Автор Тема: Ултразвуков сензор  (Прочетена 62031 пъти)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #30 -: Октомври 20, 2008, 09:11:04 pm »
Аз имам на разполжение един SFR08 и трябва съвсем обективно да отбележа, че моята схема се справи доста по - добре  :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

nivanov

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #31 -: Октомври 21, 2008, 11:31:49 am »
ако искаш да задълбаеш - можеш да го комбинираш така, че освен разстоянието до обект да ти мери и скоростта, с която се движиш към него - ползвай ефекта на Доплер и по промяната в честотата можеш да хванеш скоростта с доста голяма точност

daskaloff

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #32 -: Ноември 27, 2008, 11:13:46 am »
от 1 седмица се мъча да подкарам схемата на приемника......... и не става и не става.......... хем само стъпалата връзвам......... такаче срам не срам, ще задам няколко въпроса..... първия R8 защо е в схемата,
Втория - тези схеми на свързване който си използвал за усилвателя, ООВ-то не е ли ПОВ и така ще е тригер на Шмит...... ако говоря глупости не ми се смейте, а ако може помогнете.....
Да поясня... използвам тази схема за парктроник за автомобил и я правя като Курсов проект и бях решил да правя и макет ама съм се забил и само некви постоянни нива ми идват на входовете на първото стъпало от делителя R5 R6  и нищо не става защото при усилване 10 ОУ-то се насища  :roll:  :roll:

daskaloff

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 4
    • Профил
Ултразвуков сензор
« Отговор #33 -: Януари 14, 2009, 12:41:17 pm »
благодаря......... опраих се и сам

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #34 -: Декември 02, 2013, 04:08:42 pm »
Здравейте!Решил съм да сложа на робота ултразвукови сензори понеже съм направил въртяща се глава.Да се ориентира с тях.Сегашните са инфрачервени, но ме ''вижда'' от едва 10-тина сантиметра.Чудя се дали мога да използвам ултразвукови датчици от парктроник, понеже са 2 в един корпус и са на добра цена.Само не мога да открия схема на предавател и приемник на 40kHz, но да е с реле примерно на изхода, понеже от контролери не разбирам.Надявам се някой да помогне за схемите.  ;)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #35 -: Декември 02, 2013, 11:11:50 pm »
10 см за инфрачервените наистина е малко. Какво ползваш за приемник и предавател?
Относно УЗ датчика: доколкото разбирам искаш да го направиш да реагира когато има обект на определено разстояние, т.е прагово поведение. За какъв обхват ти трябва? Без контролер няма да е лесно. Трябва да се мери времето между излъчения и отразения сигнал. Мисля че може да се измисли някоя хитра схема. Може да се започне със схемата на sv_shady като за начало. За предавателя ти трябва  генератор на 40 kHz (може да се направи със схема от типа 555). След това с още един генератор трябва да се направи модулация  така, че да се получат бърст пакети. След това сигнала се подава на трансдюсера. Ако е необходима по-голяма изходна амплитуда може да се пусне на една MAX232. За приемника може да се ползва схемата на sv_shady. Или може да видиш тук как са го направили:
http://www.robot-electronics.co.uk/htm/srf04tech.htm
Остава да се помисли за схемата за времева дискриминация на изхода - нещо с таймери и тригери вероятно.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #36 -: Декември 03, 2013, 03:41:46 am »
Благодаря за отговора! Не е нужно да реагира на точно определено разтояние,ами примерно на около 1м.Мислех си че би могло да стане така: За генератора 40kHz с таймер 555 схема, а за приемната част нещо подобно на схемата с TSOP-а, само че разработена да приема сигнала даван от уз датчика и да задейства едно реле когато се получи отразяване на сигнала, демек има някакъв обект пред сензорите.Смисъл не търся да се задейства на определено разтояние или да измерва делечината на обектите, не, просто да включи релето, когато засече обект.А аз за инфрачервения детектор съм използвал инфрачервен фотодиод и фототранзистор.Схемата е елементарна с по няколко транзистора.Изработил съм 2 схеми на примената част и 1 на предаватела с 2 последовалено свързани диода.Единият е за едното ''око'' а другия е за другото.На изхода имам H мост с 2 релета контролиращи мотор, който върти главата.

Това прочетох за сензорите:
Ултразвукови сензори

Ултразвукът е акустична вълна с честота f0 между 20 kHz и десетина MHz, която се разпространява във въздуха със скорост va около 340 m/s. Последната зависи слабо от физическото състояние на въздуха, което позволява измерване на разстоянието между сензора и обекта да се прави чрез времето за изминаването му. Предавателят в сензора излъчва акустична вълна под формата на импулси с честота около 1 Hz, които достигат до обекта, отразяват се и се връщат до приемника. Сензорите за индустриални приложения имат f0 до около 500 kHz. Отразената вълна се приема от акустичен преобразувател, а компаратор измерва времето между излъчването и приемането на вълната. Изходът на сензора обикновено е аналогов (напрежение 0-10 V или ток 4-20 mA) и е линейна функция на разстоянието l до обекта. Специфичен параметър на ултразвуковите сензори е чувствителността им (понякога се нарича стъпка на измерване), представляваща промяната на сигнала при изменение на l с 1 cm. Типичните й стойности са няколко десетки mV/cm.

Значи по това което съм разбрал, датчикът от парктроник има приемо-предавателна част в един корпус, което е много удобно.3 извода, два захранващи и един изход.Сега остава да разбера дали е по напрежение или по ток и да го използвам в схема с релеен изход. Може и да не съм прав, но така го разбрах.  ???

Някой обаче са с 2 извода -- http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA+%D0%94%D0%90%D0%A2%D0%A7%D0%98%D0%9A+01
« Последна редакция: Декември 03, 2013, 04:02:50 pm от importante »
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #37 -: Декември 03, 2013, 08:12:47 pm »
За ИЧ сензора, защо не пробваш с TSOP за приемник. Ще трябва да модулираш сигнала към свтодиодите,  но със сигурност ще работи на по-голямо разстояние.
Не съсм сигурен дали в твоя датчик от парктроник има допълнителна електроника.  Информацията която си дал е за индустриални сензори, които имат вградена обработка на сигнала, но там цените са други.  Иначе принципа на работа е един и същ - ехо локация.
Това което си дал като линк е само трансдюсера. Повечето могато да работят обратимо т.е. да са приемник и излъчвател, макар че този вариант си има недостатъци.  В роботиката обикновено се ползват решения с отделен излъчвател и приемник.  Смятам че може да се направи прост вариант на УЗ сензор работещ в непрекъснат режим, който да засича обект на фиксирано разстояния, но реално има готови ИЧ сензори с такива възможности. Силата на УЗ е в меренето на разстояния.  Но като упраженение по схемотехника може да нахвърляме схема на такъв датчик с УЗ.
« Последна редакция: Декември 03, 2013, 08:14:54 pm от yasko »
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #38 -: Декември 03, 2013, 11:36:24 pm »
Да прав си.То датчика на парктроника е всъщност било само един елемент.Пуска се и с него тръгва таймер, който мери кога се връща сигнала и измерва разликата.Мислех си че са 2 в един компактен корпус.Просто е перфектен за око.Иначе по 2 в едното око и 2 в другото не ми хареса. Иначе ако използвам това http://erelement.com/images/medium/sensors/HC-SR04_MED.jpg е добре, но все пак има електроника която не съм направил аз, затова не го предпочитам.. но ако това е варианта само, понеже аз не мога да използвам контролери в него вече си е направено..Но пак казвам, не съм го направил сам и удовлетворението ще е по-малко..
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #39 -: Декември 04, 2013, 04:24:00 pm »
Дали тази схема е добра? http://circuitdiagram-schematic.com/129/ultrasonic-sensor-circuit/
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #40 -: Декември 05, 2013, 08:40:03 pm »
Малко е старовремска тази схема. Не ми харесеа как са включили излъчвателя.
Сега ако искаш да направиш нещо сам, трябва да почнеш на стъпки. По лесна за изпълнение е схема с отделен излъчвател и приемник.
Пръво правиш предавателя с 555, има няколко варианта за включване на излъчвателя.  За приемника  - като начало едностъпален или двустъпален усилвател, след това за детекцията сигнала можр да се направи с LM567, както е направил sv_shady. Тази схема дава на изхода си цифров сигнал.
Ако имаш желание да го направиш може да влезем в детайли по схемните решения. Като начало може да изчислиш елементите за 555.  Ако нямаш комплект приемник и излъчвател мога да ти дам едни, които отлежават в кутията ми по роботика :)
От цялото упражнение има смисъл ако успеем да направим една работеща схема. Ако нямам време в момента да се занимавам с нея, но мога да помогна със съвети и материяли.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #41 -: Декември 07, 2013, 03:25:58 pm »
Да, мисля да го направя с отделен излъчвател и отделен приемник, като им поставя така сензорите че да улавя отразения сигнал.Обаче съм от Приморско и тук няма от къде да купя повечето от елементите (някой ги имам) Когато ходя до Бургас ще ги потърся, или ще ги поръчам онлайн. Мисля да поръчам сега от този модул 2 броя. http://erelement.com/sensors/HC-SR04 . Vcc e + 5V , Gnd е маса, Echo предполагам е изходящия сигнал, Trigg не знам какво е.А на този модул какво му е нужно към пин Echo за да захранва бобинката на реленце?
С този модул мога да си настройвам робота, да пробвам как върви и как реагира като цяло.Понеже шасито ми е към 20кг и моторите ще ги управлявам с релета и регулатор на оборотите.Та за това търся схеми с релеен изход. По късно като събера частите за схемата, която както казваш е направил sv_shady че отпоя сензорите от модула и ще направя свой.Модула ще го използвам за друг проект.. :)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Ултразвуков сензор
« Отговор #42 -: Декември 08, 2013, 07:45:57 pm »
Относно тези модули HC-SR04 - Trigg запуска процеса на измерване, иска TTL с продължителност около 10uS.  След това на пин Echo получаваш изходящ импулс, чиято продължителност  отговаря на разстоянието до обекта. Проблема обаче е, че дори да няма обект пред сензора пак имаш изходен импулс. Мисля че в твоя случай това не ти върши работа. Нещата в момента май отиват преработка на схемата sv_shady, така че да се ползва без контролер.   Другото решение за което писах преди в модулиран IR и TSOP. Ако имаш проблеми с набавянето на елементи пиши на лични и ще намерим решение.

Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.