Автор Тема: Проект Роки-01П хуманоиден робот  (Прочетена 23125 пъти)

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Проект Роки-01П хуманоиден робот
« -: Януари 28, 2015, 11:10:46 pm »
Здравейте,надявам се че пиша на правилното място.От извесно време чета форума и най накрая реших да се регистрирам.
Има доста интересни проекти.Искам да ви представя моя проект Roki-01P хуманоиден робот,първо малко предистория:
започнах проекта преди около четири години(бях още студент),първо направих само ръка(дясна),наподобяваща човешката
с пет пръста, всеки движещ се по отделно.След много експерименти реших да продължа нататък ,направих глава ,тяло,общо
взето успях да стигна до торса и зарязах проекта поради липса на време и финанси.След като завърших и започнах работа
и имах вече финанси реших да възобновя проекта.И така след около две години и половина(общо) работа успях да докарам робота
долу горе до някакъв завършен вид.В момента хуманоида е в цал размер, висок 1.70м(с изправена глава),широк(в раменете)
80см,тежи окло50,60кг.За съжеление не е  крачещ(за сега).Ще обесня накратко какви задвижвания,управления,захранвания,
и др. неща съм използвал
-Задвижвания:
Робота се задвижва от 22ел.мотора(за сега)
за повечето задвижвания съм използвал мотор-редуктори(машинки за прозорци и чистачки от коли),напълно ревизирани
 и преправени.За пръстите на ръцете не съм използвал сервота,механиките си ги правих сам.
-Драйвери:
Използвал съм схема с транзистори и релета,общо 44 релета (по две релета на един ел.мотор за двете посоки)
-Управление:
има три вида управление:
1-Най елементарното,разглобих една неизползваема клавиатура от комп. ,всеки клавиш служи като прекъскач,при натиснато
положение подава маса на  транзисторa(PNP),а той от своя страна задейства съответното реле(ще поясня по нататък)
Е,трябваше да запоя 44 кабела ама си струваше за експеримента.
2-От стар телевизор с дистанционно,преобразувах аналоговия сигнал в цифров с два интеграла,доста четох и се рових в нета
 докато успея(имам схема  ама съм я захвърлил някъде, ще я намеря и ще я кача).При това управление използвам дистанционното
вместо клавиатура ,само че,за разлика от клавиатурата дистанционното има доста повече екстри.
3-Ардуино дуе

-Захранване:
За захранване на робота съм използвал захранване от комп.,поради различните захранвания(5в,12в,3.5в)
-други:
Робота е снабден с НЧ усилвател ,камери,СИ(светодиоден индикатор),датчици за крайно положение ,настолен
комп.(специално за него събрах един комп.)и др.
Проекта е доста сложен и голям , има доста за обесняване ,за това съм направил доста снимки на робота на
чертежи и схеми ,видео клипове за да може да видите по точно какво представлява и какво съм правил.
За първи път качвам проекта тук,в смисъл такъв че,не съм го показвал другаде,и ще съм много благодарен ако
някой ми каже как да кача снимките и клиповете





 

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #1 -: Януари 29, 2015, 08:34:15 pm »
Здравей. И добре дошъл във форума!
Много интересен проект. Ще се радвам да го видим.
Може да прикачаш файлове към всяко мнение чрез  функцията "Прикачени файлове и допълнителни опции". Има ограничения в момента  от максимум 4 файла общо 2048KB, като отделния файл не може да е по-голям от 1024KB. Може да се дигнат тези лимити. Колко са големи снимките, които искаш да качиш? За видеото не съм  сигурен дали ще подходящо по този начин. Може би по-добрия вариант е Youtube или Vbox7 и после да пуснеш линкове към тях тук.

Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #2 -: Януари 29, 2015, 10:53:12 pm »
Пробавах обаче ми излизат  три неща:
1.Известявай ме за нови отговори.
2.Не използвай усмивки.
3.Върни се в тази тема.
Нещо не мога да разбера,аз ли не правя нещо както трябва?

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #3 -: Януари 30, 2015, 09:25:24 am »
Имаше проблем с настройките на разделите. Сега вече трябва да е ОК.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #4 -: Януари 30, 2015, 10:08:31 pm »
Ето малко снимки

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #5 -: Януари 30, 2015, 10:10:28 pm »
Снимка 2

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #6 -: Януари 30, 2015, 10:13:05 pm »
Снимка 3

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #7 -: Януари 30, 2015, 10:52:29 pm »
Снимка 4

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #8 -: Януари 31, 2015, 12:46:50 am »
Изглежда доста впечатляващо. Ако може малко по-ясни снимки. Мисля че на тези им липсва светлина при заснемането.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #9 -: Януари 31, 2015, 12:48:17 pm »
Интересен проект. Какви са функциите които може към момента? Гледам стойката с колелата, движи ли се?
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #10 -: Януари 31, 2015, 01:26:37 pm »
Изглежда доста впечатляващо. Ако може малко по-ясни снимки. Мисля че на тези им липсва светлина при заснемането.
Наистина не са много ясни.Ще снимам с цифровия апарат и ще ги кача.

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #11 -: Януари 31, 2015, 01:41:20 pm »
Интересен проект. Какви са функциите които може към момента? Гледам стойката с колелата, движи ли се?
Ако го управлявам ръчно, може примерно да хване шише пълно с вода с дясната ръка и чаша
(празна)в лявата ,да прелее водата в чашата.Има и много други функции.По принцип имам клипчета обаче като ги качих на компа излязоха с много лошо качество.Като направа нови ще
ги кача.За стоиката,ще се движи,имам зъбните колела и веригите чакам само машинките,трябва
да пристигнат тука до няколко дена

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #12 -: Януари 31, 2015, 03:11:06 pm »
А не си ли мислил за някаква самостоятелност на робота? В смисъл без ти да го командваш, все пак си му слоил цял компютър.
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

Roki

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 13
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #13 -: Януари 31, 2015, 10:33:39 pm »
А не си ли мислил за някаква самостоятелност на робота? В смисъл без ти да го командваш, все пак си му слоил цял компютър.
По принцип има три вида управления:
1.Ръчно
2.С дистанционно
3.Ардуино дуе
Днеска даже завърших програмата за демонстрация и я тествах.Сега може да извършва всички движения
самостоятелно и се връща в начално положение от което е  започнал.Отне ми  малко време защото
си поръчах платката преди няколко седмици,а до тогава не се бях занимавал с програмиране специално.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Re: Проект Роки-01П хуманоиден робот
« Отговор #14 -: Февруари 01, 2015, 09:55:26 am »
За коя платка става въпрос за Ардуиното ли? Не го ли управлява компютъра?
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related