоест пиковата консумация ти трябва да е по малка от тази на диодите да не ги опукаш.
инж.Владислав Димов 33г.

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
проблем с една верига
« Отговор #2 -: Август 16, 2009, 11:21:09 am »
Ключетата като гледам са с 3 извода - предполагам нормално отворен и нормално затворен контакт, а в момента се ползват само по 2 пина. Не може ли да се организира някаква "Девиаторна верига"?
П.С. Като ключовете за осветление, които могат да се включват и изключват от различни места.

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
проблем с една верига
« Отговор #3 -: Август 16, 2009, 12:10:29 pm »
зна4и и аз го мислех за девиаторна верига ,но първо ще пробвам часта с диодите много мерси момчета ако има нещо ще питам ... Благодаря :clap:  :clap:  :clap:
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
проблем с една верига
« Отговор #4 -: Август 16, 2009, 01:21:01 pm »
Имам въпрос тези капаци постояно ли се движат нагоре надолу или се движи нагоре като стигне ключа спира и после ти му задаваш да тръгне надолу и като стигне ключа спира кой от двата варианта трябва да работи? Девиатор неможеш да направиш по този начин защото при девиатора имаш крушка на която не изменяш фаза и нула а само прехвърляш фазата нулата е директно свързана в лампата. Имаче казано какво представблява девиаторната верига: от разклонителната кутия нулата я подаваме към лампата, фазата я подаваме към общия краи на първия девиатор другите му два края ги подаваме към другите два края на втория девиатов а общия край на втория девиатор връщаме към лампата това е връзката на девиаторни ключове и аз невиждам тук обръщане на поляритета има опция девиатори с кръстат ключ тогава се пали и гаси от 3 места като връзката ключ ключ се прекъсва тоест двойката кабели и между тях се подвързва кръстат ключ който е с 4 извода но това за обща култура отговори ми на въпроса за да ти дам адекватен одговор но с девиатор няма да стане да знаеш.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
проблем с една верига
« Отговор #5 -: Август 16, 2009, 01:49:18 pm »
да благодаря за разяснението на девиаторният ключ сега сложих диодите и връща при изменение на поскоата. Иначе капаците ще се движат с терморегулатор при определена температура ще се отворят и ще се вкл. вентилатор а като се нормализира температурата ще се затворят и вент. ще спре .Сега ми остава само да свържа 2 те спирачки правилно за едното рамо и после за другото .
Благорадя мом4ета
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
проблем с една верига
« Отговор #6 -: Ноември 15, 2009, 12:00:45 am »
Ето как се получи това което исках мерси пак на момчетата който се отзоваха :)
http://www.vbox7.com/play:c31282af
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
проблем с една верига
« Отговор #7 -: Ноември 15, 2009, 04:10:31 pm »
Много ефектно е браво  :D
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

hacker4eto1

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
проблем с една верига
« Отговор #8 -: Ноември 15, 2009, 04:28:18 pm »
Мерси  :clap:  :clap:
Tодор Пламенов Димитров София/Ямбол