Автор Тема: Въпрос за летящи роботи  (Прочетена 5878 пъти)

paskal40

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Въпрос за летящи роботи
« -: Юли 09, 2011, 07:35:30 pm »
Здравейте, още съм пресен тук и искам да попитам някой от вас занимавал ли се е с летящи роботи и съпътстващите ги подробности. Зарибил съм се по радио управляваните хеликоптери и ми се ще да успея да си направя един такъв. По конкретно се интересувам от Quad-коптерите. Много ще съм благодарен за съвети и мнения по въпроса.
Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Въпрос за летящи роботи
« Отговор #1 -: Юли 14, 2011, 08:41:17 am »
В момента, аз точно се занимавам с Quadrocopter и имам известен опит, но е НЕзавършен, специално в момента имам всички части по него, само трябва да изчисля някои работи преди да почна да го строя. В момента обаче се занимавам с разучаването на останалия хардуер и как точно трябва да го програмирам.


Има готови разработки като ArduCopter и KK Pilot, но са изключително скъпи/поне според мен/ са това, което предлагат.... Ако имаш въпроси мейла ми е [email protected] можеш да ми пишеш по всяко едно време, бих ти дал Skype-a нооо не влизам много често, защото отново използвам Gtalk :) Ако пък не пиши тук, ще се радвам да помогна с каквото мога :)
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

paskal40

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 3
    • Профил
Въпрос за летящи роботи
« Отговор #2 -: Юли 17, 2011, 08:03:06 pm »
Принципно съм наясно, че ще е доста пари като цяло. Като двигатели за витлата мисля да преправя, двигатели от CD-ROМ. Смятам да го правя на базата на Atmega8. Дефакто за всеки двигател по един контролер, и реално ще ми трябва един централен контролер с който да правя управлението и който да извършва изчисленията за стабилизацията във въздуха на хеликоптерчето. За комуникацията още нямам конкретна идея, но съм се насочил към втора ръка дистанционно с предавател и приемник или евентуално ,ако не стане някакво решение с ХВее. Единственото за което се чудя е как да го накарам да стой стабилно. Смилъл гледам хората ползват разни акселерометри и жироскопи. Трябва ми четене още за да ми дойдат по ясни идеи. Надявам се нещо от сорта на до 200лв да ме оправят като цяло. Ще се радвам да споделиш някакви идеи от конструктивна гледна точка.
Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
Въпрос за летящи роботи
« Отговор #3 -: Юли 17, 2011, 09:27:02 pm »
Принципно имам много публикации за Quadrocopter-a и има много пояснения, но няма шанс да стане до 200 лв, защото с мотори от CD-то няма дори да успее да вдигне рамката... Ако пък се опиташ да ги пренавиеш, трябва да снемеш характеристики и всичко останало....

Само моторите и ESC-тата са близо 100лв, за управлението се използват жироскопи, акселерометри които всеки един от модулите е към 70-80$, трябва рамка да се направи, на която далегне желия хардуер... Телеметрията или с RC модули или с RF, нямаш друг избор е имаш и Bluetooth ама това според мен се изключва моменталически...

Ако се свържеш с мен чрез мейла ще мога да ти препратя доста материали, от които ще имаш доста време да си четеш :)
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+