Автор Тема: схема която натрупва заряд  (Прочетена 7276 пъти)

mitakakzld

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 1
    • Профил
схема която натрупва заряд
« -: Септември 12, 2010, 10:54:50 pm »
Здравейте колеги
Надявам се някои да може да ми помогне с това което търся и по конкретно:
Занимавам се с авиомоделизъм и се опитвам да конструирам самолетче на слънчеви панели. След доста проучване сведох нещата до соларен панел с характеристики 8V 1,5A и моторче 6-8V 1A но поради постоянната маневреност не е възможно слънцето да го огрява директно. Затова искам да попитам някои ако може да ми окаже малко помощ със схема която натрупва заряд след което го отдава (и съответно това на натрупване и отдаване да става бързо)

  мерси предварително

mivr

  • Бил знаел какво е Мехатроника!
  • *****
  • Публикации: 118
    • Профил
схема която натрупва заряд
« Отговор #1 -: Септември 14, 2010, 12:15:46 am »
В соларните батерии нямам опит затова няма да коментирам идейте ти.
Относно схемата:
това което търсиш се казва кондензатор.Можеш да намериш такъв във Comet.bg в твоя слючай ще ти трябва от порядака на 5-10F техният заряд е колкото малка батерия.Схемата е елементарна минусът на кондензаторът се прикрепя към минусът на батерята а плюсът към плюс и би трябвало да стабилизира напрежението.
Михаил Врачaнски 19год. В ТУ-София Автоматика

Skype: mivrmmm

email: [email protected]

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
схема която натрупва заряд
« Отговор #2 -: Септември 16, 2010, 11:04:06 pm »
Правил ли си някакви изчисления относно масата и мощността? Моторчето с редуктор ли ще е или витлото е направо на оста му? Аз бих се насочилкъм оптимизирана оптична система и смесено захранване - панел+литиум-полимерна батерия. Но времето за заряд ще е слабата точка във всички случаи. Затова трябва да се направи така, че възможно най-дълго време да се ползват панелите. Само не знам дали панелът може да осигури мощност, която да преодолее собствената му маса.

nmanchovski

  • Вече знае какво е робот!
  • *****
  • Публикации: 44
    • Профил
схема която натрупва заряд
« Отговор #3 -: Септември 16, 2010, 11:20:08 pm »
Само слънчевия панел няма да е достатъчен за постоянно захранване на моторчето със ток. На доста места съм чел, че е препоръчително да има батерия дори когато се захранва диод. Една LI-Po батерия трябва да свърши работа. В магазините за RC модели има доста разновидности, а и са доста мощни. Това предпоставя самолетчето да лети дори когато за известно време няма да има слънце - примерно преминава под облак.

Ето пример предложен от anio във друг пост в форума.:

http://www.evilmadscientist.com/article.php/solar
Николай Манчовски, София

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
схема която натрупва заряд
« Отговор #4 -: Септември 17, 2010, 06:03:52 pm »
Слънчев панел  > диод > батерия, най - простото зарядно и най - бързо скапва батерията, но пак зависи от батерията. Иначе тоя панел  8В ,1.5А колко е голям щото си мисля, че е доста обемен и тежък. Най-добре си земи някой по малка батерия, също ако не гониш тегло земи един акумулатор 6В към 10лв. в зависимост от капацитета му, или 12в към 20лв. Много добре си помисли щото панел с такъв ток и волтаж ще е скъп доста и може да не ти свърши работа. И дай - спецификация на панела да го видим колко е голям.

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
схема която натрупва заряд
« Отговор #5 -: Септември 17, 2010, 10:28:21 pm »
Ако нещото ще лети, масата е просто критична. Преди време се скапа едно хеликоптерче и се захванах да сменям батерийката. Оказа се, че е само 2g тежка(LiPo - 70mAh/20C), а държи бръмчилото 4-5 минути във въздуха. Но за такива батерийки не съм съвсем сигурен дали може да се правят "опростени" зарядни. Имам предчувствие, че ще последват пиротехнически ефекти...