Автор Тема: Трик за разпояване на ИС.  (Прочетена 16351 пъти)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Трик за разпояване на ИС.
« -: Август 23, 2007, 09:32:58 pm »
Вчера разбрах един трик за разпояване на ИС. Сигурно не на всеки се случва да обърне ИС тоест първото краче да е на местото на 14-тото (взависимост от интегралата), но на заплеси като мен се случва  :lol: . Нали знаете поялниците с плочка от пред (с горе долу 45 градоса ъгъл) дето са по 60-70W или повече ами взимате един такъв и едното рамо го слагате на крачетата на ИС от едната страна а под интегралата с една малка отвека леко повдигате (отверката също и отнема топлината на интегралната схема) после от другата страна и така малко по малко докато не я извадите добре е от време на време да се оставя да се охлади ИС за всеки случай. Аз все още не съм пробвал защото вече обърнатата интеграла я бях оправил с обикновен поялник.  :D
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Трик за разпояване на ИС.
« Отговор #1 -: Август 23, 2007, 09:46:01 pm »
Има огромен риск от спиране на функционирането на ИС-то... Затова трябва да я снабдиш с подходящ за нея PIN-куплунг! Струва стотинки, а толкова много проблеми ще разреши... :)
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Трик за разпояване на ИС.
« Отговор #2 -: Август 23, 2007, 10:06:07 pm »
Цитат на: "Borislav"
Има огромен риск от спиране на функционирането на ИС-то... Затова трябва да я снабдиш с подходящ за нея PIN-куплунг! Струва стотинки, а толкова много проблеми ще разреши... :)
Поздрави!

Чак пък "огромен риск"... Аз за сега не съм успявал да изгора нито диод нито транзистор нито каквъто и да е елемент (дано и за напред да е така :) ) упитвал съм и умишлено... Не казвам, че неможе а обратното може, но все пак не толкова лесно тези по-старите и най-често евтините за тях опасноста е малка, но за L293D или микроконтролер може да изгори доста лесно до колкото знам.

:!: :!: :!: Ако може искам да изляза малко от темата и да предопредя хората който са като мен ( скоро започнали или начинаещи в електрониката ) да внимават с електролитните кондензатори и по точно да внимават с напрежението ако на кондензатора пише 25V ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се използва до 25 и трябва да се внимава също и с късото. И при двете резултата е един и същ кондензатора гърми, но това е опасно и небива да се прави!!!  :!: :!: :!:
Страхил, 18 год. гр. Монтана

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Трик за разпояване на ИС.
« Отговор #3 -: Август 23, 2007, 10:39:10 pm »
За разпояване на каквито и да е елементи от платка аз ползвам електическа помпа за тинол, беше около 15лв от конрад в София. С нея се нагрява тинола докато се разтопи и след това го измуква, така на краче по 2 пъти и после само обръщам платката и елемента пада  8)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

kiler_4o

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Трик за разпояване на ИС.
« Отговор #4 -: Септември 21, 2007, 03:36:11 pm »
Цитат на: "sv_shady"
За разпояване на каквито и да е елементи от платка аз ползвам електическа помпа за тинол, беше около 15лв от конрад в София. С нея се нагрява тинола докато се разтопи и след това го измуква, така на краче по 2 пъти и после само обръщам платката и елемента пада  8)

Казваш "15 лв" ... Аз от пандата в Бургас си я купих за 1,50 (някаква фалшива е, но вършеше работа докато един съученик я разглоби и изгуби пружината и още 1-2 части) ... Разтапям с обикновен поялник тинола и с помпата го изсмуквам ... после зареждам наново помпата и тя с желязото в средата избутва останалия вътре тинол... Има си вътре и резервоарче и избутва тинола чак след като събере достатъчно, че да и пречи да се движи ... лесно се разглобява и почиства и нямах никакви проблеми с нея ...
..:://Club Fiat Bulgaria member\\\\::..
Fiat Punto Mk.II 1,2MPi 8V \'01 Go!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Трик за разпояване на ИС.
« Отговор #5 -: Септември 21, 2007, 05:28:02 pm »
Аз казвам електрическа, не ръчна.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Трик за разпояване на ИС.
« Отговор #6 -: Септември 22, 2007, 09:11:19 am »
А искам да те питам, тя е просто с нагревател твоята или си има някакви по-софистицирани моменти: примерно датчици за температура и т.н. и автоматично да изсмуква тинола...
Иван Занев - град София

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Трик за разпояване на ИС.
« Отговор #7 -: Септември 22, 2007, 03:35:12 pm »
Само има нагревател :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания