Автор Тема: занимавка със звуци  (Прочетена 8343 пъти)

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
занимавка със звуци
« -: Декември 26, 2008, 08:45:11 pm »
Здравейте, наскоро ми хрумна идеята да си направя програма която генерира звук по зададени херци, след това ми дойде другата идея, да направя устройство което по някакъв начин вади звук зададен от мен (hz).
Консултирах се с един приятел и той ми каза, че най-лесно може да стане с микроконтролер. След това доразвивах идеята за направата на нещо като midi клавиатура.
Да кажем, че нотата До е 65.4Hz, клавиша до има някакъв ключ, който е свързан с устройството за генериране на звук и при включване на този ключ се получава електрическа верига със съпротивление 65,4 Ома. Микроконтролера изчислява съпротивлението и даденото число го превръща в херци и го праща на говорителя. След като ми хрумнаха тези идиотски идеи схванах, че няма как да стане миди, поради факта, че при натискането на няколко клавиша едновременно няма да се чуят 2 тона, а ще има общото съпротивление от 2та тона :)

имам 2 микроконтролера Atamega8, скоро ще взема микроконтролер, можете ли да ми дадете някаква идея как да задействам нещото? :)
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
занимавка със звуци
« Отговор #1 -: Декември 26, 2008, 11:17:48 pm »
Ами вместо да мериш съпротивление, защо контролера не следи 8 бутона, всеки за една нота и при натискането модулира сигнала по необходимия начин, че да се получи midi ?
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
занимавка със звуци
« Отговор #2 -: Декември 27, 2008, 01:37:54 am »
и това е идея, възможно ли е от някъде да намеря готови сорсове за такова нещо?
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

bLaf

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
занимавка със звуци
« Отговор #3 -: Декември 28, 2008, 02:48:28 pm »
Ето тук има схема, програма и описание на точно същото нещо:)

http://www.circuitcellar.com/avr2006/winners/DE/AT3423.htm

Изтегли файла в "Entry".
Милен, 21г.