Автор Тема: Малко помощ за NXT :)  (Прочетена 21264 пъти)

PuShKaTa

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« -: Септември 30, 2007, 10:17:57 am »
Ами историята е че всяка година се провежда състезание между роботи на Лего организирано от ФЛЛ(Фърст Лего лийдж) и така за 1ва година в него участва и отбор от БГ(ние :) ). Проблема е следния-самия  NXT има 3 изхода за двигатели. И тъй като отиват 2 мотора само за задвижване(или като танк или с 1 мотор за задни колела и 1 за завиване на предните) остава 1 моторче което трябва да захрани ръката. та тук идва молбата-някой може ли да постне схеми как се прави ръка която да стиска(да се затварят щипците) и да се вдига/сваля с 1 мотор :)
Другия вариант е да се направи шаси, което да се движи само с 1 двигател ама май не става, така че остава 1 вариант  :D

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #1 -: Септември 30, 2007, 12:28:27 pm »
Може ли малко по - подробно за това състезание ? Къде ще е ? Кои сте "вие" ? Роботите задължително ли трябва да се управляват от NXT или просто робота трябва да е от ЛЕГО, а пък електрониката сам да си я правиш ? Твое ли трябва да е лего-то или ти го дават ? Какво представлява това състезание ? NXT само с 3 извода ли разполага ? Малко по - подробно, за да можем да ти помогнем. Мислил ли си за пневматика за хващането ? Едно моторче, една малка помпа, 2 или 3 цилиндъра и си готов :) (единия цилиндър е, за да управлява компресора )
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

PuShKaTa

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #2 -: Септември 30, 2007, 02:19:43 pm »
Ами състезанието се провежда в Германия, още не знам къде точно-май в Триберг. Повече инфо: http://www.firstlegoleague.org/
Работи се с комплекта на NXT, като може да се добавят части от други лего-та, само че без други електрически части-тоест може пневматика например. Самото НХТ има от 1та си страна 3 изхода за мотори, а от другата 4-за датчици и има USB вход с които след като е направена програмата се прехвърля. Това е :)
Ние сме отбор от 9 човека и сме от СМГ.
Състезанието се провежда на няколко етапа от по 2 мин през които трябва да се извършат определени задачи и всяка задача носи точки. После се гледат кои колко точки е направил и така се определя победителя. Т.к. сме единствения отбор от България ще отидем 1во на вътрешно първенство в Германия и там трябва да сме 1ви или 2ри за да се класираме.
Използва се софтуера на ЛЕГО за програмиране на НХТ-то или се пише такъв на C++ или Java(сигурно може и на още нещо но аз не знам).

Полето и мисиите

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #3 -: Септември 30, 2007, 02:46:49 pm »
Изглежда интересно :) От кой клас сте ? Аз съм 11б в СМГ, Светлин Пенков, като свърши стачката може да се видим да поговорим :) Не каза нищо за това как стои въпроса със ЛЕГО-то ти ли трябва да си си го купил или ти го пращат ? Кой ще ви поеме разноските, за да отидете там ? Значи до колкото разбирам трябва да е мобилен робот с ръка, която хваща и пуска и се вдига, така ли ? Интересно... предишни състезания не е ли имало, за да видите как са подходили другите отбори ? Ако се събирате някъде с удоволствие бих дошъл да пообменим опит и да помогна с каквото мога, та да представите добре България :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

PuShKaTa

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #4 -: Септември 30, 2007, 06:11:43 pm »
Ние сме части от 10а и 10б(в различни смени сме  :?  ). Легото ни го осигури SAP и в момента работим там когато отидем. Ами би било добре да е с ръка, макар че в зависимост от мисиите между отделните 2 мин серии могат да се правят промени по робота. И би било добре да имаме 1 такава ръка щото трябва да вдигаме разни работи например "варели", дървета или мелници, но приемаме предложения от всякакъв тип. Например едната идея беше да захлупим като с чаша "варелите" и да ги влачим из полето. От предни години има снимки на отборите с робота в 1 непрозрачна кутия-явно си пазят идеите :lol:  :lol:  :lol:
Между другото имаш ли skype?   8)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #5 -: Октомври 01, 2007, 12:27:22 am »
Aхам sv_shady :) Очаквам да ми пишеш, ако не си дай твоя :P
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

PuShKaTa

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Състезанието мина ;)
« Отговор #6 -: Ноември 15, 2007, 09:10:36 pm »
Ами състезанието беше на 10.11.2007(миналата събота)-проведе се във Валдорф, Германия, централата на САП. Имаше 3 кръга състезание и 3 косвени(ако мога така да се изразя) участия. В квалификацията участваха 26 отбора. За съжаление не успяхме да се класираме напред. А ето и какво се случи :) :
В първия рунд с участие на роботчета късмета ни обърна гръб-2 те програми които имаха около 15-20% шанс да се прецакат всяка по отделно се "проявиха" заедно и резултата не беше особено висок-165/400 точки. Това ни класира на 18то място, което (поне мен) ме наведе на мисълта, че останалите отбори са несериозни. 15 минути след кръга беше Robot design contest-a на които се представихме доста добре-комисията се заинтересува от няколко от инструментите които ползваме. 1 час по-късно беше 2рия тур-и този път не извадихме особен кусмет(295/400), но се надъхахме за 3тия рунд защото вече бяхме 5ти във временното класиране(пък и 2 от отборите пред нас бяха със съответно 300 и 305 точки). Преди това обаче имахме 2 непряки състезания- teamwork u Presentation- на 1вото трябваше да покажем колко сме задружни като отвор, а за второто трябваше да сме приготвили презентация за избрана от нас сграда-каква и колко енергия ползва(състезанието тази година беше с тема за възстановяема енергия и алтернативни източници и затова )  ;) . Следва и 3тия рунд в когото с риск да се повторя отново не ни провървя(325/400) и въпреки това бяхме 3ти и се класирахме за 1/4 финалите от които в края трябваше да излезнат 2 отбора които 2 седмици по-късно да се състезават на световното. И тук вече си пролича много от лошото състезание. Бяхме изключително разочаровани от гадното държание на немците(и състезатели и съдии) , а да не говорим за fairness bonus-a който всъщност ни отпадна...
http://img.data.bg/i.php?id=664404&ctrl_id=woptl9
Ето го. На 1/4 финалите ние(ползвайки NXT) загубихме от 1 RCX робот, не защото бяхме по-слаби, а именно заради този бонус. Играеше се на Директни елиминации, така че нямахме шанс. А пък на финала се видяха и оше някои много лоши навици на германците да си разбират правилата както искат. Е такава ни била съдбата-чакаме следващата година(където оставаме само 3ма човека от тази година защото сме по-малки) и тогава ще ги сплескаме  :lol:  А се появиха и като краини расисти като не ни дадоха нито купа нито дори грамота-забележете дадоха грамота за най-добро 1во участие на отбор, който се класира 13-ти и нямаше никакъв шанс за класиране напред. Отделно когато ни представяха като отбор, ни се заядоха че сме доста големи...  :evil:
EDIT:Защо се извинявам с липса на късмет и на 3те кръга-защото на предния ден(докато тренирахме) средния резултат беше 340 точки, а 1 път направихме и 380  :roll:
EDIT2:За мен сме 3ти с никакъв шанс да продължим напред(от 8те отбора на 1/4 финала с NXT бяхме ние и още едни които също отпаднаха на 1вите елиминации)  :(  :shock:  :?

DataMatrix

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 308
    • Профил
    • http://datamatrix-bg.net/
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #7 -: Ноември 16, 2007, 12:32:10 am »
Като гледам какво пишеш, "швабите" (извинявам се за израза) са омазали нещата като организтори. А това за заяждането - ами "големи сте" (не знам, просто цитирам) е много тъпо - то в БГ друго няма, ама те от къде да го разберат това :evil: ... Аз смятам да спра до тук, защото почнах много да се ядосвам  :evil:  :evil:  :evil: . Мога само да ви пожелая успех и повече късмет догодина!
Димитър Бояджиев, гр. София

PuShKaTa

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #8 -: Ноември 22, 2007, 11:14:41 pm »
Цитат на: "DataMatrix47"
Като гледам какво пишеш, "швабите" (извинявам се за израза) са омазали нещата като организтори. А това за заяждането - ами "големи сте" (не знам, просто цитирам) е много тъпо - то в БГ друго няма, ама те от къде да го разберат това :evil: ... Аз смятам да спра до тук, защото почнах много да се ядосвам  :evil:  :evil:  :evil: . Мога само да ви пожелая успех и повече късмет догодина!

 
Да немците доста се изложиха с организацията и като цяло с отношението... И все пак най-много ме подразни, когато доразпитвахме съдиите за правилата(не бяха ясни тея скапани правила до края) нито 1 от съдиите които трябваше да гледат масата и да ти броят точките и да правят класирането и да съблюдават дали се спазват правилата не говореше английски. Вярно че бяхме на вътрешно в Германия, пък и те са голяма страна, но просто не може без английски... С риск да се прехваля ще кажа че просто ми паднаха в очите защото никой(с изключение на 3-4 от комисията организатори) не говореше език различен от немски, а в групата ни можехме да говорим практичeски на всеки европейски език...  :x  :x  :x
PS:В събота или неделя ще се съберем и ще направим разни клипчета и такива работи и ще ви дам линк да видите какво успяхме да направим :)

Mitakavn

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #9 -: Януари 25, 2008, 07:46:04 pm »
Можете ли да ми кажете от каде сте си поръчали роботите,защото искам да си купя пък не знам кой е основния български вносител и изобщо дали ги внасят.Ще съм ви много благодарен.

ice_v

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #10 -: Януари 25, 2008, 11:45:43 pm »
Здравей  и аз се занимавам с такива роботи    , но те не са лично мои- доста скъпо излиза да си вземеш такъв в БГ.Ако все още искаш мога да ти дам координатите на дистрибутора в София, пиши ми на ЛС  :!:  :D
Vik

TheDarkSoul

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 293
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #11 -: Февруари 02, 2008, 08:22:02 pm »
Строго секретна информация :lol: Защо трябва да ти пише на ЛС,може и други да се интересуват!Няма да го убием дистрибутора! :twisted:  :twisted:
Иван Зарев-14г.-гр.Дупница Skype:thedarksoul4
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва...:!:

ice_v

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #12 -: Февруари 04, 2008, 10:10:10 am »
От FBI  казаха че не е секретна ;-),   Комсед ,  София, ул.Тодор Каблешков 76.  Цената е около 800 лв., ако можеш да си го позволиш -успех :-). За толкова пари можеш да си направиш и купиш  друг какъвто поискаш ...  :P
Vik

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #13 -: Февруари 05, 2008, 09:47:43 am »
Ами аз като близо до легото и аз да изкажа моето мнение :) Смятам, че парите са прекалено много за NXT, по - добрия вариянт е да си накупиш други комплекти лего техник, а платформа като NXT се събира за около 1 седмица и то всъщност доста по - добра с PIC16, a да не говорим, ако се сложи някой 40пинов PIC18 :) Ще хвърчи.... а NXT-то ще диша прахта :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

nunep

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Малко помощ за NXT :)
« Отговор #14 -: Март 04, 2008, 08:53:32 pm »
Здравейте

Относно захващащ механизам със само един мотор ми хрумнаха две идей. Първата е по лесна и затова май няма да върши много работа:
 - Имитиране на мотокар - две клечки и двигатела служи за вдигане и сваляне. Проблема е, че предметите трябва да имат вазможност клечките да влизат под тях.
 Втората ми идея е малко абстрактна и НЕ изпробвана  :(

Условието да работи е: Пружина 1 да е много много по 'слаба' от пружина 2. Целия механизъм се върти около червената ос. Кордата придърпва 'пръстите' и пружина 1 започва да се свива. като спре (при захващане на предмет) започва пружина 2 да се свива с което става самото вдигане на предмета. Предлагам червячна предавка за да се избегне връщане след спиране на мотора. Пружина 2 трябва да има вазможност за регулиране натягането (примерно с винт). Краините изключватели са паралелно свързани кам един цифров вход.
 Недостатък: Незнам дали изобщо неща като пружини, корди и подобни се вписват в LEGO роботите или трябва да се позват само техни стандартни елементи.
Ако не друго поне съм Ви разсмял  :lol:
Успех на следващото състезание  :clap: