Автор Тема: RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори  (Прочетена 13803 пъти)

ts87

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори
« -: Септември 07, 2014, 10:09:45 pm »
Здравейте,

Направих този модел 3д принтер - RepRap Prusa Mendel i2, като закупих по-голямата част от кита онлайн, останалото от близката железария. Използвам Sanguinololu 1.3a както и фърмуер Sprinter - Master. Всичко е вързано, леглото и главата на екструдера се нагряват и се отчитат правилно в Pronterface. Като се опитам да движа някоя от осите обаче възниква проблем. Стъпковите мотори сякаш се опитват да помръднат, но не го правят.
Дали някой има опит с този тип техника?

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Re: RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори
« Отговор #1 -: Септември 08, 2014, 11:07:00 am »
Здравейте,

Направих този модел 3д принтер - RepRap Prusa Mendel i2, като закупих по-голямата част от кита онлайн, останалото от близката железария. Използвам Sanguinololu 1.3a както и фърмуер Sprinter - Master. Всичко е вързано, леглото и главата на екструдера се нагряват и се отчитат правилно в Pronterface. Като се опитам да движа някоя от осите обаче възниква проблем. Стъпковите мотори сякаш се опитват да помръднат, но не го правят.
Дали някой има опит с този тип техника?

Привет!
Въртя ли потенциометрите на драйверите за стъпкови мотори (StepSticks)? При мен, настройката е около 0.48V до 0.63V. Мериш, като заботеш GND сондата на мултиметъра на минуса на Сингуинолулу-то, а положителната - на витката на потенциометъра или на отвертката (аз използвам допиране до отвертката).
Върти много бавно, тъй като СтепСтик-овете имат много чувствителна настройка... Гледай да не превишиш 1.2-1.3V, но и да стане - при мен не сдадоха багажа, а уж казват, че бързо горели... :)
Като цяло, настройката може да се извърши и "на око"... Пиши, ако има прогрес. Ако няма - ще ти кажа как да проверяваш дали не са изгорели СтепСтик-овете...
Поздрави!
« Последна редакция: Септември 08, 2014, 11:11:32 am от Borislav »
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

ts87

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори
« Отговор #2 -: Септември 08, 2014, 04:51:55 pm »
Здравей, мерси за отговора :) Не съм правил такава проверка.
Може би трябва да спомена, че не успях да бърна буутлоадър на чипа. Успях без проблем да кача скица със Спринтер, но буутлодъра не..

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Re: RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори
« Отговор #3 -: Септември 08, 2014, 07:55:22 pm »
Да, определено не знам как мога да ти помогна в този случай. Прочети някой менюъл в Интернет за Сангуинолулу-то. :) Аз съм с RAMPS 1.4 + Marlin. Спринтерът трябва да има настройки за ускоренията и скоростите по осите. Намали ги до известна степен. При мен, за ос Z (най-проблемните ми мотори) съм използвал 4 mm/sec скорост, а по дефолт беше 80. Експериментирай, но първо настрой СтепСтиковете, за да сме сигурни, че няма да ги изгориш... А да - и настройвай по една ос, а не всички оси едновременно.
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

ts87

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори
« Отговор #4 -: Септември 09, 2014, 01:27:57 pm »
Всъщност имам доста голям прогрес. Успях да бърн-а буутлодъра, качих спринтер скеч и тествах движенията на моторчетата.
Y оста се движи перфектно с изключение на енсдтоп суича който исзглежда не сработва поради някаква причина..
X оста се движи само в една посока независимо от избора на посока в Pronterface и не може да се тества ендстопа в другата посока..
Z оста изглежда ок, с изключение на ендстоп-а

ПС. Намерих проблема
Fuse Settings
The fuses for the atmel chip must be changed from the default factory settings to disable JTAG.
Symptoms of incorrect fuse settings:
X axis only moves in one direction.
Endstops do not work

Но не знам как да го реша..
« Последна редакция: Септември 09, 2014, 07:15:19 pm от ts87 »

ts87

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори
« Отговор #5 -: Септември 11, 2014, 09:08:01 am »
Проблема е оправен.. Остана да се калибрира и тества. Някой дали може да помогне с това?

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Re: RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори
« Отговор #6 -: Септември 15, 2014, 02:17:33 pm »
Проблема е оправен.. Остана да се калибрира и тества. Някой дали може да помогне с това?

Калибрирането, лично на мен, ми отне около 2 седмици "мързелив труд" - по 2-3 часа на седмица. :) Доста е пипкаво, но като го схванеш е лесна работа.
Калибрирането по осите Х, У и Е се извършва само веднъж, като там трябва да намериш точния коефициент, като мериш с шублер (по възможност електронен). Аз нямам електронен, затова го извърших с обикновен. Въвеждаш в буутлодера някакъв точен коефициент. Аз въведох 80. Принципът е прост - нулираш оста (докато опре енд-стопа), след това мърдаш със 100 мм от програмата в ръчен режим (може и по-малко, зависи колко ти е обхватът на шублера). Измерваш колко е получената стойност. За да не задълбаваме във формули, ползваш този линк -> http://prusaprinters.org/calculator/, за да определиш корекцията в коефициентите. Това правиш за оси Х, У и Z. В моя Марлин стои следното:
Цитат
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT {80.112157,80.0160032,3981.68425,704.6979865}
Разбира се колкото повече знаци след запетаята сложиш - толкова по-добре. Мисля, че софтуера възприема до 4-тия знак, но не съм сигурен. Толкова изчислих - толкова записах.
При Z ос отчиташ големината на метричната шпилка (стъпката автоматично се настройва в линка по-горе) и предавката. Аз ползвам съединители на винтовете, затова въвеждам 1:1. Предполагам и при теб е същото.

Най-трудно се определя корекцията при Екструдера (наричат го ос Е). Нагряваш накрайника до максимална температура. Маркираш на самия филамент чертичка с маркер, примерно на 50 мм от най-удобната повърхнина на екструдера, от която можеш да премериш. Задаваш от програмата да екструдира 10 мм. После още 10, пак 10, докато станат 3 пъти натискане на бутона Extrude (~30мм). Измерваш колко си получил и пак ползваш горния линк, за да преправиш коефициента.

Като го направиш, ще ти кажа как да настроиш подложката, защото тя се настройва най-трудно и отнема мнооого време. :)
Поздрави!

P.S. Виж и този линк http://richrap.blogspot.com/2012/01/slic3r-is-nicer-part-2-filament-and.html Много е полезен!
« Последна редакция: Септември 15, 2014, 02:26:35 pm от Borislav »
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Re: RepRap Prusa Mendel i2 - проблем с мотори
« Отговор #7 -: Септември 15, 2014, 03:08:51 pm »
Въобще, за твоя принтер има много материали в Интернет. Лично аз се учих ето от тази поредица туториъли -> https://www.youtube.com/results?search_query=RepRap+Prusa+Mendel+i2+callibration
Съветът ми е да ги изгледаш всичките, въпреки, че са от по 20-30 минути. Има много полезни неща. :) А да - за измерването по осите, забрави за метода с линията - най-добре си намери шублер.
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!