Автор Тема: ZigBee  (Прочетена 13560 пъти)

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
ZigBee
« -: Януари 09, 2010, 06:06:51 pm »
Случайно попаднах в ebay на някакви Zigbee CC2520 модули, които не са скъпи. Досега Zigbee i Xbee ги познавам само като имена и нищо повече :) В случая ме интересува дали някой може да разясни набързо как се работи с тези Zigbee трансивери. Знам, че има много инфо из нета за тях и съм почнал да събирам, но искам някой, който се е сблъсквал с тях да ми каже основните работи - лесно ли се работи, как стои въпросът с програмирането, обхват и скорост на предаване (на практика, а не по описание) и най-вече да изкаже мнение. С две думи точно в момента идеята ми е дали могат (а те сигурно могат) и дали е оправдано да се използват за дистанционно управление?

yasko

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 484
    • Профил
ZigBee
« Отговор #1 -: Януари 09, 2010, 08:51:03 pm »
Тук има малко информация за тези, които ползвахме за мобиния робот:
http://www.robotics-bg.com/forum/viewtopic.php?p=3347#3347
Мога да разкажа и по-подробно стига да те интересува. Ние ги ползвахме да създадем безжична серийна връзка между MCU и PC- то.
Ясен Паунски,  гр.София, 39 г.

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
ZigBee
« Отговор #2 -: Януари 09, 2010, 09:58:05 pm »
Прегледах я тази тема, но Xbee са 2 пъти по-скъпи от Zigbee, които излизат между $10 и $15 с доставка от USA. Това е причината да се интересувам повече от тях. А иначе ми е интересно и ако имаш възможност няма да откажа по-подробна информация :)
Още повече, че има вероятност да работа по проекти различни от роботиката, в които също може да ми влезе в употреба.

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
ZigBee
« Отговор #3 -: Януари 09, 2010, 11:24:14 pm »
Ами аз съм разработвал доста обемна мрежа от XBee устройства. Мога да кажа, че са изключително надеждни и отговарят до последно на спецификациите си. Общо взето единствената причина, която би ме разубедила да ползвам XBee, е тяхната цена. Иначе конкретно за XBee са като модем закачен на серийния порт. Може да праща директно или да му се пращат инструкции, които да изпълнява.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
ZigBee
« Отговор #4 -: Януари 09, 2010, 11:38:01 pm »
Xbee и Zigbee не са ли различни модули? Питам, защото аз говоря за Zigbee, а всички ми отговарят за Xbee. Извинявам се, ако въпросът ми е глупав, но както казах не съм се сблъсквал до сега с тези модули.

По въпроса за цената - именно по тази причина питам за Zigbee.

Конкретно съм се насочил към тези:

http://cgi.ebay.com/Zigbee-2-4GHz-8051-System-On-Chip-w-Location-Engine-x2_W0QQitemZ220437063851QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item335312a8ab
http://cgi.ebay.com/CC2520-Zigbee-Transceiver-2-4GHz-IEEE-802-15-4-Qty-5_W0QQitemZ220432724757QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3352d07315

P.S. Идеята ми е да си направя отначало едно дистанционно управление с няколко канала (5-6) за тестване на различни устройства при сравнително голям обхват (200-300м), а малко по-напред във времето апаратурата освен за управление да се използва и за предаване на различни данни. Това е причината да се интересувам от тези модули, понеже готовите апаратури са скъпи, модулите, които се продават в robotev са с малък обхват, а тепърва да правя самите предавател и приемник е доста сложна задача и изисква доста апаратура.

bobo

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
ZigBee
« Отговор #5 -: Януари 11, 2010, 12:29:21 pm »
Здравей, преди време и аз се интересувах от твзи мудули (CC2520), даже получих 2 сампъла от TI. Проблем се оказа платката - задължително трябва да е изработена много качествено, тъй като тези 400 метра дето ги дават като обхват се постигат само при точно спазване на размерите и другите параметри на платката. Ей тук: http://e2e.ti.com/support/default.aspx, има много дискусии и препратки към практичното използване на тези модули. На мен ми искаха около 70 лева за платките, което ако добавиш и цената на самите чипове и насишането (тия корпуси, QFN, не се лепят с обикновен поялник)- май не е много изгодна инвестиция. Като по-евтина алтернатива можеш да разгледаш MRF24J40MB - готов модул със все ВЧ частта и готов за монтаж. Потърси в го Comet-а,  цената му е около 22 $ без ДДС. Успех

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
ZigBee
« Отговор #6 -: Януари 11, 2010, 03:46:06 pm »
ZigBee е стандарт за комуникация. XBee / XBeePro са модули на фирмата MaxStream, които ползват ZigBee. Иначе наистина с този гол чип нищо няма да направиш, а пък както и спомена bobo явно е доста капризен откъм платка и иска доста външни елементи. Наистина помисли за готов модул, с които да си говориш по някакъв интерфейс. Иначе не се зачетох подробно в MRF24J40MB, но ми се струва, че може и да ти свърши работа.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
ZigBee
« Отговор #7 -: Януари 11, 2010, 06:35:53 pm »
Разбрах вече каква е работата :) Много ви благодаря за разясненията. Доста ми беше интересно защо този чип е толкова евтин, но сега рабрах :)

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
ZigBee
« Отговор #8 -: Януари 11, 2010, 10:16:24 pm »
Да трябва да се чете внимателно и аз се бях спрял на СС1100 , после като говидях какво представлява (с големина на нокът), колко трудно е да се запои и също така платчицата, мани бега стана. За това най- добре готови модули, ако не става дума за големи бройки и нямаш връзки с платкаджийници.

IbT

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 156
    • Профил
ZigBee
« Отговор #9 -: Март 18, 2010, 11:08:24 pm »
Малко поостаря темата, но все нямам време да седна да работя по въпроса. Тъкмо мислех да си поръчам MRF24J40MB от комет и видях, че имат по-евтин модул - MRF24J40MA.  Като за начало мисля да си поръчам два и да ги използвам за тестове. Само искам да съм сигурен - това е модул (както си пише) и няма нужда от допълнителни платки и т.н.

bobo

  • Робо-Новак
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
ZigBee
« Отговор #10 -: Март 19, 2010, 03:56:54 pm »
Да, модул е. На практика, няма разлика между двата модула - само този MRF24J40MA е с доста по-малък обхват (около 120 метра срещу близо 1200 m за MB модула), при доста идеални условия де. Самия трансийвър MRF24J40 е един и същ и за двата модула, но при МА варианта самата RF част е с по-слаби параметри (link budget 99dBm срещу 122 dBm за МВ). Все пак с тия по-мощните трансийвъри трябва да се внимава, че имат максимално разрешена мощност за Европа (дамек и за България). Ако се спреш на по-мощния вариант прочети страница 23 от тук: http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/70599B.pdf