Автор Тема: Помощ за един проект.  (Прочетена 7775 пъти)

zerocool

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Помощ за един проект.
« -: Март 13, 2012, 06:31:40 am »
Целта ми е да науча как се управлява електромотор с дистанционно.Търсих в мрежата но няма.Затова питам тук.Моля дайте ми линк или обяснете.Благодаря още от сега.

CarBeta5

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Помощ за един проект.
« Отговор #1 -: Март 13, 2012, 08:14:11 am »
За управление на самия мотор трябва да си направиш "H bridge". Схеми и описания има достатъчно и тук във форума и в интернет. Има вариант с транзистори, има и специализирани интегрални схеми за управление на мотори. С подаване на сигнали на определените изводи можеш да сменяш посоката на въртене. За регулиране скоростта на въртене нещата са малко по-различни и зависи доколко си наясно с материала.

За дистанционно най-елементарния вариант е с 4 канала. Например с комплект шифратор и дешифратор, като дистанционно на автоаларма. Може и с микроконтролери, зависи какво са ти познанията и уменията. С два канала можеш управляваш "напред-назад" с другите два канала може да управляваш едно серво "наляво-надясно".

zerocool

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Помощ за един проект.
« Отговор #2 -: Март 13, 2012, 08:35:17 am »
Благодаря за полезната информация.

hunter

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 638
    • Профил
Помощ за един проект.
« Отговор #3 -: Март 13, 2012, 06:52:57 pm »
Здрасти, започни с тази тема Как да направим най-лесния робот? от форума за да схванеш как се командват моторите. Когато успееш да изкомандваш моторите правилно тогава ще градиш за дистанционно. На местото на фото транзистора може да сложиш бутон който да натискаш. Направи го със дълъг кабел тоест първото ти дистанционно да е с кабел а после ще преминеш на безжична връзка. Успех
Цвятко Цветков/ Бургас

http://www.youtube.com/watch?v=I1y67hzRWQY&feature=related

zerocool

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Помощ за един проект.
« Отговор #4 -: Март 14, 2012, 06:46:41 pm »
Всъщност намерих една книга и сега я чета.Казва се Robot Building for Beginners на David Cook.Книгата е на английски но това не е проблем.Има доста полезни неща и е точно за мен защото нищо не разбирам от тези неща.И разбрах че трябва да си купя мултицет.Ще ми свърши ли работа един за около 20лв?

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Помощ за един проект.
« Отговор #5 -: Март 14, 2012, 06:59:35 pm »
Цитат на: "zerocool"
...Ще ми свърши ли работа един за около 20лв?


Като за начало е повече от достатъчен.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

zerocool

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 22
    • Профил
Помощ за един проект.
« Отговор #6 -: Март 15, 2012, 07:43:10 am »
ОК благодаря :)