Полезно > CNC и други машини

въпрос относно схема за управление на серво двигател

(1/3) > >>

alex:
Привет на всички! Уважаеми колеги, имам желание да си построя цнц и се сдобих със разни компоненти обаче , моторите ми са различни стъпкови и серво със тахо и енкодери и понеже тва е моя първи подобен проект имам разни въпроси. 1- уместно ли е да се комбинира стъпкови мотори и серво в една система ? 2- понеже смятам да правя доста работи на машината искам да е с максимални възможности и евентуално 6 оси т.е. въртяща глава за която смятам да ползвам стъпковите мотори и оста z  габаритите ще са около метър на два и ми казаха че при работа на по големи площи и по добре да е със серво мотори за по голяма скорост при необходимост от предвижване z ,още не съм решил но може би за сега ще е 30 см. имам някакви управления са серво моторите но не съм сигурен как да се свържат със контролер и какъв ще прикача схеми на серво управлението и на драйверите за стъпковите мотори! ако може някой да да даде идеи или напътствия ще съм благодарен освен това имам и някакви други драйвери за униполярни стъпкови мотори на които оба4е няма никакви означения и незная как да подкарам т.е нямам схеми!благодаря предварително и весели празници на всички!

yasko:
Здравей,

За да може да ти помогнем разкажи точно каква CNC машина искаш да направиш и за какво ще я ползваш?  След това  може да говорим за мотори и управления.

alex:
Привет отново! Ами става въпрос за нещо с размери около 2метра на 1 метър работна площ !смятам да обработвам например дърво алумин  също и железа  с много въпросителни, искам да мога при необходимост да да монтирам горелка или плазма но да може и да работи с фрезери  плотовете  мога да ги сменям , проблема ми е с управлението  май имам само бегли познания !  идеята е да е максимално универсална занимавам се с прототипи разни , агрегатни машини и често се налага да правя нестандартин неща ! желязото например  когато трябва да се пробиват отвори за зглобки е кошмар на бормашината да ги целя тръгвам по майстори и или ми одират кожата или ми съсипват матерялите  а много често и двете за сега нямам фреза  а ми е достатъчно кординатана система и по с известна точност и центрови отвори  после е лесно, тва което имам са два серво мотора комплект със управлението на шим т.е свалени са от плотер за печатни платки имат и енкодери но! цялата системеа е много стара BOSCH CC100M  и мисля че трудно ще се свърже към windows а и незная колко ще е надежна  освен това имам два стъпкови мотора с  драйвери slo sin 430 -т  и още два на друга фирма стъпкови биполярни имам готов y линеал  с кръгли направляващи на алуминиева основа и съм купил две релси за z танкетки  x  ще си ги правя сам линеали а винтовете ще ги набавя после  искам да бъде с въртяща глава за обработка на триизмерни обекто например страни4ни отвори канали ит.н  ми  в общи линии тва е  някаква отворена система която да се доработва променя да се закачат разни работи  в час съм с метало обработката , но системите за управление са избягали много напред и определено ме затрудняват .




yasko:
Размери 2x1m  е доста голяма машина! Механиката няма да е проста работа. Каква конструкция мислиш да ползваш?  Въртящта се глава и смямната на работните глави също усложняват нещата.
При таква механика, управлението ще ти е най-малкия проблем.  Мога да ти помогна със системата за управление. Аз лично ползвам за контролер LinuxCNC, той може да управлява до 9 оси.
Качи снимки на моторите и някъви параметри, ако има по тях. Тези серво мотори по какъв интерфейс се управляват?

tsenkov:
     Колега, машина с тия размери и изисквания не можеш да направиш. Просто са несъвместими изискванията. Особено въртящата глава.. Само тя ще ти отнеме години.
     Относно електрониката - продавай всичко което имаш на някой мераклия и си купи нещо съвременно.Най добре си купи нещо по съвременно-хибридни стъпкови двигатели без четкови и т.н. Аз ползвам стъпкови и съм доволен. При тия машини надежността е от огромно значение. Да седиш до машината и да се молиш да не спре не е от най-приятните изживявания,повярвай ми.
     За обработка на желязо-забрави. Получава се нещо но ще е извън критерийте за точност и качество на повърхнината. За алуминий може да се получи с малко по занижени критерий за качество на повърхнината.
     Тоя висок Z от какво се налага? Имай в предвид че колкото е по висок  толкова е по податлив на деформаций и вибраций.
      Препоръчвам ти ЕМС 2 , настройва се по лесно от Мача ,но е на линукс..

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия