Автор Тема: Чух нещо...  (Прочетена 16640 пъти)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Чух нещо...
« -: Септември 21, 2007, 11:15:05 pm »
Кажете ми дали може от моторче примерно от играчка да се направи динамо тоест да се върти примерно от друго моторче. Това го чух, но много странно не бях пробвал дали ще стане искам ако може да ми кажете ако трябва да се направи нещо допълнително.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

INF1n1t

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #1 -: Септември 22, 2007, 09:07:14 am »
Искаш да кажеш генератор да стане от мотор. Ми тоя експеримент си го направи като вземеш едно мъненко моторче, сложиш му жичките на езика си и почнеш да въртиш валчето...почва да произвежда ток.
Иван Занев - град София

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #2 -: Септември 22, 2007, 10:55:49 am »
ами да  става тъй като механиката на генератора и двигатела е доста сходна , тея двигателччета ше произвежадат мисляче постоянен ток с бая пулсации. Виж аз съм пробвал с два двигатела от касетофон и ги свързах с ремък като макарите бяха с различен диаметър с цел да покача оборотите . верно захранвах единия с 15В а генератора пройзвеждаше около 20В това са стойности на празен ход без товар!!! Но възникнаха проблеми кагато сложих товар ниско омен (лампа) , тя едвам светеше а  напрежението беше паднало доста под 20-те волта. Всичко идва от това че кагато товарът е ниско омен през намотките на генератора протича ток
(за разлика от празния ход) и се създава магнитно поле обратно на полето на постоянният магнит в генератора и всъщност генератора се превръща в една електромагнитна спирачка която мъчи двигатела. Решението на проблема е да се сложи по-мощен двигател, но тагава произвежданата мощност ще е по малко от консумираната, което е напълно нормално иначе щахме да сме измислили перпетомобиле а всички знаем че такива неща няма  :D  :D .Та иначе идеята е хубава ако искаме да мерим скорост , даже тея генератори са наричат тахогенератори които служат за датчици :D и може да са доста полезни за нас тъй като в роботиката се използват доста датчици .

Methuselah

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #3 -: Септември 22, 2007, 12:27:16 pm »
Миналата година правихме експеримент в даскало. Проекта беше да опазваме природата. Заедно с двама приятели ползвахме моторчета за генератори и успяхме да извадим до 30-35 волта като го въртяхме с бормашина. По груби сметки стигахме до към 18-20 000 оборота на моторчето. Естествено че не може да се стигне до тока който влиза в източника, но ако източника не харчи от батериите - тогава може да се очаква резултат. Примерно допълнително колело, свързано с моторче, но не му подаваме ток, а то върти вала.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #4 -: Септември 22, 2007, 12:52:27 pm »
Преди малко направих и аз опит интересно беше, че когато пусна моторчето на 2,80 волта и харчи около 0,20 mA и като го завърта с друго произвежда около 0,20 mA и произвежда около 2,50 V. :)
Хайде ако открия нещо интересно ще пиша :).
Страхил, 18 год. гр. Монтана

irz

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #5 -: Септември 22, 2007, 09:29:13 pm »
Всяка колекторна постояннотокова машина е обратима, т.е. може да работи и като двигател и като генератор.
Иван Р. Златанов, Казанлък
Направи и забрави!
Skype -> izatanov

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Чух нещо...
« Отговор #6 -: Септември 23, 2007, 05:11:01 pm »
Цитат на: "irz"
Всяка колекторна постояннотокова машина е обратима, т.е. може да работи и като двигател и като генератор.


Точно така! :) Ако въртиш вала на мотора с определена стойност, той ще генерира някакъв ток. Разбира се, големината му е разтегливо понятие, но ако пробваш, сам ще се убедиш, че работи! :)
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #7 -: Септември 23, 2007, 08:00:27 pm »
ами напрежението е право пропорционално на честотата с която се върти ротора му ,а графиката на зависимоста им е линейна точно за това се използат в повечето случай за датчици, това лично съм го изследвал в лоборатория в техническия ;)

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #8 -: Септември 23, 2007, 10:00:37 pm »
Вече оптах получи се :). Само не ми харесва едната четка от какво може да се направи четка и как ? :?
Страхил, 18 год. гр. Монтана

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #9 -: Септември 23, 2007, 10:16:11 pm »
четка за колектора ли ами зависи знам на малките мотори от играчки четките са метални пластинки и може да ги замениш с жички , но ако е графитни четки вече става сложно там вече незнам

profesora

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
    • http://www.shapshalinco.hit.bg
Чух нещо...
« Отговор #10 -: Септември 25, 2007, 09:33:16 pm »
Отговора е ДА  Пробвал сам го работи дори сам го използвал вместо динамо можеш да го използваш но все пак не  е същото
Михаил Петров
                  гр.Пловдив

lafi

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #11 -: Октомври 30, 2008, 03:56:15 am »
Аз съм го пробвал със стъпкови мотори, работи!
завъртам единия леко и се върти и другия на същия градус, стъпковите бяха от старите български флопита.
ПП : първо съобщение, сега ще ви прочета постовете, интересувам се предимно от електроника и тук таме сензори и моторчета.
Когато ми остане време ще споделя и аз нещо.

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #12 -: Октомври 30, 2008, 09:18:37 am »
В то при тебе е станало селсини направо  ;)

AdIcTeDD

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #13 -: Октомври 30, 2008, 10:59:17 pm »
преди година ми дойде идея - ако свържа валовете на две такива моторчета и да им свържа и пиновете дали ще стане перпетомобиле е - не стана но изкарах доста добри резултати - около 3 часа въртене .Поледните 10 минути не бяха толкова въртене защото бяха някакви тегави обороти и запъна за старт използвах едно трансформаторче - 12 волта двете моторчета бяха от играчки - едното бе по нискооборотно от другото .... не знам но когато допрях моторче до бързо въртяща се гума от колемо достигнах над 30 волта ..
Аз съм просто едно момче което намери този сайт и иска да разбере какво е робот......А - и просто самото ми училище и специалноста отчасти го изискват.....
Skype- no_fear_no_fate

petar

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Чух нещо...
« Отговор #14 -: Ноември 05, 2010, 09:35:16 am »
Може да ползваш стъпков мотор за четири фазов AC  генератор
Petar Penkov Penkov
[email protected]