Технически форум > Електроника

Практически схеми на H-мост

(1/5) > >>

yasko:
В тези тема ще дам някои схеми на H-мостове, които съм тествал. Първо ше започна с една нисковолтова схема, която мислих във връзка с проекта за навигационен робот:



Всъщност това е схема на 2 индентични H-моста. И така нека да видим какво имаме тук. Самия мост е изграден с дискретни MOSFET транзистори, в конкретния случай IRF7307, в него има един P и един N канален транзистор или за един мост трябват 2 чипа. За драйвери съм ползвал NAND логически елементи 74HC00. Всеки от мостовете се управлява с 2 сигнала, единия определя посоката на въртене, а другия включва моста и чрез използване  на PWM позволява да се регулира скоростта на въртене на мотора. Максималния изходен ток се определя от транзисторите и този случай е около 4А. Известен недостатък се явява максималното захранващо напрежение - 6V, но пък предимство е че транзисторите се отпушват при 2.7V и схемата може да се ползва при ниски захранващи напрежения. Също така и консумирания ток в статично положение (когато няма превключване на транзисторите) е много нисък.  Успях да направя малка платчица и благодарение на SMD елементите стана доста компактна. Ще направя скоро някоя друга снимка.

yasko:
Във връзка с подновената дискусия за H-мостове публикувам снимков материал, как изглежда горната схема направена на практика:



Реализирана е по схемата, която съм дал по-горе. Единствената разлика е че вместо 74HC00, съм ползвал 74HCT00.  
Имам останали печатни платки и части, така че ако някой реши че му върши работа може да се свърже с мен.

s_stoqnov:
Тези резистори R1, R2, R3 и R4 за какво си ги сложил?
А платката къде си я правил?

yasko:
Резисторите ги ползвам за да не остват входовете висящи, в случай че няма управляващи сигнали (конкрено задават нулево ниво).  Платката е правена в една софийска платкаджйиница.  В момента не мога да се сетя за името (не работя директно с тях), качеството на платките е добро, а и цените все още са прилични, осбено за прототипи: 1 кв. дм двуслойна платка с маска ми излиза около 25 лв заедно с фотошаблоните. За целите на роботиката вършат отлична работа, проблема е че не ми оства свободно време да реализирам всички идеи на печатна платка.

s_stoqnov:
Ако може да дадеш някакви координати, че аз където и да питам, не ми се радват като има кажа че искам единични бройки.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия