Автор Тема: Жироскоп от мишка? Мит или реалност?  (Прочетена 17657 пъти)

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Сега ще ви представя нещо уникално! Ако имате счупена компютърна мишка (счупена откъм механика), ще ви покажа как да си направите жироскоп, който може да ползвате в механиката на робота си! :)

Нека започнем... Самата схема е тази:



На схемата е показано почти всичко, затова ще обясня накратко за какво става въпрос. Електрониката на мишката запазваме! Махаме само корпуса и топчето (мишката ТРЯБВА да е с топче!).
Принцип на действие на датчика: Представете си, че роботът ви се е наклонил и вие искате да разберете колко голямо е това отклонение, за да го коригирате. Гиричката (противовесът) започва да се отклонява (тя е закрепена неподвижно към вала на зъбното колелце) в определена посока. Така лъчът от светодиода минава през зъбците (определен брой) на колелцето и се спира на фотодиода. Всичко това се преобразува от контролера на мишката в импулси, които преминават в контролера на робота. При по-добра програма ще можете да използвате съвсем пълноценно този датчик и ще разберете, че е не само прост за изработка, но и много ефективен! :) Една гиричка позволява определянето в една посока (примерно Х). Ако сложете втора, тя ще може да определя X, Y координати... Останалото вече е въпрос на фантазия! :) Може да се направи много сложно и много просто!
Въпреки това, драйверът за двигател на компютърната мишка ще се наложи малко да бъде модернизиран, за да се подкара като драйвер на "жироскопа" в компютърния мозък на робота... Но това вече е въпрос на фантазия! :)

Успех на всички!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Жироскоп от мишка? Мит или реалност?
« Отговор #1 -: Юли 17, 2007, 02:51:31 pm »
Това е хитра идея, но си мисля, че ще трудно да се разгадаят импулсите на мишката особено както повечето от нас не разполагат с осцилоскоп. Мисля, че ако си малко по сръчен може и сам да си спретнеш такъв датчик, а пък най-лесно един оптичен ротационен енкодер с тежест накрая ще е идеално, а ще се чете като обикновен енкодер.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Жироскоп от мишка? Мит или реалност?
« Отговор #2 -: Юли 17, 2007, 11:54:21 pm »
хитра идея, обаче трябват 2 оптодатчика за да може да се регистрира посоката, а и механическото закрепяне няма да е лесно. Освен това ако искаме да бъдем прецизни, това което Боби описва е инклинометър, т.е прибор за мерене на наклон, жироскопа по принцип мери ъглова скорост.
Аз съм се ориентирал към друго решение. Има готови интегрални схеми наречени акселерометри, има 2 и 3 осни могат да мерят статично ускорение (g) и по  този начин може да се получи информация за ориентация в пространството. Фирмата Analog Devices има най-различни такива, включително и сравнително евтини примерно ADXL320 (двуосен) струва тук в БГ 6-7$ а триосния вариант ADXL330 е 10$. Аз лично имам един 2-осен и платка за него, обаче незнам кога ще ми остане време, ако някой му се занимва мога да му го дам да си играе. Изходния сигнал който се получва е напрежение пропорционално на ускорението.

P.S Има и твърдотелни жироскопи, но са доста по скъпи :)
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Жироскоп от мишка? Мит или реалност?
« Отговор #3 -: Юли 18, 2007, 08:55:11 pm »
Може ли да постнеш някакъв линк за фирмата за да разгледам продуктите и ?
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Жироскоп от мишка? Мит или реалност?
« Отговор #4 -: Юли 19, 2007, 11:01:21 am »
Ето линк за тези продукти на Analog Devices:
http://www.analog.com/en/cat/0,2878,764,00.html
Иначе в БГ някои от моделите ги има на склад тук:
http://www.k1-bg.com/
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Жироскоп от мишка? Мит или реалност?
« Отговор #5 -: Юли 26, 2007, 06:06:03 pm »
Всъщност, се продават жироскопи за радиоуправляеми модели - най-често хеликоптери. Проблемът е, че са ненормално скъпи и много от нас, българите, не могат да си го позволят..  :? Затова като добра алтернатива остава именно този вариант, от компютърна мишка! Разбира се, за точност на уреда не може и дума да става. :) Програмистите да кажат ,дали е възможно да се съчетае отклонението с компенсиране от изпълнителните механизми...?

Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!