Автор Тема: схема за зареждане на li-ion батерии  (Прочетена 37902 пъти)

foksss

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 9
    • Профил
схема за зареждане на li-ion батерии
« Отговор #15 -: Август 07, 2009, 10:53:03 pm »
Благодаря ти chwor, при мен пристигнаха за 2 седмици но важното е че са тук.Благодаря за идеята така ще имам възможност да изгоря поне 1 free преди да тръгне :)

Благодаря и на Vlado, информацията е доста интересна и пълна, но лично за мен са доста обемни решения, платката която аз проектирам и  възнамерявам да реализиам ще е по-компактна,но ще се забавя малко докато прехвълям части и инфорация от град в град.

Попаднах на много сайтове и форуми и ето един доста коментиран:
http://www.shdesigns.org/lionchg.html , може на някой да му е интересно..
както и http://www.rcgroups.com/batteries-and-chargers-129/

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
схема за зареждане на li-ion батерии
« Отговор #16 -: Август 13, 2009, 11:55:13 pm »
За да не се заблуждават четящите темата:

1. Зарядните IMAX(и другите правени по същата схема но с други имена Mystery, E-Station, Betham(или нещо подобно) и др.) са с възможно най-лошото качество на балансира, защото се използват 1%-ни съпротивления във веригите за измерване на напрежението на отделните клетки. Ако за заряд на 2 и максимум 3 клетки стават, при повече грешката, която се натрупва може да доведе до повреда на елемент(и). Всичко е въпрос на късмет на какво изделие от този клас попаднеш. Или се купува набор резистори с точност 0,1%(един белгиец в rcgroups.com ги предлагаше по 10$+разходите по транспорта)
2. Зарядното за LiPo батерии при GSM-ите не е в батерията(там има платка за защита на клетката от пренапрежение, от пад на напрежението под санитарния минимум и евентуално температурна защита и защита по ток), а в самия телефон. В няколкото древни телефона, които съм чупил, имам спомени че зарядните чипове бяха на Linear Technology.
3. Универсалните китайски зареждачки за GSM, рядко също не са с  достатъчно точни елементи и обикновено клетките се презареждат над максимума от 4.25V, което драстично намалява живота на елементите.
4. Чешкия балансир, както и другите самоделки, ако не са направени с прецизни елементи при всяко замерване след  приключване на зарядния процес ще показва различна стойност на напрежението. Причини термична нестабилност на елементите, калпави тримери и т.н.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
схема за зареждане на li-ion батерии
« Отговор #17 -: Януари 24, 2010, 01:44:49 pm »
Малко нова информация по темата от мен. Покрай коледните празници успях да сглобя зарядното с LTC4100,  получи се това:

Правих го по референтния дизайн, който са дали на сайта на Linear с малки изменения:
http://cds.linear.com/docs/Reference%20Design/dc512A.pdf
Максималното изходно напрежение е около 25V- може да зарежда 6 Li-Ion батерии последователно, а максималния изходен ток е 4А. Управлява се по SMBus протокол, който е базиран на I2C шина. Този протокол позволява да се обменя информация между зарядното и батерията (стига тя да позволява). Всички съвремени батерии за лаптопи, имат такава функционаланост. Пробвах с една стара батерия от  лаптоп, зарядното разпозна и започна да я зарежда автоматично с подходящия ток и напрежение. Разбира се ако искам да го ползвам, като универсално зарядно и да зареждам батерии без интелигентни функции ще трябва да му направя контролен панел, чрез който да се задават параметрите на заряд.
Балансирането на елементите по време на заряд ще трябва да го правя с външна схема. Харесал съм една много интересна ИС, пак на фирмата Linear - LTC6802,  която може да се следи и балансира батерия направена с до 12 елемента , но затова ще разкажа по-късно.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.