Автор Тема: Експоненциален преобразовател.  (Прочетена 8662 пъти)

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Експоненциален преобразовател.
« -: Май 27, 2010, 02:23:17 am »
Някой да знае добра схема на правотоков преобразовател на линейно напрежение към експоненциално? Трябва ми до 5V +6dB на октава. Разработил съм линеен осцилатор, контролиран от напрежение (1mV/Hz) и мисля да го използвам в един личен мой проект за синтезатор. Ако пък няма сигурно ще използвам таблица с готови стойности.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Експоненциален преобразовател.
« Отговор #1 -: Май 27, 2010, 09:15:20 am »
Ами аз не виждам как можеш да получиш експоненциално напрежение от линейно. Единственото, което се сещам е с един суматор с операционен усилвател да си събираш първите няколко члена от разгъвката на Маклаурин на експонентата (това дето ти седи в скайп). Не знам каква точност можеш да постигнеш и едва ли е по-елегантно решение от таблица със стойности.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

bateAz

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 187
    • Профил
Експоненциален преобразовател.
« Отговор #2 -: Май 27, 2010, 12:01:13 pm »
Texas Instruments www.ti.com имат чипове, които дават логаритъм от напрежение ( по-скоро от ток ). Търси LOG..., например  LOG112. С един операционен усилвател, в чиято обратна връзка си включил този LOG... можеш да получиш експонента. Ама ще трябва да четеш.
Не може да не може

Венцислав Караджов, 61 год.

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Експоненциален преобразовател.
« Отговор #3 -: Май 27, 2010, 01:32:51 pm »
Ако си наясно с директния цифров синтез може да си получиш каквито си искаш сигнали с висока чистота на спектъра. Само,че това ще стане с контролер, ако си заинтересован мога да помогна с материали, сега пиша и дипломна работа на тая тема.

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Експоненциален преобразовател.
« Отговор #4 -: Май 27, 2010, 04:55:37 pm »
Идеята ми е да направия Аналогов/Цифров синтезатор хибрид. С DSP още не съм тръгнал да се занимавам. Контрола идва от микроконтролер чрез D/A преобразуватели.. Обаче тези преобразуватели имат много ниска резолюция и едва ли ще успея да възпроизвеждам точните честоти (освен това D/A е всъщност RC верига и ШИМ и винаги има вълново напрежение което пречи). Може да се настрой да работи, но си е доста време и допълнителни елементи. Друг начин е чрез аналогов експоненциален преобразувател, съставен чрез двойка еднакви транзистори. Такива видях много из нета, но те са си нагласени за съвсем различни напрежения, а разработчиците не дават ясна представа как са настроени. За това питам ако някой се е занимавал с разработка на аналогови синтезатори и знае как се нагласят.  :) Иначе tommy и това ми е идвало на ум, с удоволствие ще приема помоща ти :) Засега ще се опитам с D/A и таблица, но едва ли ще се получи нещо смислено.
П.С. Днес тествах осцилатора, и работи много добре! По-късно ще пост-на тема с описание ако има и други луди като мен :P Той е удобен и ако някой иска да сложи звук на робот.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Експоненциален преобразовател.
« Отговор #5 -: Май 27, 2010, 09:40:01 pm »
А я обесни за тая таблица и ЦАП, че надушвам нещо свързано със синтез. Иначе с едно контолерче от по - нисък клас стига програмната му памет да е достъпна за четене става за синтез.

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Експоненциален преобразовател.
« Отговор #6 -: Май 27, 2010, 11:24:13 pm »
Е има елемнт на синтез. За разни нискочестотни модулации. Но главно за генерация на напрежение става въпрос. Ще има разклонителни аналогови ключове към VCO, VCA, SVF и т.н.. Засега съм започнал с осцилатора. Между другото осцилатора трябва да има 4 основни сигнала - правоъгълен, триъгълен, трионообразен и синусоида. Засега съм докарал само триъгълен и правоъгълен и мисля за останалите. Но първо контрола искам да разработя. Ще пробвам с някой 18F първо, а ги знаеш тия колко ниска резолюция имат - 10 бита. Това са само 1024 стойности, като съм сигурен, че 50% от тях няма да паснат. Трябва примерно някакъв механизъм да разработя да сменям захранащото напрежение на ЦАП-а... ама това решение не е елегантно.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Експоненциален преобразовател.
« Отговор #7 -: Май 27, 2010, 11:47:24 pm »
http://picasaweb.google.nl/lh/photo/iI-zAEFdikLDPqLkcqFr4P8ueiP3ZO4150PZgz2AFS0?feat=directlink Ето една проста блокова диаграма. S/H са просто кондензатори свързани към буфери. Така напрежението се задържа и мога да контролирам няколко модула наведнъж. Ще разработя в кода система за презареждане на кондензаторите. В крайна сметка се получват отделни ЦАП-ове. Ако има и експоненциален преобразувател, работата ще стане много по-лесно и гъвкаво с един ЦАП преди всеки S/H.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D