Автор Тема: IR сензори  (Прочетена 7116 пъти)

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
IR сензори
« -: Декември 30, 2012, 05:33:24 pm »
Здравейте!Нов съм в роботиката, така че доста неща са ми неясни.А ето и едно от тях:
Бих желал да разбера всички подробности около инфра-червените сензори за разстоние и засичане на предмети.Изчетох доста неща в интернет, разбрах идеята и как работят.Интересувам се от тези, които са само за засичане на предмети, без изчисляване на разстоянието до тях посредством тригонометрия.Искам да си направя самоделни, в интернет пишеше как, та ето и същинските въпроси:
Ако използвам transmitter с 40 градусов ъгъл е хубаво да използвам и receiver със същия такъв, за да може да се постигне максимално действие?
От какво зависи минималното разстоянието на което трябва да е даден обект за да може да се засече и как мога да си го регулирам?Може би с резистори пред излъчвателя за да се ограничи светлината която излъчва???
Към кои пинове на ардуиното се закачва ( знам че са гнд, 5в и аналогов, но за всеки случай :)
Каква е разликата между фототранзистора и ir receiver?
За какво се използват кондензаторите, задължителни ли са и как да определя какъв ми трябва в дадена ситуация?
По сходен начин ли се правят сензорите за бялата линия при
сумоботите и къде как се свързват към ардуиното(идеята ми е дали е може ардуино uno R3 да понесе 2 мотора, 6 ир сензора за препядствия, 2 сензора за линия (тук се сещам -в предната част на робота 1 или 2 сензора за линия има?) и 2 ултразвукови детектора за разсояние????)
Какъв е диаметъра на ринга за минисумото  :zubi:  ?
Извинявам се за многото въпроси и ако не и е тук мястото на темата, но изчетох почти целия форум и все пак не можах да си отговоря на тези въпроси... :)
П.С. Някой има ли опит с поялниците които работят с газ от запалка(главно ми трябва да режа неща, защото главата на поялника вече е цялата в пластмаса та трябва да я сменям...)- мисълта ми е дали пламъкът може да разтопи тинола за същото време(или поне в рамките на 3-4 секунди) : )))))))
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
IR сензори
« Отговор #1 -: Януари 01, 2013, 11:08:13 am »
Хора, моля ви кажете поне тези двете мога ли да ги съчетая във сензор, че свършват след 2 дена обявите http://www.ebay.co.uk/itm/150647415540?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648 и http://www.ebay.co.uk/itm/150647415540?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648 ???
Мерси предварително и ако може нещо за свързването към ардуиното, трябва ли още някаква допълнителна част или директно към gnd, 5v и някой аналогов пин?
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен

nunep

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
IR сензори
« Отговор #2 -: Януари 01, 2013, 11:16:24 am »
здравей,
за електрическите въпроси немога да ти помогна, но за газопламъчно рязане и запояване в домашни условия си е направо лудост а и няма нужда :) За запояване един 30 вата поялник е напълно достатъчен и топи тинола още  при докосването. За рязане на материяли използвай механични методи особенно за пластмаса. Ако е сложен контура на изрязвания детайл гледам в практикер и подобните магазини се продават лъкчета и комплект ножчета за тях.

Tsoni

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 88
    • Профил
IR сензори
« Отговор #3 -: Януари 01, 2013, 06:26:49 pm »
Мерси за отговора!
Ще може ли някой да обясни за forward и reverse voltage, защото нищо не разбрах от гоогле :D.Става въпрос за тези диоди които съм показал по-горе . Та на тях пише forward voltage 1,6-2,4 v (там някъде) и reverse voltage 5v.Сега как да знам дали ще гръмне като го включа към 5те волта на ардуиното???
Цони Витков 17 г. МГ \"Гео Милев\" Плевен