Автор Тема: С какво да задвижа робота?  (Прочетена 5538 пъти)

waitshark

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
С какво да задвижа робота?
« -: Март 08, 2011, 05:32:41 pm »
Така и така сме на тема сервота..та имам следния проблем: немога да реша какво да ползвам за задвижване на един бъдещ робот, теглото на му ще бъде между 4 и 7 килограма.Чудя се дали да е със стъпкови мотори или някое мощтно ел. двигателче с редуктор?Споре вас
кои би бил по добър варянт?
Извинявам се ако мястото на поста ми не е тук.

mod: Да, мястото му не беше там където го беше сложил, но няма проблем :) Като имаш някакъв конкретен въпрос прави нова тема. Поздрави.
Стоян Делев, гр. Варна, 26г.

westony

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 237
    • Профил
    • http://westony.blogspot.com
С какво да задвижа робота?
« Отговор #1 -: Март 08, 2011, 11:18:04 pm »
добре, за да ти дадем съвет трябва да ни дадеш малко подробности относно самия робот, какво ще представлява за да знаем как да ти помогнем.


Поздрави
Технически Университет - София , ФА, III курс.
Мартин, 21 години
   Ако е лесно няма да е интересно!

Един не по-различен блог
Google+

waitshark

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 16
    • Профил
С какво да задвижа робота?
« Отговор #2 -: Март 09, 2011, 12:27:47 pm »
Шасито ще бъде или 4 или 6 колесно,като ако е 6 колесно средните 2 колела ще са на една ос и няма да бъдат задвижвани.Задвижващите ще са 1-во и 2-ро и 5-то и 6-то.Съответно 1-во и 5-то са на едно управление
с L293D а 5-то и 2-ро на друго пак с L293D.Теглото на робота ще бъде между 4 и 7 килограма, лично аз се надявам да се спра на към 4 килограма но ще видим.Не съм решил още дали шасито да е от едно цяло 'П'-образно парче алуминий или от две такива.Дължината за сега е неизвестна, но като насока има едни малки пожарогасители за коли дето бяха към 40-тина сантиметра и ако приемем това ще бъде с още 10 до 20 см по дълго.Трябва и място за роботизирана 'ръка' която ще бъде дълга около 40 см, а и при налягане от около 10-15 бара от пожарогасителя не трябва да се обраща робота.Опасявам се, че може да се получи при стартовия пуск на пожарогасителя силата на импулса може да тласне назад робота или по-лошо да го обърне.Мисля да изнеса малко по напред центъра на тежеста като се надявам да компенсира евентуалното изместване или обръщане.Самата 'ръка' ще бъде малко по-назад от центъра на шасито или точно по средата но това зависи и от дължината на самия пожарогасител.В основни линии е до тук.
Стоян Делев, гр. Варна, 26г.