Автор Тема: Преобразувател F-U  (Прочетена 5954 пъти)

sevdalin1234

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Преобразувател F-U
« -: Април 14, 2010, 04:11:53 am »
Здравейте,
В училище по "Промишлена електроника" ни преподаваха за преобразувателите от честота в напрежение но нещо едната схема не можах да я разбера, питах учителката но и тя каза ,че не може точно да ми я обясни. Това е схемата
http://[URL=http://img180.imageshack.us/i/shema.jpg/][IMG=http://img180.imageshack.us/img180/3578/shema.th.jpg][/IMG][/url]
По-точно ме интересува каква е функцията на тази програмируема логическа схема? Входните сигнали "А" , "В" са ясни те са от ротациония енкодер но не са ми ясни какви са изходните "S1" , "S2".
Питах учителката дали може да даде тая програмеруема логическа схема като схема с логически елементи но тя каза ,че и на нея не и е ясно. Ще се радвам ако някои може да ми обясни за какво става въпрос. Не ,че има проблем в училище но ме дразни когато не мога да си обясня принципът на някоя схема.
Севдалин Иванов - 15г.

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Преобразувател F-U
« Отговор #1 -: Април 14, 2010, 09:13:46 am »
Ами програмируеми логики са, GAL, PAL, CPLD,FPGA. С общи думи представляват матрици от И-НЕ , ИЛИ-НЕ логически елементи, но броя им в една интегрална схема достига до хиляди. Та при тях програмирането представлява синтезиране на устройство като се опроводяват връзките между  логическите елементи езика, с който се синтезира е VHDL,verilog ,abel. Като цяло идеята е ТТЛ-ките да се вкарат в един чип, тъй като един ТТЛ има само към 4 лог. елемента, а в програмируемата логика може да има както казах хиляди.

sevdalin1234

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Преобразувател F-U
« Отговор #2 -: Април 14, 2010, 10:23:03 am »
Да това ми стана ясно. Интересува ме принципът на работа на цялата схема, дали целта е когато енкодера се върти на дясно импулси да се появяват само на "S1" a когато се завърти на ляво на "S2" или съвсем е друга целта. Поразрових се в нета иоткрих ,че на тая схема и викат преобразувател ФРП-тахо т.е. импулсите на енкодера да се преобразуват в аналогово напрежение, но за самият принцип на работа нищо не открих. :(
Севдалин Иванов - 15г.

Vexorian

  • Заклет Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 305
    • Профил
Преобразувател F-U
« Отговор #3 -: Април 14, 2010, 12:24:04 pm »
Най-вероятно честотата се дели в PLD-то или се умножава. Транзисторните стъпала с общ колектор формират интегратори с кондензаторите.. или активен LP филтър. Интегрираният ток, се превръща в напрежение. Останалите са усилвания на сигнала, вероятно за да се компенсират загубите от LP филтрите, и накрая са сумирани. Има и допълнителен потенциометър за нагласяне на сигнала, така че общата схема се получава сумиране и изваждане. Не мога да гадая каква е логиката програмирана в чипа, но останалото е това. Везможно е и фазова разлика на входните сигнали да се прави, не е ясно. Ако можеш да увеличиш големината на схемата, мога да ти дам и по-подробно обяснение.
Викторио Семир Ел Хаким, София 20г.
Аналогова/Цифрова електроника, програмиране
I\'m watching your ass! :D