Автор Тема: Приемник 88-108 Мhz  (Прочетена 15559 пъти)

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« -: Май 20, 2011, 02:52:58 pm »
Здравейте,тези дни си намерих една стара платка на хобикит която представлява предавател от елекретен микрофон на горе споменатата честота както и да е седна да си поиграя малко с платката и започна да работи.
Интересно ми е мога ли да си направя приемник на тази честота (приемници, малки по размер).
И добре ли ще е да използвам антенен усилвател към предавателя с цел по добро качество.
Знам че за приемник трябва да се възползвам от Коефицента М(не съм сигурен дали беше точно М :D ) който може да се постигне между двете бубини,но от там нататък ми става някаква пълна мъгла какво трябва да направя.
Благодаря на всеки отговорил,предварително.
П.П: Не искам готови схеми.  ;)
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #1 -: Май 21, 2011, 09:02:10 pm »
Най-малкият и ефтин приемник, който можеш да имаш, са китайските радиа за FM обхвата. 88-108 MHz са честотите от обхвата на FM за обикновено радио. T.e. въпросът ти може да се сведе до това, как да си направиш FM радио. Ако държиш да е самоделно, има готови китове и за това.

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #2 -: Май 21, 2011, 10:13:23 pm »
Аз намерих едно доста добро решение което ме устройва:


Смятам да го опитам следващата седмица.

А да попитам как мога да усиля сигнала,който излъчвам ?
И честотите 88-108 не са ли забранени тоест легално ли е да излъчваш там  :-D  ?

И как трябва да използвам антената правилно че моята е много претенциозна ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #3 -: Май 22, 2011, 07:57:20 am »
Цитат на: "mitko29"
...
И честотите 88-108 не са ли забранени тоест легално ли е да излъчваш там  :-D  ?


Забранени са. Ако искаш всичко да е легално, ползвай някой от разрешените диапазони - например 27MHz, 433MHz ... Най-лесно е на 27, защото честотите са най-ниски. Там обикновено се работи с амплитудна модулация.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #4 -: Май 22, 2011, 12:29:09 pm »
Съгласен съм с  emil 74 . Има ли смисъл , целта оправдава ли средствата при положение че китайски радиоприемник за 7-8 лева чиято платка е с размерите на кибритена кутийка има задоволителни параметри и работи с една ли две батерии 1.5 V. За направата на по качествено радио ще трябва доста познания и малко по различна, по скъпа апаратура от комбиниран  мултицет а и не вярвам да е като схемата по горе с един транзистор на която не мога нещо да хвана принципа на действие, ако ще е самоделка по добре се насочи към  някоя специализирана интегрална схема. А за антенния усилвател ами от името усилвател става ясно че не подобрява качеството а единственото което прави е да усилва и по моите науки ще окаже влияние само върху обхвата ако сега е 5 метра може да стане 5 Км с подходящ усилвател и антена естетсвено, за по голямо качество може би трябва да си намериш по добра схема на модулатор. Коефициента М (по памет) е взаимната индукция между две бобини. За разлика от цифровата техника (като изключим програмирането ) където гоним единици и нули аналоговата техника не е лъжица за всяка уста. Имай в предвид че една бобинка педставляваща 8-10 навивки върху тялото на молив (6мм)  да речем в единия случаи плътно навита навивка до навивка и втори случай при което навивките са разтегнати с по 1мм една от друга оказва сериозно  влияние върху приеманата честота. Която на твоята схема е тази в колектора и не се знае нищо за нея   с кондензаторите сложени колектор-емитер образува  ТК. Като се знае че при мин капацитет работи на максимална честота сега ще трябва да  сметнеш стойноста и.
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #5 -: Май 22, 2011, 04:52:05 pm »
Добре ясно ми е че този тип електроника не е лъжица за всяка уста все пак горе схемата която дадох работи и не питайте колко трудно си уцелих станцията на която излъчвам тъй като обаче използвах схемата която са предоставили hobby kit и с някое друго изчисление успях да разбера кой резистор къде е и колко трябва да ми е голяма намотката -
http://www.hobbykit.eu/hobbyb/h1502.html

Обаче не съм толкова навътре с нещата и да попитам как да променя честотата на излъчване която е в момента примерно да стане от 87,9 на 27 или 434-435 MHZ.

Наясно съм че ще трябва да сменя както бобината,транзистора,донастройващия кондензатор, така и антената и диода проблема е че не знам как да ги сметна, така че да получа честота която ме интересува.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Vlado

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 76
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #6 -: Май 22, 2011, 11:49:18 pm »
Здравейте mitko29. за приемник най-лесно е да се ползва този кит:
http://www.hobbykit.eu/hobbyb/h1510.html

16/01/2012 Ето и нещо още по-простичко с един транзистор:




Ако проявявате сериозен интерес към Радиотехниката, най-добре потърсете клуба на радиолюбителите във вашия град. И се запишете там. След като изкарате курса, се дава изпит. Ако си вземете изпита успешно ви се дава позивна(Радиолюбителски знак) и ви се разрешава легално да си направите малко трансмитерче, с което да се свързвате с другите радиолюбители в страната и чужбина.
инж.Владислав Димов 33г.

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #7 -: Май 23, 2011, 01:39:54 am »
Според мен просто си уплатнява времето, от линка на Vlado забелязвам  
Цитат
Радиоприемника е реализиран с две интегрални схеми TDA7000 - представляваща УКВ радиоприеник и LM386 - представляваща нискочестотен усилвател.
Чрез потенционетъра Р1 се регулира силата на звука, Р2 - служи за избор на радиостанция.
Чрез бобината L1 се настройва радиоприемника, така че да покрива обхвата 88 - 108 MHz (чрез разпъване и свиване).
Захранващото напрежение е от 8 до 12V.
И после в даташиита и ето ти радио самоделка. Естествено ще има доста изненади в стил Мърфи  :? Но щом му се занимава
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #8 -: Май 23, 2011, 09:59:19 am »
А идея как да сменя честотата с по горната схема ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #9 -: Май 23, 2011, 04:29:58 pm »
Тази с единия транзистор ами чрез промяна на бобината в колектора и кондензаторите сложени колектор-емитер
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #10 -: Май 23, 2011, 04:54:12 pm »
Цитат на: "Dimitrov"
Тази с единия транзистор ами чрез промяна на бобината в колектора и кондензаторите сложени колектор-емитер


И искам да попитам още нещо забелязах че устройството което ми хвърля звука от телевизора директно в слушалките няма антена.

Тоест как мога да постигна добро предаване без да се налага да опъвам антената и да е намествам ?

За момента съм запоил 220 ома резистор точно с тази цел да постигна по добро предаване.

Дайте и вие някакви идеи........

И ако на мястото на микрофона включа мъжки аудио кабел който да идват от телевизора ми да кажем дали ще се предаде пак без проблеми ?
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #11 -: Май 24, 2011, 01:02:02 am »
Цитат
И искам да попитам още нещо забелязах че устройството което ми хвърля звука от телевизора директно в слушалките няма антена.
 Че има има  то и на  блутута през ЮСБ не се вижда да има антена но има една люспа вътре или в наи лошия случаи писта на платката предназначена за това  и телефона също си има антена за блутута и не се наместват защото първо е цифров канала и второ  конструирането и технологията са на по високо от домашно ниво и трето има стабилна мощност. Може да пробваш да си екранираш джаджата и да си изкараш малко проводниче около 5 см за антена та да излъчва само от него не от трептяши кръгове писти и прочие и трябва да има стабилна солидна мощност  
Цитат
За момента съм запоил 220 ома
Къде ?
Цитат
И ако на мястото на микрофона включа мъжки аудио кабел който да идват от телевизора ми да кажем дали ще се предаде пак без проблеми ?
Ами микрофона ти е електретен най вероятно и не вярвам да дава доста голямо ниво, ако искаш директно от аудио изход ще трябва да си сложиш и делител защото повечето аудио изходи са с ниво около 775 mV а тези за слушалките по някога и повече което ще вкара предусилвателното  стъпало в режим на ограничение а и понеже е за микрофон е чувсствително и ще хваща шумовете от изхода дори ако решиш да намалиш волумето вместо да сложиш делител.
Забравих най важното ако нещото е кит като неомонтанските или подобен с име УКВ радиомикрофон ами аз до сега не съм намерил начин да накарам подобно нещо да работи без чалъми. Ама за схема е с един два транзистора и още толкова резистора какво да се очаква а и настроиката на излъчваната честота става с разпъване на бубината в трептящия кръг и става една настроика....
Цитат
Дайте и вие някакви идеи........
Ще ти кажа аз как си реших проблема: Купих си една от онези джаджи за автомобил Сендер май му викат с флашката в запалката на колата и после търсиш с радиото и се кефиш на МП3 та взех си такова разглобих го и му махнах станилизатора 7805 подадох му 5 волта и на аудио входа (гледаш да има като го купуваш) му подадох сигнал и всичко си дойде на мястото и не се налагаше да намествам каквото и да било а честотата се задава по електронен път (варикап + процесор) и е почти колкото пише на дисплея  :clap: С две такива джаджи и два малки приемника и си правиш безжичен мик и слушалки за скаип да речем  :D Преносимата част захранваш с 3 батерии по 1.5 В за предпочитане зарядни а другото по КОМП-ОТА 5 волта колкото щеш.
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #12 -: Май 24, 2011, 06:24:15 pm »
220 ома резистор съм запоил за антената за да имам по добро предаване и антената да не е толкова притенциозна как ще е слагам.
И аз имах проблеми но ги оправих бързо.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Dimitrov

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 141
    • Профил
Приемник 88-108 Мhz
« Отговор #13 -: Май 25, 2011, 04:10:37 pm »
Пак не ми стана особено ясно как е сложен този резистор за антената, но както и да е щом работи  :P
Георги Димитров / Стара Загора

Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво