Технически форум > Програмиране

Първият ни проект на микроконтролер

(1/11) > >>

yasko:


Да обобщя малко нещата. Всеки микроконтролер има нужда от тактов сигнал за да функционира, значи ни трябва генератор. Класическата схема е да се ползва кварцово стабилизиран генертор и това е схемата по горе. Генератора е вграден в MCU, а външно се добавя кварцов резонатор и кондезатори, обикновено керамични с малка стойност. В описанието на конкретния MCU има препоръчителни стойности. За ATMEGA8 са в диапазона от 12-22pF, така че електролитни кондензатори въобще нямат място тук. Повечето съсвременни микроконтролери имат на разположение и други възможности за тактов сигнал, обикновено това са така наречените RC генератори. ATMEGA8 има вграден прецизен RC генератор, който позволява работа на честоти 1,2,4,8 MHz, така че контролера може да се пусне и без кварц, като се ползва този генератор. Недостатъка спрямо кварцовия е по ниската стабилност на честота, но тук вече конкретното приложение определя дали това е приемливо.
Избора на тактов сигнал се осъществява с така наречените "fuse bits", те се настройват с помщта на програматора и определят откъде ще идва ткатови я сигнал. ATMEGA стандартно идва с настроени "fuse bits" за 1 МHz от вградения RC генератор, затова ако трябва да се пусне на кварцов трябва, да се препрограмират, но за това ше пиша по-подробно в статията за прогрмирането на контролера.


Вече успях да прехвърля нашата схема върху монтажна платка и сега може да видим как станаха нещата. Това е снимка отгоре:

На нея се виждат микроконтролера, кварца X1 (8MHz), кондензатора C3 (10uF), светодиода LED1 и конекторса за програмиране J1.
Може би се чудите къде са другите елементи, ето и снимка отдолу:

На снимката съм означил останалите елементи, за тях използвал съм така наречените SMD (surface mount device) или елементи за повърхностен монтаж. Тези елементи нямат крачета в класическия смисъл на думата и позволяват да се пести място. В конкретния случай, растера на монтажната палтка, позволява те да се монтират между крачетата на контролера и площадките на платката. Е малко са ситни, но човек като свикне дори става по лесно спрямо обикновените елементи. Разбира се схемата може да се направи и със стандартни компоненти.
Този тип монтажна платка разполага с две общи шини едната съм я използвам за VCC , а другата за GND. Цялата схема я захранвам с плоска батерия от 4.5V през двупиновия конектора в десния ъгъл.
Е вече имам готов хардуер и може да продължим с програмирането нашата примерна програма :)

tommyboy:
Да питам трява ли да се свържи корпуса на кварца към масата?

DataMatrix:
Не, не е нужно. Даже до сега никога не съм го правил и не съм виждал така поставен кварц.

Methuselah:
Имам две въпросчета относно тактовия генератор.
1. Задължително ли е да се ползват керамични кондензатори? В пасат нямаха и аз си взех електролитни. И понеже те имат поляритет, предполагам че може да ги вържа минуса към гнд, а плюса към кварца.
2. Изобщо нужен ли е, или просто стабилизира работата на микроконтролера?

tommyboy:
е как да не е важен тактовия гератор без него е невъзможно извършването на операциите в процесора на мицроконтролера а и не само на него :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия