Автор Тема: H-Bridge  (Прочетена 7766 пъти)

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
H-Bridge
« -: Октомври 22, 2010, 09:46:44 am »
Здравейте,както предполагам целта на моето упражнение сте го разбрали а имено да създам такъв мост за да контролирам 2 модифицирани серво-та чрез микроконтролер.
Смятам да го направя както е показано тук:

Но немога да си избера с който 4 транзистора да го комбинирам,ако може да каже някой който е правил подобно нещо да изкаже мнение.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
H-Bridge
« Отговор #1 -: Октомври 22, 2010, 10:33:43 am »
Точно така направено няма да работи, особено с биполярни транзистори.  Vlado беше дал преди време една схема с биполярни транзистори:
http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?p=6426#6426
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
H-Bridge
« Отговор #2 -: Октомври 22, 2010, 06:08:02 pm »
Ти не ме разбра или аз не го казах правилно:
Горната схема е дадох така защотот смятах транзисторите да вържа по този начин иначе смятам като цяло схемата да изглежда така:

Исках да попитам какви транзистори да използвам.
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
H-Bridge
« Отговор #3 -: Октомври 23, 2010, 01:21:56 am »
Цитат
Точно така направено няма да работи, особено с биполярни транзистори.

Защо? Това си е типична клас B конфигурация. Транзисторите са по-защитени от температурни промени, както и бягания на бетата. Освен това има и минимално колектор-емитерно напрежение => по-малко отделяне на топлина от транзисторите, особенно ако са дарлингтон. И разбира се, се осигурява максимален ток през товара. Или греша?
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
H-Bridge
« Отговор #4 -: Октомври 23, 2010, 11:44:42 am »
В конфигурацията дадена по горе, когато NPN транзисторите са горе, напрежението върху емитера не е постоянно, зависи от мотора, а от напрежението на емитера зависи донякъде е базовия ток, Vbe >= 0.7, а това не е гарантирано така. Затова сновния проблем на първата схема е, че PNP транзисторите е хубаво да са горе, а NPN транзисторите да са долу. Така на емитера имаш +5в и знаеш, че като подадеш 0в със сигурност изпълняваш разликата от Vbe > 0.7v и съответно осигуряваш протичане на константен ток през базово-емитерния преход.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
H-Bridge
« Отговор #5 -: Октомври 23, 2010, 02:45:17 pm »
Аха, да определено втората схема е по-ефикасна от първата, но само в ключов режим, и то ако е гарантирано, че Ic >> Iload. Но това не променя факта, че и двете схеми работят, и всяка си има свойте недостатъци.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

mitko29

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 210
    • Профил
H-Bridge
« Отговор #6 -: Октомври 23, 2010, 05:56:32 pm »
Добре,тогава аз и без това исках да използвам втората схема но за сега както й да е искам да попитам:
2x - PN2907
2x - 2N3904 или ZTX1047A
Тези транзистори биха ли ми свършили работа за схема 2 ако е не защо и ако може да ми дадете някакви заместители на тяхно място за диоди смятам да използвам:
4x - 1N5817 diode
Димитър Иванов, гр. Бургас, 17г.
skype: eeeeee5612