Автор Тема: Първи проект с Arduino - управление от волан  (Прочетена 5853 пъти)

tosho78

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Здравейте,
Имам мултифункционален волан на колата и искам да мога да управлявам от него аудио плеъра ми. За целта мисля да използвам ардуино. Ето линк към възможна реализация на исканото от мен (мнението на dop2000): http://forum.arduino.cc/index.php?topic=230068.0 . В примера марката на колата и на плеъра не са същите, но принципа трябва да е същия и при мен (Opel и JVC). С програмирането мисля, че ще се справя, но знанията ми по електроника са сравнително слаби. Имам нужда от насоки:
1.Какво ардуино ще е най-подходящо за целта?
2.Какъв цифров потенциометър да използвам? Или няма значение стига да е 100 килоома.
3.Как да се справя с проблема със захранването на ардуиното, защото четох, че не е хубаво да е директно от акумулатора? С нещо такова: https://www.aliexpress.com/item/LM2596S-LM2596-LM2596-ADJ-DC-DC-Step-down-module-5V-12V-24V-adjustable-Voltage-regulator/32558509128.html ?
4.За какво трябва да внимавам, за да не повредя плеъра или ардуиното?

Благодаря от сега за отговорите. Съжалявам ако съм задал тъпи въпроси.

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Re: Първи проект с Arduino - управление от волан
« Отговор #1 -: Ноември 23, 2016, 08:16:29 am »
Добре дошъл във форума!

Относно въпросите накратко:
1.Може да ползваш arduino nano или mini. Второто е по-компактно, но няма USB.
2. Може би е добре да тестваш първо с обикновен потенциометър или резистори и да видиш каква стойност е подходяща.
3. Използванеот на DC-DC конвертор е добра идея. Този който си дал става, но  е малко overkill. Виж за някой по-маломощен с входно напрежение 24-30V. Тъй като консумацията е  малка може да се мине и с линеен с добра филтрация.
4. Има доста неща, за които да се внимава. За начало се опитай се да захраниш ардуиното от същата верига, която захранва  плеъра.

Доколкото разбирам принципа на управление е че трябва да прекодираш една стойност на съпротивление, която идва от волана в друга стойност, която да подедеш към плеъра?

Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

tosho78

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Първи проект с Arduino - управление от волан
« Отговор #2 -: Ноември 23, 2016, 10:09:21 am »
Добре заварил.

Правилно си разбрал за принципа на управление. Мерси за отговорите. Скоро, когато намеря време, ще започна с работата по проекта. Ако имам други въпроси или спънки, ще питам пак, ако не - ще пиша как прогресират нещата.