Автор Тема: въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)  (Прочетена 12751 пъти)

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Здравейте,в тази статия ще ви покажа как да си направите молив който рисува звуци ще го постигнете много лесно като следвате по-долните указания........
Ето и схемата:



Някой особености:
Там където съм оставил дупка в линията(кабела) съм го направил да не помислите че кабелите трябва да се свързват.  8)
За платката са ви напълно достатъчни 20-22 сантиметра за да се закачи на молива.
Говорителят трябва да е 8 ома и (0,2W)

А ето и какво имам предвид под към графита и към фолиото:


Datasheet NE555N:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/23385/STMICROELECTRONICS/NE555N.html

Очаквайте скоро и как да си направите Drawdio пиано
Цена: 2.10 лева.(най-скъпата част от цялата работа е говорителя 1-лев)
Пожелавам успех на всички който тръгнат да го правят.

П.П: Ако някой сметне че е за някъде другаде урока нека е премести или ако не става за урок да го изтрие. :-D
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #1 -: Декември 16, 2009, 09:39:31 pm »
Като за начало смятъм че трябва да кажеш каква функция ще изпълнява схемата че да се знае кое каде да се свърже има доста схеми със таймера 555 ще е добре да поясниш гледам към фолиото към графита за какво е това изхода 3 го минаваш през кондензатор това с каква цел, като цяло поясни каква ти е идеята какво искаш да стане не е много добре да се гадае.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #2 -: Декември 16, 2009, 10:09:59 pm »
Цитат на: "hunter"
Като за начало смятъм че трябва да кажеш каква функция ще изпълнява схемата че да се знае кое каде да се свърже има доста схеми със таймера 555 ще е добре да поясниш гледам към фолиото към графита за какво е това изхода 3 го минаваш през кондензатор това с каква цел, като цяло поясни каква ти е идеята какво искаш да стане не е много добре да се гадае.


Еми това е молив който рисува звуци: напишете (drawdio във нета)

Към графита имам предвид към моливният графит чрез един кламер да се запой кабела към графика и отгоре кламера да се забие в дупката където е графита (немога да го обясня по точно за това гледайте някое клипче)

към фолиото фолиото представлява един меден кабел който се увива около молива.

Кондензатора е сложен просто за проверка.


П.П: ГЛЕДАЙТЕ НЯКОЙ КЛИП ВЪВ YOUTUBE ОТНОСТНО DRAWDIO за да предобиете представа за това което искам да стнае. Защото сега при мен като сложа кабела от 6-то краче от интегралната схема на краче номер 3 кондензатора и го докосна краче номер 3 и кабела който пише към графита ми издава звука който трябва да се получи ама като го сложа на 2 ефекта е 0 възможно ли е да е заради медният кабел и габарчето.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #3 -: Декември 17, 2009, 02:08:45 am »
Какво означва кондензатор за проверка ?  :shock:  Къде го и този резистор от 100ома ? Доколкото виждам 6-ти крак се връзва към 2-ри, за който има вързан резистор, не виждам къде е проблемът ? Щом ти си "майсторил" схемата, защо нас ни питаш кое къде да свържеш? Такива детински изпълнения трябва да ги спреш и се научи, че независимо дали ме питаш в скайп или се обръщаш към всички тук въпросът ти трябва да добре зададен. Човек като ти чета въпроса се чуди по всичко друго около него, но не и самия въпрос - например какво означава "излезе ми по-малко части и по-малко запояване", от кое по-малко? Спестил си части от тази схема или какво ? Плюс това щом не можеш да обясниш какво ще правиш, как смяташ, че ще го направиш ? Въобще все разни точки, които подлежат на сериозна критика, но днешната младеж (то не че и аз с мойте почти 20 години съм възрастен, де) отказва да се вслуша в съветите.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #4 -: Декември 17, 2009, 02:58:55 pm »
Цитат на: "sv_shady"
Какво означва кондензатор за проверка ?  :shock:  Къде го и този резистор от 100ома ? Доколкото виждам 6-ти крак се връзва към 2-ри, за който има вързан резистор, не виждам къде е проблемът ? Щом ти си "майсторил" схемата, защо нас ни питаш кое къде да свържеш? Такива детински изпълнения трябва да ги спреш и се научи, че независимо дали ме питаш в скайп или се обръщаш към всички тук въпросът ти трябва да добре зададен. Човек като ти чета въпроса се чуди по всичко друго около него, но не и самия въпрос - например какво означава "излезе ми по-малко части и по-малко запояване", от кое по-малко? Спестил си части от тази схема или какво ? Плюс това щом не можеш да обясниш какво ще правиш, как смяташ, че ще го направиш ? Въобще все разни точки, които подлежат на сериозна критика, но днешната младеж (то не че и аз с мойте почти 20 години съм възрастен, де) отказва да се вслуша в съветите.


Първо казах че схемата е подобрение на оригинала защото са сменени някой части и помолих да напишете в интернет drawdio за да видите хем как работи цялата платка хем да видиш защо съм писал че ми е излязло по малко части.
Схемата на оригинала не е сложена тук защото е прекалено голяма като снимка.
Под кондензатора сложен за проверка имах предвид че исках да вида дали ще се промени нещо във излизащият тон на говорителя.

А целият ми проблем е че като го сложа на кондензатора към краче 3 и почва да пищи точно както трябва а по схемата оригина който вече трябва да сте видяли показва че трябва да е към краче 2.
Та искам да знам дали според вас имам някаква грешка някъде.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #5 -: Декември 17, 2009, 04:52:01 pm »
По - добре си го остави така както си бачка най-добре и не се чуди много, а тоя кондезатор дето е от пин 3 към говорителче най - вероятно е да премахва постоянната съставна, демек го  играе като разделителна линия, и точно там му е мястото , пин 3 е изход от него излизат правоъгълни импулси .

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #6 -: Декември 17, 2009, 04:57:09 pm »
Цитат на: "tommyboy"
По - добре си го остави така както си бачка най-добре и не се чуди много, а тоя кондезатор дето е от пин 3 към говорителче най - вероятно е да премахва постоянната съставна, демек го  играе като разделителна линия, и точно там му е мястото , пин 3 е изход от него излизат правоъгълни импулси .


Но на мен главният проблем ми е че като го сложа 6 към краче 2 ефекта е нулев а като сложа 6 на краче 3 на лявата част на кондензатора и укажа натиск върху кабела работи както трябва къде бъркам :roll:


П.П: Съмнява ме да е за това че вместо 0,01 uF сложих 0,01pF
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #7 -: Декември 17, 2009, 05:01:17 pm »
аве щом бачка така го остави сега няма смъсъл да се чудим .

А сега се зачетох дам, мн малък коjavascript:emoticon(':-D')ндезатор сложи по-голям мн малък е тоя. въпреки че как си намерил 0.01пФ хаххах  :-D  :-D тва е нещо мн малко  :-D  :-D

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #8 -: Декември 17, 2009, 05:05:31 pm »
Цитат на: "tommyboy"
аве щом бачка така го остави сега няма смъсъл да се чудим .

А сега се зачетох дам, мн малък кондезатор сложи по-голям мн малък е тоя


ако стане ще те черпя една бира  :clap:

П.П: Аз вече го направих грешката в схемата ми е че трябва да се направи следното краче 6 трябва да се свърже с кондензатора от (-) част на краче 3.
Ако някой реши да го ползва да знае че схемата бачка скоро може да е променя.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #9 -: Декември 17, 2009, 07:29:59 pm »
mitko29 този кондензатор е с поляритет което означава че има + и - а не лява или дасна страна много се чудих като четях това, къде ли се пада лявата страна за да знам какъв отговор да ти дам ако се наложи. Иначе браво че си успял, немога да ти отделям много време тук или в скайпа съжелявам но съ ме налегнали сериозни дертове и няма как сори.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
въпрос за NE555N таймер(молив който рисува музика)
« Отговор #10 -: Декември 17, 2009, 08:49:00 pm »
Схемата както и някой обяснения са добавени.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612