Полезно > Литература

Как да запояваме добре.

(1/6) > >>

:
Първо ще ни трябват няколко неща

Виждате двата типа клещи ,тенол.Плюс това поялник и гъба.
Аз използвам гъбичка за миене на чинии.Евтини са и се намират на всякъде.

Ако имате стойка за поялника можете да си я поставите на мястото и.
Гъбичката се мокри хубаво на чешмата и след това се изтисква добре.Трябва да е влажна.В нея след,като поялника е загрял избърсваме много добре човката му(върхът му)Трябва да изглежда така:
.
В случая за да ви покажа ,как се прави аз запоявам на произволно място едно съпротивление.
Взимаме елемента и прегъваме с помоща на клещите с остри краища крачето под 90градуса така:

Като внимаваме на мястото на прегъване да се поличи хубава дъга.Няма нужда да се мъчим да направим ъгъл с остър ръб ,защото ще счупим крачето на елемента.
Ако платката ви е готова пристъпваме към запояването.Местото на платката трябва да е калайдисано и почистено и трябва да изглежда така

Поставяме елемента на мястото му и премерваме къде трябва да огънем другото му краче.Помагаме си пак с клещите.

spp:
Не се бях логнал.Съжалявам.Виждам,че не се отваря една от снимките.
Върхът на поялника когато запояваме винаги трябва да ни изглежда.

spp:
Добре продължаваме.
След като сме огънали и двете крачета на елемента го поставяме на мястото му.За да се задържи в положението,което ще го запояваме,след обръщането на платката към ниво писти леко отваряме крачетата му на вън.

Сега вече ще можем да го запоим.
Следващите операции ,които ще ви опиша стават за около 3 максимум 4 секунди.Не трябва да превишаваме това време,защото по-голямата част от полупроводниковите елементи ще се повредят от топлината.Можем да повредим и платката.При дълго запояване има опасност да разлепим пистата.Въобще ви съветвам малко да се поупражнявате за да добиете опит и да получите добри спойки.
Така поднасяме нагорещения връх на поялника,като го опираме едновременно в крачето на елемента и пистата на платката.Задържаме около 1-1,5секунда за да подгреем местото.Ето така

След това без да махаме поялника поднасяме тенола и го опираме с лек натиск точно в местото,където контактува човката на поялника с крачето на елемента и платката.Тенола (ако ни е добре загрял поялника)веднага се разтапя и образува капка.Ако сме опрели на правилното място върха на поялника и той е загрял пистата и крачето на елемента,образувалата се капка тенол бързо умива и запълва местото около крачето и крачето с тенол.Времето необходимо за това отново не трябва да е повече от 1-1,5секунди.

След това поялника с леко плъзгащо се движение по крачето на елемента в посока на горе махаме поялника от местото на спойката.
Тенола се охлажда в рамките на секунда е готов.Повърхността на спойката трябва да е гладка и лъскава.Това означава ,че сме направили добра спойка.

Ако спойката е матова и с лоша повърхност(на шупли вълни неправилна форма,само половината от пистата е с тенол а другата няма)Трябва, след като почакаме да се охлади платката и елемента 15-20 секунди са предостатъчни да я повторим.
Запояваме по същия начин всички крачета на елемента ни и пристъпваме към последната операция-тяхното отрязване.
За целта ще ползваме секачките.Поставяме ги така,че да орежем плътно крачето точно там ,където свършва тенола и върха на на спойката.

След тази операция запоеният ни елемент трябва да изглежда така
Страна спойки

И страна елемент

Borislav:
Страхотна тема! Наистина те поздравявам за невероятните теми за начинаещи! :) Честно казано, с тази тема и аз се научих да запоявам по-добре... По принцип когато монтажът е гъст (както при платката на сумобота ми), спойките се получават трудно... Поялника ми е стар ("Електроника"), и грее доста... Уж внимавам да не прегоря по невнимание тънките кабелчета, които свързват елементите ми, но в крайна сметка дяволът се крие в малките неща! Платката ми се получи с един голям сноп сини монтажни проводници от долната страна, а имам още 8 елемента (диодни мостове) да правя. :)

Благодаря!

:
Благодаря ти Бориславе.Всъщност това ми беше идеята за буквара.Аз съм на принципа"Не ми давай хляб,научи ме как да го правя"

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия