Автор Тема: Проблем с PIC18F6620  (Прочетена 33866 пъти)

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Проблем с PIC18F6620
« Отговор #45 -: Май 15, 2010, 09:24:05 am »
Точно за такива високоенергийни частици става въпрос - т.нар. мюони.   А схемите "И" и "ИЛИ" в случая се наричат схеми за съвпадение и съответно - антисъвпадение.

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Проблем с PIC18F6620
« Отговор #46 -: Май 15, 2010, 09:48:26 am »
Какъв е минималният интервал от време, за което един сензор може да даде 2 импулса? Т.е. какво е времето за възстановяване на сензора ? Колко сензора има в системата ?
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Проблем с PIC18F6620
« Отговор #47 -: Май 15, 2010, 06:25:19 pm »
Самата система със детектори, селектори и т.н. е направена вече от някакви физици. Моята работа е да направя само регистрацията на импулсите. Все още не е ясно обаче дали ще се регистрират един или два сигнала, но това не е голям проблем, защото очакваното количество събия е около 30-50 за секунда. Миналата година разработвах един трансимпедансен усилвател за сваляне на сигнал от фотоволтаичен детектор, но така и не стигнах до лабораторията да го пробвам. По тази причина си мисля, че самите детектори ще са от този тип. Колкото до броя на детектори - поне 2 със сигурност, а може и да са 4. Колкото повече, толкова по-добра филтрация ще има. Лошото е, че това ми е проект, който ми върви от миналата година (с различни допълнения, не че го влача) и сега преминава в дипломно задания. Наред с това е реален проект, който ще влезе в експлоатация в различни лаборатория, а ръководителят ми все още не е ясно с подробностите. Засега целта ми е да регистрирам един импулс с дадената точност и да го превържа към GPS по дата час. Оттам нататък ще чакам да се изяснят работите за да продължа.

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
Проблем с PIC18F6620
« Отговор #48 -: Май 15, 2010, 06:31:41 pm »
Колкото по въпроса за самия сензор, честно казано и аз не съм напълно неясно, защото технологията е сравнително нова (специално за този тип измервания). На практика представлява фотоволтаичен панел. Точната стойност на мъртвото време не я знам, но става въпрос за няколко стотин наносекунди (ако не и по-малко - по непотвърдена информация). Това става въпрос за мъртвото време на самия панел, без да включва същото на последващата електроника. При тест за изходния сигнал от детектора той се указа с амплитуда между 100nА и 1uA и продължителност горе-долу от същия порядък (под 1us). Усилвателя, който правих беше с променлив коефициент на преобразуване - 5*10^6, 5*10^3 и 500. Почти няма никаква информация за този тип детектори (поне аз много трудно намерих и то някакви презентации и общи приказки). Ако на някой му е по-интересно мога да му пусна на пощата една презентация от миналата година на семинара по Ядрена електроника в Приморско.

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Проблем с PIC18F6620
« Отговор #49 -: Май 21, 2010, 01:10:01 pm »
Така нека внеса малко светлина по въпроса.

Първо като ти трябва по-бърз процесор, използвай примерно 18f4550, който работи до 48MHz, за какво се хвърляш в неизвестната територия на 16-битовите PIC24 микроконтролери толкова бързо?

Второ ако смяташ със C да направиш точен брояч, та да цепиш наносекундите, дума да не става(да не говорим, че ти работиш със CCS, който според мен е СУПЕР неефикасен компилатор, а и не използва ANSI C). Задължително на асемблер!

Трето, не разбирам какво толкова ти пречат тези "софтуерни закъснения", като ти лесно можеш да ги компенсираш ако седнеш за 1-2 дена и си настройш брояча да работи като хората. Самото повикване на прекъсванията е 4-5 инструкции ако не се лъжа. Сигурно обаче имаш нещо друго в предвид.

В крайна сметка проявих интерес към проекта ти. Ако можеш да ми дадеш малко повече подробности ще съм ти благодарен. Ако искаш мога и да ти помогна с програмирането. Пиша на асемблер вече 2 години.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D