Автор Тема: Първата ми играчка - непрограмируем манипулатор :-D  (Прочетена 35057 пъти)

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro
е, сега се чувствам точно като TheDarkSoul  :-D ако имаш рисунка - пращай. тъкмо и любознателния ни колега няма да се мъчи с моята схема :)
p.s. а тва, за което TheDarkSoul пита не е щекерова връзка. поне това на схемата не е. това е ей тоя "ключ?", който се вижда на снимката горе в дясно. има 6 крака и 2 положения: +/- и -/+(поне по начина, по който съм го използвал)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Цитат на: "little_spiro"
е, сега се чувствам точно като TheDarkSoul  :-D ако имаш рисунка - пращай. тъкмо и любознателния ни колега няма да се мъчи с моята схема :)
p.s. а тва, за което TheDarkSoul пита не е щекерова връзка. поне това на схемата не е. това е ей тоя "ключ?", който се вижда на снимката горе в дясно. има 6 крака и 3 положения: +/-, изкл. и -/+(поне по начина, по който съм го използвал)


Ето идеята изобразена по не особено добър начин, за което се извинявам. Но долу-горе се добива представа. :)

Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro
мерси! картинката е достъчно разбираема, но идеята ми е малко сложна. в случая мисля, че "джойстика" може да се използва за задвижването на 4 мотора, но само в една посока, или...?  има ли такива с по 4 изхода? ако да - това ще е идеалния вариант, но се отказах точно поради причината, че ми трябва смяна на посоката...

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Цитат на: "TheDarkSoul"
И пак не разбирам какви са тия 6 неща на това от ляво каквото и да е не трябва ли да са три крачета?

Просто това е дву-редов превключвател, т.е. 2 клуча в общ корпус с обща щракалка.
Димитър Бояджиев, гр. София

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro
между другото идеята е ок и ако намеря утре такива првключватели може и да го направя. в конструктора има достатъчно части :)


хм... разглеждам тъкмо сайта на Conrad, но нещо не ми харесва гледката.. съществуват ли въобще такива бутони/превключватели(как е правилно да се каже на български?)
ето какво намерих, но не мисля, че ще ми вършат работа:
                     
имам още няколко от третия вид у нас. може ли някой да ми обясни защо са с по 4 крака и как да разбера кой какъв е. ще ми свършат ли работа?
а този? погледнете pdf-a. на немски е, но схемата може да помогне.

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Молята идея е да е с обикновени копчета тези гумените като на дистанционно и лоста когато се местида ги натиска.Е,няма да е същото като например крановете с който се хващат играчки,нооо... :roll:
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro
здравейте отново! нямах много време (а и части) в последно време, но вчера направих джойстика. за красота не може да става дума, но откъм функционалност съм повече от доволен. работи дори по диагинал! :clap:







             

 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
ПОДРОБНО ОПИСАНИЕ НА НАПРАВАТА НА ДЖОЙСТИКА
 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
сега обмислям как да направя втората част(все пак ми трябва управлявление за 4 мотора..). иска ми се да са 2 отделни ръчки и почти се бях зарадвал след последното ми посещение на местния магазан за ел. части втора употреба. намерих това: , но се оказа, че не е двуполярен.. естествено мога да ги вържа по двойки, но се оказа, че имат само два и никъде другъде не намерих :( идеи?
до скоро!

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Нямам ключ с 6 крачета,но имам с 12 :D сега го видях.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

tikvun

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
аз пък ваобще не цакам как това ще се задейства но разбира се ще изчакам прототипа  :-D  :-D  :)
Град -Стара Загора
Име - Мирослав Бекяров
Години - 13

tikvun

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
little_spiro пиши ми на скайп:migro95 искам да те питам нещо за джойстика  :)
Град -Стара Загора
Име - Мирослав Бекяров
Години - 13

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Пак ще питам за схемата какви са тия квадратчета?
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

tikvun

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 52
    • Профил
Цитат на: "TheDarkSoul"
Пак ще питам за схемата какви са тия квадратчета?
мисля че бутони провери подробното описание на изработката и там има всичко снимано  ;)  ;)
Град -Стара Загора
Име - Мирослав Бекяров
Години - 13

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Видях вече аз не съм разбрал че това е линк и не съм го гледал,но сега го видях.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Първо се извинявам че пиша ново мнение,но ако редактирам старото няма да ми видите въпроса.

И искам да питам схемата дали ще тръгне така :



Трябва ми да се върти само на ляво и дясно.За да видя дали мога да го направя въпреки че схванах принципа на схемата и предполагам че ще стане ще се пробвам да направя един вентилатор който направих от такъв метален конструктор и исакм да може да се върти.Ако стане сще направя същото и със камерата ми.
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

little_spiro

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
    • http://uk.youtube.com/user/littleTspiro
Цитат на: "tikvun"
аз пък ваобще не цакам как това ще се задейства но разбира се ще изчакам прототипа

не знам какво очакваш, но всичко е готово. едва ли ще пост-вам скоро нещо ново по темата. т.е. направих по-бързи щипки за ръката, но не знам дали е толкова важно, а и се занимавам с друг проект...

Цитат на: "tikvun"
little_spiro пиши ми на скайп:migro95 искам да те питам нещо за джойстика  

пиши ми лс, че мн контакти ми се събраха, а и скайпа го ползвам като поща. рядко влизам, така че е същото..

Цитат на: "TheDarkSoul"

искам да питам схемата дали ще тръгне така

ще! това е половината схема, значи ще я бъде. успех и питай, ако има нещо. признавам, че при мен не мина, като по вода.