Автор Тема: Какви са тези части?  (Прочетена 9017 пъти)

kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Какви са тези части?
« -: Август 21, 2007, 09:43:15 am »
Намерих 2 части вкъщи и не ги знам за какво служат. Едната има нещо като прозорче и вътре се вижда една плочка, към която са свързани нещо като жички. Отгоре пише :
8404A
ET 2716Q-1
А отдолу: E01F0077B Има 12 крачета

По другата няма нищо освен 20 крачета и надпис:

8224
1  2
EF6800P
От долната страна пише H90 и EF 800, EF600

Съжалявам, че не мога да дам снимки, надявам се да ми помогнете.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Какви са тези части?
« Отговор #1 -: Август 21, 2007, 10:49:16 am »
Пак антики от едно време :)
2716 - това енергонезависими памет от типа EPROM (писах за тоя тип памети във форума) обема e 2KB.
EF6800 - предполагам че става въпрос за известния процосер 6800 на Motorola, това е един от първите 8 битови микропроцесори.
В общи линнии ако си намериш и някой стар RAM, чип може да си направиш една 8 битова микропроцесорна система с музейна стойност :)
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

kanadeca

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Какви са тези части?
« Отговор #2 -: Август 21, 2007, 11:29:26 am »
Цитат на: "yasko"
В общи линнии ако си намериш и някой стар RAM, чип може да си направиш една 8 битова микропроцесорна система с музейна стойност :)


Ехааа, това ме заинтригува. Стария компютър е с рам 32 MB, ама като гледам другите характеристики на мен ще ми трябва 1 МB  :D Та ще разясниш ли малко тази микропроцесорна система за какво евентуално ще мога да я ползвам?

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Какви са тези части?
« Отговор #3 -: Август 21, 2007, 02:13:54 pm »
Една такава система, може да направиш в общи линии с учебна цел, въпреки че 2KB EPROM са малко, трябват ти поне 32-64KB. RAM може да се намери, продават се SRAM чипове по 512KB, но като цяло няма да е лесна задача, трябва печатна платка (може и на монтажна да стане, ама трябват бая жички), в общи линии трябва да се задълбае доста нещата. Според мен е по-добре  да се подкара някой микроконтролер, ще има по-голяма практическа полза.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.