Автор Тема: Избор на моторчета и редуктори  (Прочетена 9339 пъти)

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Избор на моторчета и редуктори
« -: Април 01, 2011, 01:34:23 pm »
Здравейте,
Не успях да намеря подобна тема и за това пускам нова. Въпросът ми е по какъв начни се избират подходящи моторчета и редуктори при направа на по-големи и тежки конструкции? Какви параметри трябва да се гледат?

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Re: Избор на моторчета и редуктори
« Отговор #1 -: Април 01, 2011, 01:44:13 pm »
Цитат на: "IbT"
Здравейте,
Не успях да намеря подобна тема и за това пускам нова. Въпросът ми е по какъв начни се избират подходящи моторчета и редуктори при направа на по-големи и тежки конструкции? Какви параметри трябва да се гледат?


Изчисляват се... Като ти трябват маса (тегло) на отделните модули и на цялата конструкция, скорост и т.н.
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Избор на моторчета и редуктори
« Отговор #2 -: Април 01, 2011, 01:48:45 pm »
Точно това имам предвид - по какъв начин се изчислява? За някакви сравнително прости сметки ли става върпос или трябва да се изчисляват натоварвания на осите (на опън, срез и  т.н.), въртящи моменти и т.н.

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Избор на моторчета и редуктори
« Отговор #3 -: Април 01, 2011, 01:54:43 pm »
Трябва да знаеш масата на робота, желаната скорост, наличните колела (диаметър), обороти на двигателя. Тогава може да се сметне!
Виктор.

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Избор на моторчета и редуктори
« Отговор #4 -: Април 01, 2011, 01:59:14 pm »
Само за пример:
Да речем, че масата е 20кг, а желаната скорост е 2-3км/ч, диаметър на колелата например 30см.
Това са някакви случайни стойност, колкото да се онагледи процесът на оразмеряване.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Избор на моторчета и редуктори
« Отговор #5 -: Април 01, 2011, 02:00:36 pm »
Сложно е да се обясни, като и терминологията не е особено лесна... Сега има софтуерни продукти, които изчисляват всичко (а също така и симулират действието), но в крайна сметка формулите са едни и същи (независимо дали си говорим за малки или големи машини). :)
Прилагам ти един примерен файл, да видиш за какво става въпрос и как става изчисляването на редуктора и подбора на двигателя:

http://www.megaupload.com/?d=FY9BVZ7H
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Избор на моторчета и редуктори
« Отговор #6 -: Април 01, 2011, 02:07:06 pm »
Цитат на: "Borislav"
Сложно е да се обясни, като и терминологията не е особено лесна... Сега има софтуерни продукти, които изчисляват всичко (а също така и симулират действието), но в крайна сметка формулите са едни и същи (независимо дали си говорим за малки или големи машини). :)
Прилагам ти един примерен файл, да видиш за какво става въпрос и как става изчисляването на редуктора и подбора на двигателя:

http://www.megaupload.com/?d=FY9BVZ7H
Поздрави!


Благодаря за файла - точно такова нещо ми трябваше :).

ПП. Знам, че не е просто, но просто когато имаш по-тежка конструкция не става просто да вземеш 4 сервота и да действаш, а трябва да се подберат подходящите.

viko

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 113
    • Профил
Избор на моторчета и редуктори
« Отговор #7 -: Април 01, 2011, 02:16:13 pm »
3,6 км/ч = 1 м/с
Дължина на колелото 2пr = пd - 94см.

Тоест, за един оборот на колелата, роботът ще изминава 94 см. Значи, че за да постигнеш тази скорост колелата трябва да се завъртат 1 път в секунда или 60 пъти в минута. Ако двигателят прави 3000 оборота в минута ще ти трябва редуктор 1:50. Тоест за 50 завъртания на двигателя, оста на редуктора ще прави 1 оборот.
Мисля че това е основното, говорим за идеален случай и не взимам предвид маса и т.н.!

Поздрави!
Виктор.