Автор Тема: Сигнал на дистанционно  (Прочетена 10187 пъти)

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« -: Август 23, 2007, 01:41:14 pm »
Здравейте, възможно ли е да си направя... дистанционно!? Примерно само да увеличава и намаля. От къде мога да разбера какъв сигнал се подава. И как да го подам?  :roll:
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

zipopro

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
    • http://ziporpo.org/
Сигнал на дистанционно
« Отговор #1 -: Август 23, 2007, 03:10:48 pm »
Да ти кажа...... А бе най-добре ще разбереш, ако си вземеш една играчка със дистанционно оправление! Аз не разбирам много от мойто ама ти може да схванеш нещо! ;) Сложна работа, не се знае какъв ЧИП се иска, дали се програмира.... ;(
Лъчезар Петров Лечев - Стара Загора - 14 години


Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Сигнал на дистанционно
« Отговор #2 -: Август 23, 2007, 03:12:56 pm »
Привет!
Има много начини, по които можеш да предадеш сигнал по радио-канал на разстояние. Един от тях е описан в темата "Sozbot", в категория Роботи-убийци! :) Принципно, аз имам руска книга с описание на начина на изготвяне точно на такова чудо - радиоуправление за модели. Търся сайта за download, въпреки, че на хартия си е друго нещо...
Има много варианти... Първо кажи как искаш да предаваш импулсите - чрез радиовръзка, или чрез ИЧ-сигнал... И дефакто радиоапаратура за управление на робот ли искаш? Или осъществяване на радиовръзка на робота с компютъра (проектът на Ясен)?
Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« Отговор #3 -: Август 23, 2007, 03:18:34 pm »
Ами.. искам да си направя едно дистанционно за уредбата...  :lol:
Отварях дистанционното... има една ИС, кондензатор и някакви резистори..  :?
Не знам какво ще използвам... каквото използва дистанционното :) ИЧ най-вероятно.
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« Отговор #4 -: Август 23, 2007, 06:04:19 pm »
Да може би ако е падало се е потрошило провери контакта на копчетата с платката и ги зачисти ако не стане залепи отдолу на гумичката на копчето алум. фолио ;) (изпробвано е, но ако не е добре залепено и се отлипи пр. на звука става гаднооо :D )
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Borislav

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1010
    • Профил
    • http://robotics-bg.com
Сигнал на дистанционно
« Отговор #5 -: Август 23, 2007, 06:34:18 pm »
11 лв. е ново дистанционно... :) В тях обикновено се използва SMD монтаж, при който е трудно да се намери повредата от неспециалист... А дали можеш да го направиш... Не ми се вярва, защото в домашни условия дори не знам дали е възможно. Имаше КИТ-ове на фирмата "НЕОМОНТАНА", при които се правиха някакви ИЧ-джаджи, но такова нещо едва ли можеш да намериш. За схемата - няма проблем, в инструкцията на уредбата я има. :) Поздрави!
Роботиката не е хоби - тя е начин на живот!

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« Отговор #6 -: Август 23, 2007, 06:58:54 pm »
Такам, да поясня, имам здраво дистанционно, искам да направя още едно. С само някои функции... уредба е, не е телевизор :)
Ще проверя за китовете на неомонтана!  :clap:
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« Отговор #7 -: Август 23, 2007, 09:32:30 pm »
Провери с уред ИЧ светодиод, защото снощи през ноща баща ми заспал на дивана и се завъртял закачил покривката и дистанционното паднало и се заглобило и неискаше да работи. Проблема се оказа в ИЧ светодиод.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« Отговор #8 -: Август 23, 2007, 10:08:48 pm »
Цитат на: "mohaha"
Провери с уред ИЧ светодиод, защото снощи през ноща баща ми заспал на дивана и се завъртял закачил покривката и дистанционното паднало и се заглобило и неискаше да работи. Проблема се оказа в ИЧ светодиод.
Защо да го проверявам?  :roll:
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

mohaha

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 233
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« Отговор #9 -: Август 23, 2007, 10:11:13 pm »
Дали работи или добре ли е запоен, но след като го провериш от едната страна и ти покаже, че работ размени сондите да провериш пак защото веригата може да се затваря по друг път.
Страхил, 18 год. гр. Монтана

Dido_net

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« Отговор #10 -: Август 23, 2007, 10:27:43 pm »
Цитат на: "mohaha"
Дали работи или добре ли е запоен, но след като го провериш от едната страна и ти покаже, че работ размени сондите да провериш пак защото веригата може да се затваря по друг път.
Колко пъти трябва да напиша, че дистанционното работи и не става дума за него? Искам просто да направя един ИЧ който да ми увеличава и намаля уредбата...
Деян Димитров / гр. Хасково / 16г.

Sasho

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 72
    • Профил
Сигнал на дистанционно
« Отговор #11 -: Декември 22, 2007, 12:51:12 am »
Dido_net ти искаш да си направиш собствено дистанционно само за звука на тази уредба.Възможно е.Баща ми е почнал да си прави дистанционно за радиото в колата.С един осцилоскоп който той нарече учен незнам защо.Закачи сондите на двата края на ИЧ-то и си щракаше бутоните на дистанционното които му трябваха.След това имаше един бутон принт който записваше графика и бинарен код на бутона и ги слага в папка.После каза че ще го прави с пик процесор,но как ще стане не знам.
Това е лично негова идея.

Пс:дистанционнто го е взел от приятел с подобно радио и ставало и на нащо и оттам вече знаете.
Александър Александров 14г.гр.Габрово
Skype:saschko95