Автор Тема: Захранване на Raspberry Pi 2 от батерии  (Прочетена 5810 пъти)

mut

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Захранване на Raspberry Pi 2 от батерии
« -: Април 14, 2015, 01:30:00 pm »
Здравейте,

От няколко седмици експериментирам с Raspberry Pi 2 и количка с дистанционно управление - искам да я направя отдалечено управляема.
Желанието ми в момента е да успея да захраня платката от батериите в количката. В момента те се използват за захранването на 2 DC мотора - един за управлението напред/назад, и един за управление наляво/надясно.
Дали ще успея и платката да захраня с тези батерии, или ще е малко?
Също така гледам ето този туториал - линк - и виждам, че ми е нужен регулатор UBEC. Батериите са наредени в количката по същия начин, и там са 6.
Виждам, че в Роботев се предлага този регулатор. Това ли е регулаторът, който търся, дали имам нужда от нещо друго, всякакви отзиви и съвети ще ми бъдат от голяма помощ.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Захранване на Raspberry Pi 2 от батерии
« Отговор #1 -: Април 19, 2015, 09:44:20 am »
Здравей и добре дошъл във форума!
За да може да захраниш Raspberry Pi 2 е необходимо да понижиш напрежението на батериите 9V (6x1.5V) до 5V.   Най-добре е това да стане с импулсен регулатор на напрежние (DC-DC  конвертор), тъй като те имат висока ефективност. За да може да избереш подходящ регулатор трябва да знаеш няколко параметъра - изх. напрежение, максмален изх. ток, максимално вх. напрежение.  Каква е очакваната консумация от Raspberry?
Регулатора от Роботев изглежда подходящ, изходен ток от 3А трябва да е достатъчен.  Преди време бях попаднал на този сайт тук има доста модули, но нямам конкретни впечатления.
Като цяло няма проблем да захраниш и Raspberry от батериите. Въпроса е каква автономност ще имаш в този случай.
Проекта е интересен, ще се радвам да разкажеш повеч за него.
« Последна редакция: Април 19, 2015, 09:47:50 am от yasko »
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

mut

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Захранване на Raspberry Pi 2 от батерии
« Отговор #2 -: Април 28, 2015, 01:18:42 pm »
Първо да напиша какво ме притеснява и кои са ми слабите места към момента, и след това ще разкажа набързо за целия проект :)
Като цяло нямам големи познания в сферата, по-скоро съм информатично ориентиран, и повечето неща при окабеляване и избор на компоненти се случват на метода проба-грешка, като главно чета туториали. Ако правилно се ориентирам, средната консумация на Raspberry-то ще е около 350 - 400mA. Как мога да пресметна консумацията на DC моторите (два са), дали има някакви стандартни граници, защото количката нямаше никакво описание и параметри. Също така дали някъде мога да прочета как се пресмятат другите параметри (изх. напрежение, максмален изх. ток, максимално вх. напрежение)?
Мога да захраня Raspberry-то и от външен източник, например power bank, но това ще направи работата с количката много по-неудобна и постоянно ще трябва да отвинтвам горния капак, а достъпа до батериите е много по-лесен.

Относно самия проект - купих си най-обикновена количка с жично дистанционно, и идеята ми е да направя приложение (Андроид, уеб), чрез което да мога да я управлявам отдалечено, т.е. да си ползвам телефона като дистанционно. Ще я контролирам предавайки сигналите до Raspberry-то, а ползвам Raspberry, а не Arduino, защото след като управлението е готово, ще искам да закача камера към количката, след което ще обработвам разпознатите образи и ще искам да постигна някакво автономно управление с изкуствен интелект - ще пробвам да обуча количката да патролира дома, да стига сама до хладилника, или друго подобно поведение.

Всякакви отзиви ще са много добре дошли :)