Автор Тема: Идея за симулация на µC?  (Прочетена 7854 пъти)

iwbei

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Идея за симулация на µC?
« -: Ноември 27, 2009, 09:50:32 am »
Здравейте :)

от известно време чета форума (поздравления за него!!!) и днеска най-накрая се реших да пусна тема.

Става дума за това, че искам да се науча да програмирам на С добре, за да мога да програмирам контролери след това. В университета в момента посещавам лекция "сигнална и микропроцесорна техника" и там горе долу ми се изясниха нещата, имахме и няколко часа практическа подготовка, но искам да се подготвя по-добре.

Значи в унито ни учат на 8051 (с платка с няколко диода, говорителче и др.), който го програмираме чрез LPC2468 -> Hitop5.

Това което ми се иска обаче, е да се подготвя по-добре вкъщи, а за целта ми трябва някакъв симулатор (+ С-компилатор), който да ми показва какво се случва евентуално на микроконтролера и как той би работил.

Ще се радвам на всякакви идеи :)

Поздрави


П.П. Не ми се карайте за евентуални лаишки грешки. Профилът ми е Енергетика, с микроелектрониката се запознавам чак сега  :D .
:D

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Идея за симулация на µC?
« Отговор #1 -: Ноември 27, 2009, 02:38:37 pm »
Това няма ли да е достатъчно:
http://www.mikroe.com/sr/tools/easy8051b/

sv_shady

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 636
    • Профил
Идея за симулация на µC?
« Отговор #2 -: Ноември 27, 2009, 04:37:31 pm »
Здравей :)
Предложеното по-горе е хардуерно решение, което е най-добре. Но аз разбрах, че искаш симулатор. Препоръчвам ти например Proteus, това е програма за чертаене на схеми и печатни платки. Схемите, обаче, освен да се чертаят могат и да се симулират и при това симулаторът е доста сериозен. Поддържа няколко марки микроконтролери (аз съм го тествал веднъж или два пъти с ПИК и си работеше, но предпочитам да тествам на живо :)). Просто се нуждае да зададеш .hex файла на контролера. Вече как ще го генерираш този .hex файл си е твоя работа - какъв език ще ползваш, какъв компилатор, всички накрая изкарват .hex файл. Аз лично ползвам С и работя с компилатора на CCS - PICC, но съм чувал хубави неща за С компилатора на mikroe.
Imagination is the only limit.......

Светлин Пенков
София / Рединг, Великобритания

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Идея за симулация на µC?
« Отговор #3 -: Ноември 29, 2009, 06:04:44 pm »
Мятай се на микроС не е сложно особенно, ако имаш някаква предстедстава по С. По - лесно от него нема хехе готови функции има правиш проектче и почваш. Функции бол за: usb,rs232,mmc,mmc_fat16, I2C,SPI, има функции и за управление на LCD, GLCD и т.н.

emil74

  • Зомбиран Роботостроител
  • *****
  • Публикации: 227
    • Профил
    • http://www.maystorio.com
Идея за симулация на µC?
« Отговор #4 -: Ноември 29, 2009, 09:34:07 pm »
Развойната система не е само хардуерно решение. Предлага се с компилатор(free за файлчета до 2к) и примери. Резултатът от симулациите ще го виждаш "на живо".

iwbei

  • Новодошъл
  • *****
  • Публикации: 2
    • Профил
Идея за симулация на µC?
« Отговор #5 -: Декември 08, 2009, 06:27:59 pm »
Здравейте,

съжалявам за късния отговор, но напоследък много неща бяха останали за последния момент :)

Първо благодаря за отговорите. В момента си свалям Proteus, надявам се да успея да го подкарам и да си свърша работата без да задавам допълнителни въпроси :)

Освен това си свалих µC за 8051. За съжаление не виждам там да има симулатор, въпреки че изглежда аналогично на програмата в Университета :)

Също така си свалих и AVR Studio i AVR Tools и започнах да ям темата "как да започнем с програмирането" :)
:D

tommyboy

  • Направо Робот! :)
  • *****
  • Публикации: 416
    • Профил
Идея за симулация на µC?
« Отговор #6 -: Декември 08, 2009, 07:21:43 pm »
Ами има си как да няма симулатор , просто не е като протеуса ами може само  да гледаш как се променя съдържанието на регистрите това онова, такива са симулаторите към компилаторите и на микрочип са така.А също си намери и кракче че да пишеш по-големи кодове от 2кб има такива поне аз намерих за ПИК микроЦ