Автор Тема: [Добиване на материали] Флопито  (Прочетена 14415 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
[Добиване на материали] Флопито
« -: Август 30, 2007, 09:41:58 pm »
Статиите с добиване на материали, полезни за Роботиката, продължават!


В съвременното флопи почти няма какво интересно да се види!

Но все пак, има неща, които са полезни за използване в домашни конструкции, и по-точно в домашната робототехника!
И така, нашата жертва е тридюймово флопи! Взимаме една часовникарска отвертка - кръстачка, и се заемаме с пациента!



Първият поглед отзад ще ни помогне да определим дали има стъпков двигател (цилиндърчето встрани)... Ако го има - значи ура! :)
Ако ли не... значи вътре е едно извращение на нечий инженерен мозък!



Горният капак е отличен листов материал, тънък алуминий! По правило в него няма много дупки, което го прави много полезен материал за нашият робот!



Долният капак също е отличен метален лист, но в него може да има нежелателно много дупки! Въобще, долният капак може да отсъства... :(

Обърнете внимание на черната площ на долният капак - това е изолираща пластина! Това ще осигури изолиране на електрониката на робота от металната повърхност на капака! По този начин, можем да монтираме платката направо на плоскостта!



Тук имаме два полезни конектора! Единият, по-малкият, може да се използва по предназначение - за включване на захранването към платката! А другият - ако имаме повечко интерфейсни кабелчета! Полезна вещ.. :)



Стъпковият двигател, който служи за задвижване на каретката с магнитни глави - това определено вече е лакомо парче! Особено заради вала, който представлява дълъг винт! :)



В това флопи, стъпковият двигател е съединен с платката посредством конектор.. Колко приятно! :)



Ако имате ловки ръце, ще можете да си разпоите и микросхемата за управление на двигателя, като правило, това е тази, която се намира най-близко до свързващия конектор! Може да се установи кое е по пътечките на платката! Ако няма микросхема, а печатните пътечки водят до огромен чип, значи това няма да го бъде... :(



Около каретката за запис/четене, задължително ще има двойка оптрони за начално позициониране на главите! Обикновено това е черно пластмасово детайлче, което прилича на обърната буква "П". Отпоявайте я внимателно! Използва се като същото това нещо: за фиксиране на крайните положения на нещо движещо се в нашия робот! Може да се използва и в бампери!




Бутони.
Два бутона зще намерите на предната страна на флопито! Едната влиза в дупчицата "Повишаване плътността на запис" - най-безполезният датчик във флопито: Кога за последен път сте държали в ръце дискета за двойна плътност от 720К, вместо обикновената плътност 1.44М?
Вторият контакт е проверка дали не е затворена дупката "забрана на запис" в дискетата! Отпоявайте внимателно!
Използват се в качеството си на контактен бампер или като крайни контакти за положение на манипулатори.. Или в крайна сметка, може да го използвате като бутон "Reset"... :) Вече е въпрос на фантазия!
Копчетата биват най-различни, но най-приятното е, че веднага получаваме няколко еднакви... :)
Има флопита, които се срещат много рядко! Те са за дискети с капацитет 2.88Mb. В тях има трето бутонче, стоящо близо до центъра на флопито, проверяващи специална дупчица на дискетите от осемкратна плътност..


>>Източник<<
Като статията е преведена! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
[Добиване на материали] Флопито
« Отговор #1 -: Август 30, 2007, 10:38:04 pm »
Перфектно, много хубава статия. Една забележка: понякога с часовникарски отверки си е истинско мъчение да се отвиват по-добре затегнати винтове. Вземете си нормални отверки пак тип "звезда" и няма да имате проблеми.

 За стъпковия мотор с червячното валче - винтовото образувание може да се отдели (поне при моят DVD-ROM) от мотора, така че...воала :)

 И най-накрая - мисля тези дни да обърна внимание и на мастиленоструйните принтери, тъй-като те са адското за материали :)
Иван Занев - град София

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
[Добиване на материали] Флопито
« Отговор #2 -: Август 30, 2007, 10:56:26 pm »
Аз преди време разчастих едно флопи, взех мотора на четящата глава и бутончетата, ама за оптрона не съм се сетил. Тука имам и 2 CD-та дето съм ги подпукал.
Димитър Бояджиев, гр. София

Andrey

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
[Добиване на материали] Флопито
« Отговор #3 -: Декември 17, 2007, 01:56:34 am »
Здравейте отпоих си стъпковия двигател на флопито, но няма микросхема за управление на двигателя, а вместо това е свързан към голям микрочип на sony.
Как мога да намеря микросхемата за управление на двигателя? Дали се продава някаде такава? Стъпковия ми двигател е с 4 извода.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
[Добиване на материали] Флопито
« Отговор #4 -: Декември 17, 2007, 03:51:27 pm »
Цитат на: "Andrey"
Здравейте отпоих си стъпковия двигател на флопито, но няма микросхема за управление на двигателя, а вместо това е свързан към голям микрочип на sony.
Как мога да намеря микросхемата за управление на двигателя? Дали се продава някаде такава? Стъпковия ми двигател е с 4 извода.


Микросхема=микрочип... Може да се счете, че са синоними. :) А за въпроса ти за управлението... Виж графата Електроника (мисля че в нея беше) има тема за управление на стъпкови и DC-мотори. В крайна сметка използвай секцията "Търсене". :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!