Автор Тема: Фототранзистор  (Прочетена 30783 пъти)

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #15 -: Октомври 17, 2010, 09:34:41 pm »
Но са в един корпус и малко трудно става номера иначе е добра идеята! ;)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

snpdg

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #16 -: Октомври 17, 2010, 09:46:32 pm »
мисля че бяха отделни  :roll:  :?:

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #17 -: Октомври 17, 2010, 10:01:59 pm »
В един корпус са, като са две такива двойки.Едната е за нагоре-надолу,  другата е за наляво-надясно.Като се комбинират двете движения се получава движението на курсора по екрана.Като движиш мишката се върти и топчето,което движи две ролки на които има в края по една ''шайба'' така да го нарека,която е назъбена и минава точно през оптичната двойка,когато се върти топчето се върти и ''шайбата'' и през прорязаните и части пропуска светлината в оптрона и той вече от своя страна го изпраща за дешифриране.Но не мога да намеря снимка да ти покажа..


Мартин Костадинов
Skype - Optixam

klez

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #18 -: Октомври 17, 2010, 10:43:56 pm »
Кому е нужно това?
фототранзисторите не са скъпи
Миналата седмица си взех от елимекс PT908-7C по 20 стотинки парчето и за това дето ги взех изглеждат много обещаващи :)

иначе на снимката която си показал са в отделни корпуси както се вижда, мишките със Скрол по принцип имат трета двойка на скрола. Но пак казвам, има достатъчно евтини и добри фототранзистори :).
Иначе взех и едни фотодиоди BPW34 по 1.60лв те наистина са скъпи :)

importante

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 178
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #19 -: Октомври 17, 2010, 10:55:12 pm »
Информацията никога нее излишна! ;)
Мартин Костадинов
Skype - Optixam

snpdg

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 8
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #20 -: Октомври 17, 2010, 11:07:42 pm »
Настъпи обърквация  :-D. Аз до колкото знам в мишките са в отделни корпуси(става дума за черното "нещо" и прозрачното "нещо") И просто ми беше интересно дали те вършат работа защото например в Пловдив, Кузмов Ел. винаги ми казват че нямат нито фототранзистори - нито фотодиоди  :doh: даже и в Вики Ват-а нямало... (Простете ако само обърквам хората, но съм още "зелен" в тази област и не разбирам много.)

klez

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #21 -: Октомври 18, 2010, 12:39:03 am »
Би трябвало да ти свършат работа. В пловдив докато живеех имаше Квазер... в Квазер имат, аз фотодиодите по 1.60лв от Квазер ги купих :) амаааа фототранзистори не попитах дали имат предполагам че трябва да имат :)
Ако пък верно е толкова трудно намирането там кажете ще поръчам в елимекс 20-30 фототранзистора че предния път им купих последните и ще ви пратя към пловдив по еконт или по пощата :)

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #22 -: Октомври 18, 2010, 01:03:07 pm »
Ее хора, айде стига, от много време има http://www.comet.bg, хем доставят с куриер, хем имат и магазин в Пловдив. Общо взето ако искате нещо, там е мястото, имат си и онлайн каталог, както и хартиен безплатен, ако си поискате. :)
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

petar

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #23 -: Ноември 03, 2010, 06:45:59 pm »
ПОЛЗВАЙ НА ОТРАЖАТЕЛЕН ОПТРОН ТРАНЗИСТОРА
Petar Penkov Penkov
[email protected]

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #24 -: Ноември 05, 2010, 02:42:31 am »
Да вярно, не сме вече като хората от преди 50 години, когато да си набиш радио лампа или резистори е било супер трудно. Или пък информация. Не си губете времето с разглабяне на мишки. 20-30 стотинки двоика еднозначни фототранзистор и инфра-диод от Комет. :P Поръчвате си по нета 10-20 бройки и готово  :lol:
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

DimityrTonev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #25 -: Декември 15, 2010, 11:59:34 pm »
И аз неска си купих 2 фототранзистора без изведена база, само че имам обратния проблем при наи малката светлина от лампата в стаята схемата тръгва и другия проблем е,че нереагират на друга светлина освен от какъвто и вид да е крушка с нажежяема жичка.
Димитър. Бургас. 24г.
http://www.youtube.com/watch?v=4dneLQY6ZVk

klez

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #26 -: Декември 17, 2010, 09:26:41 am »
с Инфрачервена светлина пробва ли?

kotaraka

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 114
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #27 -: Декември 17, 2010, 09:33:42 am »
Цитат на: "DimityrTonev"
И аз неска си купих 2 фототранзистора без изведена база, само че имам обратния проблем при наи малката светлина от лампата в стаята схемата тръгва и другия проблем е,че нереагират на друга светлина освен от какъвто и вид да е крушка с нажежяема жичка.


Това е разбираемо. Лампите също излъчват IR светлина.
Проблема ти е там че схемата е прекалено чувствително и реагира на най малкото въздействие.
За да работи коректно трябва да намалиш чувствителността да степен в която не реагира на светлина от крушка. Тогава трябва да реагира като пуснеш IR светодиод срещу фототранзистора.
Радостин Киров   26г.     Бургас

http://vbox7.com/play:c8b99132
http://vbox7.com/play:c627c6b9

DimityrTonev

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 15
    • Профил
Фототранзистор
« Отговор #28 -: Декември 17, 2010, 12:01:39 pm »
Котаранчо а тия фото диоди при тях как седи работата защото ся мисля да взема и от тях да видя. Малко сам променил схемата аз понеже искам савсем друг ефект да получа сложил сам едно реленце което се управлява от транзистора тоест когато пусна схемата двигателя си варти постоянно а когато попадне светлина на транзистора, тои изключва веригата тоест искам когато наближи обект които да отрази светлината да изключи единия или другия мотор и робота да се заварти. Мисля че сам го написал разбираемо ако на някои нещо не му е ясно да пита :)
Димитър. Бургас. 24г.
http://www.youtube.com/watch?v=4dneLQY6ZVk