Автор Тема: Връзка на две серийни устройства с Xbee  (Прочетена 5788 пъти)

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Имам едно устройство, което се връзва към компютър и предава данни, чрез RS-232. До момента го връзвах жично. Искам да го вържа безжично. Мисля да използвам 2 Xbee чипа - един от страната на компютъра и един от страната на устройството. До сега не съм ползвал Xbee, така че ми е интересно дали някой тук се е занимавал с подобно нещо. Според мен няма нужда от допълнителени компоненти и само двата чипа трябва да са достатъчни. Коментари?  ;)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Връзка на две серийни устройства с Xbee
« Отговор #1 -: Май 04, 2011, 07:46:14 am »
Ами зависи от нивата, които ползваш за серийната връзка. XBee-тата работят на 3.3в, така че първо ти трябва стабилизатор на 3.3в за да го захраниш. Когато си купиш две XBee-та те идват така настроени, че се държат като "прозрачна връзка", просто трябва да вържеш RX, TX и GND на предавателя и приемника по съответния начин. Ако ползваш логика, която е на 5в, тогава ще трябва да направиш една малка хватка. При високото логическо ниво 3.3в от XBee-то, контролерът би трябвало да го засече, така че тук няма проблем. Въпросът е, че ако пуснеш 5в по ТХ до XBee-то, най-вероятно ще изгори нещо. За това слагаш един резистор изгтегляш на 3.3в на крака на ХВее-то, след това един диод (малък и бърз, да няма много голям пад - шотки диод ще е добре) анода към пина на XBee-то, а катода към крака на контролера. Така когато имаш 0в на изхода на контролера, на пина на ХВее-то ще имаш около 0.3-0.7в(зависи какъв диод си сложил), което е приемливо за ниско логическо ниво. Ако пък имаш 5в на пина на контролера, то тогава през диода няма да протича ток и напрежението на пина на ХВее-то ще е 3.3в. Надявам се информацията да е била полезна ;)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Връзка на две серийни устройства с Xbee
« Отговор #2 -: Май 04, 2011, 07:29:53 pm »
Мерси, беше ми полезно. Мисля от страната на компютъра да използвам 3.3 V директно от захранването. От другата страна от устойството мога да взема 5 V, и да го прекарам през регулатор към 3.3 V. Мисля да приложа и това, което описа с диода.

Между другото някой случайно да си е правил някъде платка (shiled) за чипа?

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Връзка на две серийни устройства с Xbee
« Отговор #3 -: Май 04, 2011, 08:22:23 pm »
Какво имаш предвид под шийлд, аз имах една серия от около 30на платки с ХВее-та и един малък PIC12.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

zen

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 121
    • Профил
Връзка на две серийни устройства с Xbee
« Отговор #4 -: Май 04, 2011, 08:55:14 pm »
Имам предвид някой дали си е правил платки (поръчвал някъде). Идеята ми е да си поръчам готова платка с цокли, на която да си сложа чипа. Въпреки, че то няма нещо по особено по нея. Тези, които гледах бяха към 20 лв. само платка с 2 цокъла, а в една фирма ми искаха по 10 лв. на платка да направят по мой проект.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Връзка на две серийни устройства с Xbee
« Отговор #5 -: Май 04, 2011, 09:15:41 pm »
Ами, ако ти е за хоби цел, купи си рейки от комет на 2мм. Краката, които се ползват се оставят, другите ги вадиш, и точно пасва рейката на обикновенна експериментална платка 2.54мм. Лепиш един стабилизатор, 3 диода, 3 резистора, един конектор и си готов :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания