Автор Тема: Arduino Mega 2560 + GSM Shield проблем с външно захранване - акумулатор 12V  (Прочетена 6084 пъти)

ardufan

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Привет на всички в този форум!

Използвам Ардуино Мега 2560 в комбинация с GSM Shield, LCD 1602, SD Card module, LinkSprite TTL serial camera,бутон и т.н. всичко си работи без проблемно с USB захранване от лаптоп въпреки опасенията ми за евентуално не достатъчен ток понеже GSM шилда изисква до 2А в пикови моменти и т.н.

Проблемът е когато се използва външно захранване от чисто нов напълно зареден акумулатор 12V 18Ah.

Та какво се случва.....скеча тръгва да се изпълнява и в момента когато се прави опит за свързване с GSM мрежата дисплея започва да трепти,губи контраст и подсветка(плавно) сле което ардуиното се рестартира....всичко това се случва в рамките на около 6-7 секунди след подаване на захранване.

Ето това е GSM шилда който ползвам


Не съм специалист но ми се струва че в пиковите моменти когато GSM модула иска да се регистрира в мрежата , консумацията на ток рязко се покачва и варира до около 1.5-2А и съответно това обърква нещата и като че ли ардуиното остава без захранване,рестартира се и т.н.

Ами нали логично погледнато един акумулатор 12V 18Ah не би следвало да се затрудни да захрани тези 2А било то и за 4 часа....а в случая консумацията от 2А трая милисекунди, няколко пъти а средната консумация е от порядъка на 0.5А.

Четох някъде за инсталиране на подходящ кондензатор близо до sim900 модема на GSM шилда , който да убира тези "вибрации" в пиковите моменти и да предотврати рестартирането на ардуиното.

Моля някой който е запознат и разбира какво обяснявам да даде мнение.....
Благодаря предварително.
Поздрави!

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Здравей и добре дошъл във форума.
Ще те помоля да качиш схема на този шилд, но от това което виждам по снимката ми се струва че тази платка не е напрaвена да работи с 12V. Захранването е изпълнено с линеен стабилизатор (MIC29302), а и като гледам филтровите кондензатори са на 10V. GSM модула наистина харчи до 2А пиково, когато предва данни и се иска добра филтрация на захранването. Просто от 12V на 3.3V с линеен стабилизатор при тези токове не е добра идея. Моя съвет е сложиш импулсен DC-DC модул, който да ти свали до 5V и с него да захраниш платката.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

ardufan

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Ето това е шилда -> http://erelement.com/GSM-GPRS-Shield но не ми отваря линка със схемата.

А ако сменя или сложа допълнителен/ни кондензатор/и дали няма да има ефект?

ПП.

Кой от тези а може би друг dc-dc модул би бил подхоящ -> http://www.zahranvane.com/index.php?route=product/category&path=40_61 ?
и ако се ползва по този начин дали живота на акумулатора би бил по дълъг или по същия начин както би се захранил с 12V
« Последна редакция: Февруари 21, 2015, 09:27:00 am от ardufan »

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Модулите с MP2307 или LM2596 изглеждат подходящи.
Интересува ме тези 12V къде ги подаваш?

ПП.
 Мисля че разбрах системата. GSM модула го закачаш на Arduino  и през него захранваш с 12V. Прав ли съм? Ако е така значи минаваш през линейния стабилизатор на Ардуино, който определено е слаб за тези цели. Най добре да захраниш директно ардуиното с 5V от импулсен стабилизатор, както ти писах. Така ще е най-ефективно.
« Последна редакция: Февруари 21, 2015, 10:00:52 am от yasko »
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

ardufan

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 5
    • Профил
Ок ще пробвам така,  а ако използвам зарядно за кола от тези за телвфоните към usb 5v?

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
Зарядното за кола ще свърши работа, те са с импулсен стабилизатор и могат да работят до към 24V.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.