Автор Тема: Знае ли някой как може да се направи алтиметър?  (Прочетена 12837 пъти)

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Сега на въпроса - има ли някой идея как може да се направи алтиметър? Изискванията са алтиметъра да е барометричен или какъвто и да е друг, но да НЕ е радарен или на GPS принцип. Алтиметъра трябва да може да работи без да излъчва никакви лъчи, вълни и др. Ако някой има идея нека я сподели. Моля четете какво пиша и приемете, че няма алтернативен метод.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Знае ли някой как може да се направи алтиметър?
« Отговор #1 -: Април 03, 2008, 08:52:59 am »
Веднага се сещам за барометричен алтиметър, в момента се продават компактни датчици,  които могат да мерят абсолютно налягане и с подходяща темепратурна компенсация трябва да стане. Срещъл съм такива теми из интернет. Мисля че даже в Комет продаваха някъкви датчици за налягане. Задачата е интересна, което ме подсеща да попитам какво стана с другия интересен проблем за пасивното ИЧ засичане, мен ми стана интересно даже си взех датчика и усилватели за него, но нямам време да го тествам.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Знае ли някой как може да се направи алтиметър?
« Отговор #2 -: Април 03, 2008, 03:38:42 pm »
Здравей Yasko!
Ами нещата все още са на чертожната дъска. Проекта ми е много амбициозен. Идеята е да се направи летящ робот който може да има практическо приложение за разузнаване, шпионаж и откриване на изгубени в планински месности хора. Както става ясно потенциалното му ползване за разузнавателни цели абсолютно изключва използването на какъвто и да е вид лъчи, звук и т.н. за да не бъде засечен. Паралелно с това се изисква ва е способен да работи и без GPS поради това, че е необходимо да е боеспособен и при напълно разрушена (заглушена) комуникационна инфраструктура. Не е предвидено да има дистанционно управление тъй като то е нецелесъобразно. На борда робота ще има малък, но ефективен набор от устройства позволяващи откриването и заснемането на различен вид обекти. Именно поради това, че е необходимо да могат да бъдат откривани хора се нуждаех от сензор който да може да прави това от разстояние без да излъчва. Все още не съм разгледал в подробности сензора който ти спомена и не знам дали обхвата е достатачно голям. Подозирам, че ще ми трябва подобен сензор, но с по голям обхват. За сега основните ми проблеми са свързани с навигационната система на апарата. До този момент имам готов проект включващ:

1. Корпус със малка ефективно отразяваща повърхност

2. Специален материял адсорбиращ лъчи и вълни в широк диапазон който ще се ползва като покритие на корпуса.

3. Примитивна, но много евтина хоризонтално стабилизираща система.
(възможно е да бъде подобрявана с времето)

4. Специална пасивна система (много надеждна и с голям радиус на
действие) за локализиране на обекти посредством звука издаван от тях. Приех, че няма летателен апарат който да не издава звук, а след като K-1 (така се казва бъдещото ми творение) няма да се вижда на радарите (в повечето случай) то той трябва да се грижи за това да не стане някоя беля (под беля в случая се разбира катастрофа).

5. Система за разсеяно топлоотделяне. Температурата на корпуса на апарата както и на близката околност е практически непроменена.

какво предстои да се проектира и добави:

1. Алтиметър.

2. Приемлива навигационна система (много голям проблем)

3. IR сензор за откриване на различни обекти.

4. Камера която да може да заснема обекти в IR и в видимият спектър. (ако няма начин да стане с една тогава 2 отделни)

5. Система за проследяване на GSM. Смисъла на системата е в това, че ако някой се е загубил в планината но GSM-а му е включен дори да няма обхват (да не намира клитка) то апарата ще се опитва да намери и ще излъчва. По този начин намирането на бедстващият ще е много по лесно, а това може да е животоспасяващо.

6. Насочени микрофони за прослушване на земната повърхност.

7. Интерфейс за връзка с компютър (разбира се това ще се ползва когато робота се е завърнал и трябва да докладва какво и къде е засякъл по предварително зададеният маршрут).

8. Слънчеви панели - за сега ще се ползват само при издирвателни и спасителни операции, но в бъдеще не се знае :)

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Знае ли някой как може да се направи алтиметър?
« Отговор #3 -: Април 03, 2008, 06:00:29 pm »
Доста амбициозен проект :) Като начало бих ти препоръчал да разгледаш тези линкове:
http://quadrotor.atspace.org
http://www.microdrones-bulgaria.com/index_bg.html
Тази фирма произвежда подобни апарати, които могат да правя заснемане и отдалечено наблюдение.  Говориш за летящ апарат, но аз не разбрах какъв тип точно - самолет, хеликоптер, нещо друго?
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Знае ли някой как може да се направи алтиметър?
« Отговор #4 -: Април 04, 2008, 02:13:45 am »
:) Наскоро като търсех схема за жироскоп/готов такъв попаднах на "аеродрони"-те, но нещо не бях особено впечатлен. Тук в сайта имаше примерен вариянт на жироскоп, но за съжаление нито беше надежден, нито беше жироскоп. Апарата се очаква да е подобен на хеликоптер, но външно ще прилича на летяща чиния. Вертикалната тяга ще се подсигурява от 2 отделни мотора поставени един върху друг чиито перки се въртят в противоположни посоки. По този начин е решен и проблема с липсата на опашна стабилизираща перка. Увеличаването на тягата на единият респективно намаляването на тягата на другият мотор ще довежда до завъртане на апарата около оста му в дадената посока. С други думи от тези мотори ще зависи и завиването. Поради факта, че реших апарата да се движи само в хоризонтално положение отпадна нуждата от жироскоп. Сега за това апарата да не се наклони и/или преобърне ще се грижи хоризонтално стабилизиращата му система. Освен това факта, че моторите и перките му са вътре дава дъзможност да бъде реализиран Stealth-а му, да му се добави броня (под броня разбирай олекотена защита базирана на кевлар и аримекс срещу леко стрелково оръжие) все пак не искам някоя ловна дружинка да хване необичаен улов :) и не на последно място това позволява много по-добро носочване на въздушният поток което би направило апарата много по маневрен. Разбира се освен посочените неща има още някои хитрини които го правят доста по устойчив и надежден за ползване в военни условия, но тях за сега ще запазя в тайна. K-1 е предвиден като апарат за разузнаване, откриване, шпионаж и дори спасяване на хора. По принцип се обмисля възможноста K-1 да може да пренася и пуска от въздуха леки предмети като (спасителна жилетка, бивачно термо фолио, термоген и др. предмети които са с малък обем и тегло, но биха могли да се окажат животоспасяващи в дадена ситуация), но за сега все още това е просто идея. Един от най сложните проблеми които срещнах е навигационната система - как да разбира къде се намира и какво е отклонението му заради вятър и др. А сега се сетих, че щях да питам за Алтиметъра - за датчиците които мерят абсолютно налягане - това добре. За температурната компенсация и това добре - температурата влияе на налягането, но възниква въпрос - не трябва ли да има и нещо което да следи за влажността на въздуха защото въздух с различна влажност сигурно има различна маса и респективно влияе на  налягането. И другото ако имаме ситуация при която на различна височина имаме различна температура това май няма да е добре защото апарата я отчита само на текущата височина. Питах се не може ли да се ползва магнитното поле на земята за да се определи дали робота не е критично ниско. Предполагам, че ако попадне на метални руди и този вариянт ще даде грешни данни - въобще ако ти хрумне нещо споделяй. Сега имаш доста информация кое и за какво точно ми трябва и ще е по-лесно да прецениш дали даден вариянт е приложим или не.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Знае ли някой как може да се направи алтиметър?
« Отговор #5 -: Април 05, 2008, 04:31:13 pm »
Надявам се разбираш с колко сериозена задача си се захванал, конструирането и изработката на подобен апарат изисква сериозни познания в различни области и немалко средства. Преди време и аз имах много мерак да си напрвя една автономна хвърчаща машина, приемерно от типа на quadrotor, но прецених че съвсем не е тривиална задача и ще е по лесно да си направим нещо на колела на този етап. Разбира се това не е пречи да обсъдим разни технически аспекти по твоя проект
Отнсоно жироскопите, има подходящи модули  които се ползват точно за стабилизация на модели на хеликоптери. Продават и самите датчици, фирмата Analog Devices има доста богата гама, само дето цените на един хубав жироскоп почват от 50$ нагоре.
Относно идеята ти да ползваш земното магнитно за определяна на височината мисля че нама как да стане. Има ИС от типа на електронен компас, но те се ползват за определяне на азимут, даже мислех да взема една за нашия мобилен робот да тестваме как е. Варианта с елелктронен  барометър и съответните компенсации мисля че свърши работа за определяне на височината.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Знае ли някой как може да се направи алтиметър?
« Отговор #6 -: Април 06, 2008, 03:23:51 pm »
Да уточня - напълно съм наясно с това, че подобен проект е доста сложно начинание особено за начинаещ. Истината е обаче, че аз работя по проекта по малко от време на време и ако не е нещо което да ми държи интереса просто ще го зарежа. Постоянството е една от типичните за мен черти - така, че ако не се получава лесно това не е проблем, но ако проекта е без реално приложение или не е достатачно добре замислен просто не бих се чувствал достатачно мотивиран да работя по него. @Yasko имаш ли идея на какъв принцип може да се измерва изминато разстояние по въздуха.

chwor

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Знае ли някой как може да се направи алтиметър?
« Отговор #7 -: Април 11, 2008, 03:00:48 am »
Привет!
Много амбициозно като проект и доста неща ми се струва че са неизяснени.
Като начало, мисля че трябва да се започне с механиката.
Как ще се движи хоризонтално като тялото ще е затворено и въздушния поток ще минава предполагам вертикално?
Ако е с апарат наклонител на едното витло, той ще е доста неефективен в затворено пространство и по-вероятно летящата машина да е почти неуправляема. По добро решение ми се вижда с някакви клапи отварящи се странично на тялото.
Летенето въобще не е елементарна работа, за да се пренебрегва и да се мисли още в началото за системите за позициониране.
Ето едно линкче, в което използват ел. компас за определяне посоката на движение.http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=394375&highlight=compas
В онзи форум съм срещал и летящи чинии, управлявани с отварящи се клапи, но не мога да посоча линк.
Изобщо там могат да се открият много идеи и готови решения за този проект.
Дерзай и успех !

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Знае ли някой как може да се направи алтиметър?
« Отговор #8 -: Април 15, 2008, 02:05:53 am »
Да, напълно съм съгласен, че доста неща са неуточнени, но причината не е в това, че са останали незабелязани, а по-скоро защото за тях има решение. Да механизма наистина е предвиден да е с клапи (или по-точно с много голям брой малки клапички) по план те ще трябва да се управляват на цели групи (поради голямата им бройка). Управлението на клапичките е сравнително сложно и ще ми е малко трудно да го обясня с няколко реда. Най-общо казано реагират различно спрямо това какъв е наклона на машината, повлиява ли се от корекцията и колко дълго се е задържал. Перките няма да се накланят (още по-малко само едната) цялостното хоризонтиране по-план ще трябва да се управлява посредством въздушният поток. Ако се вгледаш в един от по-горните постинги бях намекнал нещо за това, че корпуса дава по-големи възможности за насочване на въздушният поток. Важно е също да се уточни, че се планува роботът да разполага със слабоефективна система за отреагиране на преобръщане и възстановяване на правилната му ориентация спрямо земната повърхност. Окончателната геометрия и механика на робота не са завършени. Задвижването в дадена посока най-вероятно ще става отново посредством откланяне на част от основният въздушен поток в дадена посока. Има и вариант за целта да се ползва отделен мотор, но поради редица причини най-вероятно този вариант няма да бъде избран. Цялата хоризонтираща система е проектирана да е автономна, но не и програмируема - просто приемаме за даденост, че машината винаги трябва да е хоризонтирана и толкова. В проектите е отделено специално внимание на това дали малките клапи няма да намалят драстично тягата, колко време би се изисквало за задвижване на перките от спряло положиние до работоспособно (в случай на reset на контролера или друг проблем), механизъм възпрепятстващ запушването както на въздухоприемниците така и на изходящите клапи и др. Има още много проблеми и различни решения за някои от тях, но намирам за отекчително да занимавам алдиторията с тях. Сега най-важният проблем е навигацията и най-вече как да се локализира колко разстояние е изминато. Разбира се отново без да си ползват лъчи, вълни и др.