Автор Тема: схема от серво?  (Прочетена 10507 пъти)

elektronchika

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
схема от серво?
« -: Април 26, 2009, 07:19:53 pm »
Здравейте. Купих си 2 сервота. Мисля да си правя line tracer. Махнах потенциометъра и оправих зъбчатките. Вече може да се върти постоянно, но само на теория. Не съм извел изводите на мотора извън корпуса, тъй като искам да ползвам моста, който е на платката от сервото. Но той се управлява от някаква специализирана схема, на която пише YT2462B, на която не мога да намеря datasheet. Предполагам, че това е някакъв код, но не можах да намеря каква е и в сайтове за smd кодове. Някой има ли си представа каква може да е, или да даде документация на друга такава схема? Благодаря!
Лазар Червенков - град Варна

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
схема от серво?
« Отговор #1 -: Април 26, 2009, 07:36:49 pm »
Ами серво машинките обикновенно се управляват със широчинно импулсна модулация с честота 50Hz и период от 1 до 2 ms. Средно положение на машинката отговаря на период 1.5ms, а крайно ляво и дясно на 1 и 2ms. Така, че ако искаш да ползваш направо това управление потенциометъра може да го заместиш с два резистора в делител на напрежение и така машинката винаги ще си мисли, че е по средата и като и кажеш да се върти ще се върти до безкрайност. Ако не искаш това управление може да си изведеш направо кабели за управление на H-моста. А за схемата, която казваш може да драйвер за MOSFET транзисторите или да е накаква специализирана за управление на серво машинки.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
схема от серво?
« Отговор #2 -: Април 26, 2009, 07:45:12 pm »
Инфо за схемата:
http://www.swip.com.cn/en/product/servo/YT2462B_en.pdf
Дай инфо за модела на сервотата. Наскоро разучавах SG-5010 на TowerPro който е със същата схема за управление и успях да подкарам Н-моста без нея. Подготвям една статия по въпроса със схема и как да се изведе управлението.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

elektronchika

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
схема от серво?
« Отговор #3 -: Април 26, 2009, 07:51:00 pm »
Това с делителя е хитро, може би така ще го направя. Иначе изходните транзистори пак не мога да ги разбера какви са, пак са с кодове само. С те се цъкат от 2 малки транзистора, които са биполярни (имат код Y2, но мултицета ги издаде). Така че си мисля че тази схема не е точно драйвер за крайните транзистори (които найстина са МОС). Само едно дооточняващо въпросче за управлението: Като махна потенциометъра и за да се върти постоянно мотора трябва постоянно да му подавам импулси по 1,5мс, нали така?

ПС - точно това са сервотата :) Сега ще видя datasheet-a, която не знам как не съм намерил ...
Лазар Червенков - град Варна