Автор Тема: Запитване относно Сензорите и относно Процесорите?  (Прочетена 8811 пъти)

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Искам да попитам някой може ли да ми каже съществуват ли процесори които до работят с по-малък разход на електричество - повечето които виждам са на 5V тук там се срещат и на 2,5V Има ли по-икономични и ако да то от каде могат да се намерят? Вторият ми въпрос е свързан с това как може да се увеличи чувствителността на даден сензор. Почти всички примери на сайта описват роботи които използват активен начин да се ориентират в обкражаващата ги среда. Аз проявавам интерес към възможноста за разработката на робот който се ориентира пасивно без да приема отразени сигнали, а по скоро да приема такива излъчени от средата около него. Според мен за такова нещо трябва по-голяма чувствителност на сензорите. Бихте ли ми казали как се постига това - ако сложа усилвател след сензора това би ли помогнало? Ако да какви схеми за усилване има и как мога да контролирам насочеността на даден сензор - освен с подвижна траба или барабан? Ако някой има придстава от тези неща пишете ще съм благодарен.

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Запитване относно Сензорите и относно Процесорите?
« Отговор #1 -: Януари 31, 2008, 09:01:39 am »
Микро контролерите, с които съм имал досег до сега са PIC16F84A и PIC16F877A. Според даташийтовете им те работят от 4 до 5.5 Волта.
Има и версии LF (PIC16LF84A и PIC16LF877A), които работят с напрежения от 2 до 5.5 волта (L - low, малко).
За сензорите - ако прекарваш сигнала на сензорите през усилвател, смущенията и паразитените сигнали ще се увеличат => грешните данни.
Още едно нещо - вероятно е усилвателната схема да консумира повече енергия, което както разбрах не те устройва.
Мисля, че това е което мога да ти кажа в момента, без да почна да говоря глупости. Успех!
Димитър Бояджиев, гр. София

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Запитване относно Сензорите и относно Процесорите?
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2008, 11:36:31 am »
ми под 2.5 В незнам дали има, но знай че тактовата честота също трябва да се намали при режим в ниска консумация ,от където ще намалее производителността на МЦУ то.

DarkLordTed

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
Запитване относно Сензорите и относно Процесорите?
« Отговор #3 -: Февруари 04, 2008, 12:27:10 am »
Благодаря на всички, нещата които казахте са ми много полезни. За съжаление за сега нямам никакъв опит и не мога да преценя колко производителен контролер ще ми бъде необходим. Работата е там, че проявявам интерес основно към разработката на специфичен вид автономни роботи с реално приложение. За целта реших да ползвам слънчеви панели + зарядни батерии. Важно е също масата на робота и размерите му да са колкото може по малки. От тази гледна точка ми трябва икономичен контролер (за да се намалят размерите на батериите и на слънчевите панели). От друга гледна точка (тъй като точно този проект е за летящ робот) най-вероятно ще ми трябва и достатъчно бърз контролер. Значи до тук е ясно едно - ако ползвам от по-икономичния тип най-вероятно, ще трябват 2 АА батерии от 1,2 волта. Ако ползвам по бързия тогава обаче явно ще ми трябват 4 батерии. Бих искал да попитам и друго (сигурно ще прозвучи много тъпо) необходимо ли е да имам и отделно захранване за електромотор или е възможно и контролера и мотора да се захранват с един ток от 2-те/4-те батерии в зависимост от това на кой вариант се спра?

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Запитване относно Сензорите и относно Процесорите?
« Отговор #4 -: Февруари 04, 2008, 10:31:13 am »
Здрасти! Браво за начинанието! Можеш да ги захранваш както от един модул с батерии, така и от два. Щом роботът е летящ, следователно е добре да има два модула със захранване. В чужбина продават такива батерии... Водят се захранващи клетки и са около 3 лири-стерлинги в Англия. Ще ти дам линк по-късно през деня, за да видиш за какво става дума! Микропроцесор АТmega ще ти свърши работа... Има само един проблем... Трябва всичко да побереш на платка със SMD монтаж. Имах идея за робот-самолет... Но така и не ми остана време от сумиста. :) Може да задействам проекта след като завърша алгоритъма на боеца си, но такъв тип (летящ) робот ще изисква доста, доста сложен алгоритъм! Общо взето е това...
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!