Автор Тема: Автоматични плъзгащи врати  (Прочетена 13383 пъти)

nggrozev

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Автоматични плъзгащи врати
« -: Октомври 11, 2011, 08:07:13 pm »
Здравейте, Искам да попитам кой може да ми помогне със една задача която съм си поставил. Искам да направя механизъм за автоматични плъзгащи врати за гардероб. Това което трябва да стане е с натискане на копче вратата да се отваря до определено положение и следователно при натискането на същото копче вратата да се затваря отново, нещо подобно на порталите с плъзгащи врати но в умален вариант и от къде също могат да се закупят нужните части и материали.

Благодаря на всички предварително :)

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Автоматични плъзгащи врати
« Отговор #1 -: Октомври 11, 2011, 08:55:09 pm »
Има различни начини за осъществяване на заданието:
1. зъбна рейка. Стандартен похват при професионално направените плъзгащи врати. Неудобство-шумни, имат вибрации, разко тръгват и спират.
2. назъбен ремък. Подобен е на рейката, но е по-тих. Можеш да си намериш свалени колела от ангренажа на която и да е кола-безплатно.
3. трапецовиден ремък. Най-лесно за направа, защото всичко може да се завърши само със струг.
4. двойнонавита макара. Системата е подобна на старите механизми за вдигане и сваляне стъклата на вратите на колите(лада, москвич). Можеш да намериш готов механизъм и да го преправиш. , като сложиш моторче. Неудобството е, че има ограничен ход - около 40 см.
5. верига(напр. от велосипед). Леснодостъпно и изпълнимо. С малко въображение, се прави лесно. Удобството е, че с различни набори зъбни колела, може да се подбере подходяща скорост. Самото свързване на вратичката към звено на веригата, трябва да стане през пружина с подходяща твърдост.
6. Обикновено моторче с редуктор и гумено колело, което буквално се търкаля по дъното отвътре, все едно вратичката е детска количка.

Във всички случаи механизмът трябва да се проектира с добавка на възел за освобождаване, за да не се налага разбиване на гардероба при повреда.

nggrozev

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Автоматични плъзгащи врати
« Отговор #2 -: Октомври 14, 2011, 11:01:53 am »
Да но мен най-вече ме интересуваше от къде мога да си набавя необходимите части като електромотори, зъбни колела и т.н., и също как да се направи схемата за отварянето и затварянето, смисъл предлагат ли готови модули за не6то подобно с прекъсвачи?

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Автоматични плъзгащи врати
« Отговор #3 -: Октомври 14, 2011, 03:52:47 pm »
Предлагат се готови устройства, но са скъпи. Може да се потърси по сайтове за "интелигентен дом" или home automation. Но пак казвам-оригиналните такива, са суми.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Автоматични плъзгащи врати
« Отговор #4 -: Октомври 21, 2011, 09:02:15 pm »
Мотор може да ползваш от чистачки на кола аз си взех преди за подобна щуротия от една автоморга за 20 лева в него си има червяк и червячно зъбно колело с малко преправяне може да се ползва и е сравнително мощен за да  движи врата на гардероб :) друг вариант е да си купиш китайски акумулаторен винтовер за 30 лева да речем и от него да си набавиш мотор и редуктор , но трябва да помислиш за начин на отваряне при авария че ако ползваш червячен редуктор може да се окаже по лесно да се разбие отколкото да се отвори а относно схемата може да ползваш само релета и изключватели може да добавиш и цифрови ИС примерно тригери та чак до МК ти избираш
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво